180000 kilometrów przygody

Seria: Biblioteka "Poznaj Świat"
Wydawnictwo: Bernardinum
Tony Halik, podróże, jeep, Ameryka
Łukasz Kuć

Trwało właśnie przyjęcie w naszym domu: międzynarodowe towarzystwo, drinki z lodem i okropny upał. W pewnej chwili kolega pyta mnie, dokąd planuję kolejną wyprawę? Odpowiedziałem żartem: - Duszno tu. Pojadę na Alaskę, łyknąć świeżego powietrza. I tak to się zaczęło. Kilka tygodni później wyruszyliśmy z centrum Buenos Aires. Najpierw w kierunku Ziemi Ognistej, potem w stronę Alaski. Do Buenos Aires powróciliśmy po czterech latach.
Tony Halik

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/

Książka, której właściwie nie trzeba czytać od początku. Można otworzyć ją na chybił trafił w dowolnym miejscu i... i nic się nie straci. Rozdziały są tu bardzo luźno powiązane ze sobą, a kilka wręcz nie powiązanych - następuje dosyć długi przeskok czasowy.
Osobom, które chciałyby poznać całą trasę podróży autora, polecałbym zakupienie od razu 3 książek Halika dotyczących tej podróży i dopiero wtedy zabranie się za czytanie. Książki się wzajemnie uzupełniają.
Generalnie większość przygód jest, że tak powiem, pasjonująca. Chociaż znalazłem 2 lub 3 rozdziały, które mnie nudziły.
Jeśli zaś ktoś czytał działa W.Cejrowskiego, to styl pisania T.Halika wyda się mu nieco toporny ( jest mało soczysty - to moje subiektywne odczucie). Ale to nie umniejsza, faktu, iż przygody miał naprawdę pasjonujące.

książek: 1990
Renax | 2014-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2014

W tej książce się zasłuchałam. I nie drażniło mnie nawet 'chrupanie' w tle. Piękny język i przemyślana struktura. Autor skupia się na świecie przyrody i świecie Indian w Ameryce Południowej i Ameryce Środkowej. Urzekły mnie legendy indiańskie i opisy przyrody Matto Grosso. Są to opisy dynamiczne, upersonifikowane. Słucha się tego z zapartym tchem.
Gorąco polecam.

eduko7 | 2014-06-01
Przeczytana: 29 czerwca 2007

Jako dziecko z wypiekami odkrywałam świat przedstawiany w "Pieprzu i wanilii", później rozsmakowałam się w książkach Pana Tony'ego Halika - opowieściach zapewniających wiedzę, przygodę i humor. "180000 kilometrów przygody" to jedna z tych książek, które można czytać w całości (po kolei) lub wybierając rozdziały - etapy podróży, a jednocześnie przygoda, którą na nowo chce się przeżywać.

MinnieFlav | 2015-02-08
Na półkach: Podróże, Przeczytane
Przeczytana: 08 lutego 2015

Jak jest zapowiedziane na wstępie nie jest to cała historia od początku do końca... i nawet nie próbuje tworzyć jakiejś całości ani chronologicznej ani jakiejkolwiek. Zaczyna się rodzinnie,opisem przygotowań do wyprawy, pożegnań, pakowania, ciekawi wątkiem syna, który potem już się prawie nie pojawia... Żona też raz jest raz nie ma. Niekiedy nawet nie ma samego autora, tylko bohaterowie legend i mieszkańcy danego zakątka. Takie fragmenty krótkich historyjek zaczynające się często od jakiegoś dialogu w środku barwnej akcji. Najlepiej z puentą do przemyślenia. Równoczesne słucham "Pojedynku z Syberią" gdzie facet po prostu jedzie. Jedzie(tu piękne opisy) myje się (tu go gryzą komary) śpi, je konserwy, jedzie ,jedzie jedzie , poznaje ludzi, jedzie psuje mu się auto... itd. I ja, jak dla siebie wolę taką właśnie wersję opisową, która mnie nie nudzi, a daje poczucie bycia i przeżywania razem z nim, niż po prostu zbiór kolorowych opowiadań nie powiązanych ze sobą.

Ciacho | 2014-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

Po Wojciechu Cejrowskim, którego wszystkie trzy książki dosłownie łyknąłem w szybkim tempie, zdecydowałem się na sięgnięcie po kolejną książkę z serii Biblioteka Poznaj Świat, która notabene powstaje pod patronatem i czułym okiem Cejrowskiego. Padło na Tony'ego Halika, bohatera młodości starszych pokoleń, podróżnika i łowcę przygód, który opisuje najdłuższą podróż swojego życia przez obie Ameryki, która stała się bardzo głośna w mediach.

W "180 000 kilometrów przygody" dowiadujemy się, że Halik rozpoczął swoją podróż ruszając z Buenos Aires 4-ero cylindrowym pick-upem o mocy 76 KM (jego transportem i jednocześnie domem) wraz z żoną Pierrette, a zakończył ją na Alasce. Cała podróż trwała przeszło cztery lata, gdzie rodzina Halików (w trakcie podróży rodzina się powiększyła, bo narodził się ich synek Ozan) przejechała jeepem 182 000 kilometrów zwiedzając przy tym aż 21 krajów. Niestety nie będzie nam dane przeczytać relacji z pobytu w każdym z nich. Nie było na to miejsca w...

Justyna Lesień | 2013-07-14
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 10 lipca 2013

"Od Ziemi Ognistej po Alaskę"

Mówią, że odkryciom rzeczy niezwykłych często towarzyszą rzeczy zwyczajne - i tak było również tym razem. Na jednej z pospolitych bibliotecznych półek znalazłam książkę Tony'ego Halika, a dokładnie - Mieczysława Sędzimira Antoniego Halika, która dla innych jest może tylko pozycją z działu literatury podróżniczej, ale dla mnie to niezwykły rarytas.

Ten znany polski podróżnik, operator filmowy, dziennikarz i autor programów telewizyjnych zdaje nam, czytelnikom, relację ze swojej najsłynniejszej podróży, którą odbył wraz z pierwszą żoną - Pierette; znaleziona przeze mnie książka "180 000 kilometrów przygody" to właśnie pokłosie tej wyprawy. Halikowie przemierzają jeepem obszar z Buenos Aires po Alaskę. Opisywana wędrówka rozpoczyna się dość spontanicznie w 1957 roku, trwa blisko 1536 dni, obejmuje 21 krajów o zmiennym klimacie, okupiona jest trudami, znojami oraz olbrzymimi nakładami finansowymi. Wracają z niej bogatsi o wspomnienia i potomka.

Dzięki...

| 2015-03-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Inne

Książka mimo, iż pisana całe lata temu, nie straciła na wartości. Dalej jest aktualna,dalej świetnie się ją czyta i ma w sobie to coś, co każe sięgnąć po mapę i planować kolejną podróż. Warto przeczytać, choćby po to, żeby przypomnieć sobie, że świat nie kończy się na progu domu, ale na nim zaczyna. "Byłem tu" T. Halik ;)

Artur Schodziński | 2013-12-05
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 24 kwietnia 2013

Ganielany reportaż! Jeśli chcesz przemierzyć dwie Ameryki to najlepszym przewodnikiem będzie Tony Halik

Grzegorz | 2014-08-20

Mieczysław Sędzimir Halik musiał być ciekawą osobą. Jego życiorys jest naprawdę barwny. Już jako 14 latek uciekł z domu na tratwie. W czasie II wojnie światowej walczył jako pilot. Został dwukrotnie zestrzelony, po raz drugi nad Francją, gdzie uratowała go jego przyszła żona, francuzka Pierrette. Przyłączył się we Francji do Ruchu Oporu. Przede wszystkim wsławił się jednak jako podróżnik. Odbył mnóstwo wypraw po Ameryce Południowej, przebywał przez dłuższy czas na płaskowyżu Mato Grosso, w 1976 r. odkrył słynną Vilcabambę. Łączyły go szczególne stosunki z Indianami, nazwał na cześć jednego z nich, Ozawy, swojego syna, po tym jak Indianin uratował mu życie. Prowadził również (wraz z Elżbietą Dzikowską, drugą żoną) liczne programy telewizyjne, z którego bodajże najbardziej znanym był Pieprz i Wanilia. Z chęcią przeczytałbym jego (porządnie napisaną) biografię, ale chyba nikt dotąd nie zadał sobie trudu zająć się jego postacią. A wielka szkoda, bo z jednej strony wiódł naprawdę...

platynka6 | 2011-12-06

Halik-to musi być dobre!...i było dobre, nawet bardzo dobre tylko takie krótkie...to już koniec?Książka jest bardzo ładnie wydana, pełno tu zdjęć i opisów przygód-a było ich troche bo aż 180 000 kilometrów. Poprzez Meksyk, Kolumię, Ekwador, Peru, Boliwię, Chile, Argentyne i Urugwaj jedziemy jeepem wraz z Halikiem i poznajemy niezwykłych ludzi, ciekawe obyczaje. Najwieksze wrażenie robią rozdziały o indianach Jibaro i pomniejszaniu głów. Serdecznie polecam każdemu miłośnikowi dobrej przygody.