The Widowmaker
83-7180-730-X
Omnikoron

Był najdoskonalszą maszyną do zabijania, najgroźniejszym łowcą nagród w całej galaktyce. Jefferson Nighthawk, znany jako Egzekutor. Poddany hibernacji, przez ponad sto lat oczekuje wynalezienia lekarstwa na toczącą jego ciało śmiertelną chorobę. W końcu zostaje sklonowany pod postacią dwudziestotrzyletniego mężczyzny po to, by zabić groźnego zamachowca. Klon Nighihawka ma jego talenty, instynkt i tę samą determinację w dążeniu do celu. Najbardziej pragnie Melisandy, pięknej kochanki mężczyzny, którego ma zgładzić. Pomimo wielu cech odziedziczonych po Egzekutorze, brakuje mu jego doświadczenia oraz wiedzy o mrocznej stronie natury ludzi i obcych - a w pozbawionych prawa światach pogranicza, gdzie zdrada jest formą sztuki, zaś oszustwo sposobem na życie, niewinność może być śmiertelną chorobą.

Pablos | 2014-02-26

Mike Resnick jest autorem całego uniwersum, w którym rozgrywa się akcja sporej liczby jego książek i opowiadań. Zabieg ten powoduje, że czytelnik raz poznawszy świat wykreowany sięgając po kolejne pozycje, traktujące o zupełnie innych problemach, pokazujące inne historie, nawet inne czasy, ale jednak zawsze czuje się jak u siebie w domu.

Jestem wielkim fanem twórczości tego autora, ale nie bezkrytycznym. Kilka jego książek uznałem za gnioty totalne, jednak w ogólnym rozrachunku nie ma to większego znaczenia. Ogromną ich większość po prostu uwielbiam, zawsze dostrzegając ważne pytania i odpowiedzi na nie pod pełną akcji przygodą, często kreowaną niczym swego rodzaju western, z tym, że “kosmiczny”.

Mike Resnick jest także tym twórcą, który napisał najlepszą rzecz jaką przeczytałem, przynajmniej póki co. Nic bowiem nie zwaliło mnie z nóg tak, jak zbiór fabularnie powiązanych ze sobą opowiadań nazwany “Kirinyaga”, o tym, jak grupa ludzi z afrykańskiego plemienia Kikuju udaje się na...

Civril aen-Saevherne | 2015-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Kolejna książka Mike'a Resnicka osadzona w realiach kosmicznego uniwersum krążącego wokół stolicy Oligarchii mieszczącej się na planecie Deluros VIII, nowej stolicy ludzkości.
Jednocześnie te książki nie są 'space operą' a jedynie tłem dla bohaterów i wydarzeń.
Książka ta jest mniej ambitna od cyklu wyroczni, największy plus zyskała u mnie za styl Resnicka, dość mroczny, cechujący się brakiem poszanowania życia bohaterów ;)
Godne polecenia fanom Resnicka, aby znów mogli się zanurzyć między planetami Zewnętrznej i Wewnętrznej Granicy, jednak fabuła jest dość płaska.

Meszuge | 2014-01-19
Przeczytana: 25 stycznia 2009

Legendarny Egzekutor, najlepszy zabójca w galaktyce, Jefferson Nighthawk, zapada na nieuleczalną chorobę i w związku z tym poddaje się hibernacji, mając nadzieję, że zostanie obudzony, gdy powstanie lek na eplazję. Niestety, utrzymywanie pacjenta w fazie Głębokiego Snu jest niezwykle kosztowne i kiedy środki zgromadzone na ten cel przez Egzekutora zaczęły topnieć, został on obudzony i przedstawiono mu dość niezwykłą propozycję.

Gubernator planety Solio II został zamordowany. Rząd planetarny Solio II zaoferował ogromną nagrodę za schwytanie zabójcy. Proponuje to zlecenie Egzekutorowi lub… jego klonowi – jeśli Nighthawk na klonowanie wyrazi zgodę. Z oczywistych względów jest to właściwie propozycja nie do odrzucenia i niedługo potem dwudziestotrzyletni Jefferson Nighthawk wyrusza wypełnić zadanie.

Młodsza wersja Egzekutora znajduje się u szczytu fizycznych możliwości, posiada talenty, instynkt i determinację pierwowzoru, ale niestety brak mu jego wieloletniego doświadczenia, a to...

RóżanaGęba | 2016-04-03

Całkiem niezła, choć myślałam, że główny bohater kiedyś się obudzi, no ale cóż... Miła książka, żeby się oderwać.

Paweł Gryniewicz | 2012-12-26

Ściągnąłem z półki brata i zacząłem czytać z ciekawości. Okazało się, że to dobra książka, świetnie i szybko się czyta. Miła, łatwa i przyjemna lektura :) Jedyne co może działać na nerwy to to, że główny bohater jest idiotą :D

sveg | 2011-04-20
Przeczytana: 19 kwietnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Egzekutor to pierwsza książka Resnicka jaką przeczytałem po serii Starship. Nie chcę jednak robić tu porównań. Bohater, czyli tytułowy Egzekutor jest nietypowy i wybija się ze schematu superbohaterów innych książek. Owszem, jest najlepszym łowcą nagród ever, ale brak mu doświadczenia - jest klonem, którego poznajemy w zasadzie gdy ma 2 miesiące. W dodatku zmieniono nieco jego osobowość - jest łagodniejszy od "prototypu". Co do fabuły to z czasem - jak w dobrym kryminale - odkrywa się coraz bardziej prawda o rzeczywistym celu życia klona i postacie okazują się być kim innym niż w rzeczywistości. Ogromną zaletą tej książki jest osobowość głównego bohatera - dąży do celu bezkompromisowo, jest naiwny jak noworodek (bo nim w sumie jest), a jednocześnie brutalny. Zakochuje się w kobiecie, której nie może mieć, a mimo to wierzy że ją zdobędzie, co jest jego zgubą. Bardzo zaskakujące jest zakończenie - całkiem nietypowe i aż chce się wiedzieć o czym może być kontynuacja. Szkoda że tak...

Sławomir | 2013-11-11

Sprawnie skacze ten klon z strony na stronę i przyjemnie się skacze za nim. Mogę polecić. Na pewno w wolnej chwili zabiorę się za drugą część.

gronial | 2012-06-20
Na półkach: Przeczytane, S-F
Przeczytana: 03 lutego 2010

Pomysł dobry. Momentami wciąga, ale przez większość czasu śmiertelnie przynudza. Czegoś brakuje jej.

Łukasz Śmigiel | 2011-05-20

Space opera sensacyjna. Szybko i gładko wchodzi. Tak trzeba czasami.

chaos-progenitus | 2017-06-09