Meksyk

Wydawnictwo: Bernardinum
978-83-7380-714-3
Jan Gać, Meksyk, podróże
Łukasz Kuć

Meksyk to książka przybliżająca Czytelnikowi mniej znaną odsłonę tego fascynującego i pięknego kraju, mianowicie okres po konkwiście. Na gruzach wielkich cywilizacji i kultur indiańskich, począwszy od XVI stulecia rodził się w Ameryce nowy wymiar państwa we wszystkich jego aspektach: etnicznym, kulturowym, językowym, religijnym, estetycznym. Powstała nowa Hiszpania. W wyniku przenikania się wpływów europejskich, głównie iberyjskich, z bogactwem tubylczych osiągnąć i tradycji rodziła się jedyna w swoim rodzaju architektura, sztuka i wrażliwość na piękno. Te właśnie zagadnienia są tematem kulturowych podróży autora po Meksyku, są próbą podzielenia się z Czytelnikiem fascynacją w obcowaniu z wielką sztuką Meksyku okresu wicekrólestwa.

Książkę Meksyk Jana Gacia bardzo chciałam przeczytać przede wszystkim ze względu na Indian, o których była mowa w opisie tejże pozycji. Poza tym, bardzo lubię i cenię książki z serii Poznaj świat. I jeszcze zaczynało się tak pięknie:

"Blisko dwa miliony kilometrów kwadratowych powierzchni. Dużo ponad sto milionów mieszkańców. Co najmniej trzy tysiące lat dziejów uchwytnych metodami archeologicznymi, z tego pół tysiąca lat historii pisanej. Oto liczbowe ramy Meksyku, w których przychodzi zmieścić się każdemu, kto próbuje choćby dotknąć jego specyfiki. A cóż powiedzieć o okoliczności, gdy ktoś porywa się na opisanie tego niewymownie pięknego i zróżnicowanego kraju? To zuchwałość!" (s. 5)

W taki oto sposób przenosimy się w naszą podróż po barwnym Meksyku. Brzmi zachęcająco, nieprawdaż? Jednak już na samym początku musiałam się zdenerwować. Autor bowiem próbuje wmówić czytelnikom, że hiszpańscy kolonizatorzy w XVI wieku wcale nie byli kolonizatorami. Nie wyjaśnia, kim natomiast...

almondfairy | 2016-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2016

po przeczytaniu tej książki można dojść do wniosku, że w Meksyku nie ma niczego innego do zobaczenia poza kościołami... poza tym jest to książka głównie historyczna - i dobrze, bo historia kolonizacji Meksyku przez Hiszpanów jest poniekąd ciekawa, ale żeby w książce zatytułowanej "Meksyk" można było przeczytać praktycznie tylko o kościołach i kolonizacji? w dodatku język bardzo ciężki do czytania. nie polecam, jeśli ktoś chce czegoś poza historią się dowiedzieć.

renatalang | 2012-08-28

Napisana przez historyka, to się czuje. Wiele szczegółowych opisów.

Balboa | 2016-06-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane