Opowiadania

Okładka książki Opowiadania Marek Hłasko
Okładka książki Opowiadania
Marek Hłasko Wydawnictwo: Czytelnik Cykl: Utwory wybrane [Marek Hłasko] (tom 1) literatura piękna
Utwory wybrane [Marek Hłasko] (tom 1)
Czytelnik
1986-01-01
1986-01-01
8307019931
hłaskower opowiadania bunt wobec socrealizmu literatura polska

85,7/100%

85,7/100%

Ze względu że to zbiór opowiadań ciężko wystawić konkretną ocenę.

Zdecydował się dać ocenę dla tych kilku najlepszych opowiadań z książki, które zrobiły na mnie największe wrażenie.

Uważam, że Hłasko jako jedyny ma talent do prawdziwego opowiadania o alkoholizmie.

W mojej ocenie książka powinna być lekturą dla młodych ludzi w liceum.

Ze względu że to zbiór opowiadań ciężko wystawić konkretną ocenę.

W mojej ocenie książka powinna być lekturą dla młodych ludzi w liceum.

jakoś tak kilka lat temu chyba mi łatwiej wchodził.
może to kwestia lajfstajlu. albo z wiekiem głupieję.

zabawa bywała przednia.
powiedziałabym, że przy pierwszej lekturze, jak miałam te 21, pi razy oko, lat, przy opowiadaniach śmiałam się mniej.
albo może po prostu czarne fluidy... odcisnęły na mojej pamięci wyraźniejsze ślady...

jak by mi ktoś zaproponował usługę zwehikułowania się w czasie, może, jeśli miałabym chociaż kilka wejść w karnecie, wbiłabym do tej mnie czytającej coś te "lata temu" właśnie od Hłaski. ale nie jestem pewna, mam też kilku innych kandydatów.

bardzo cię kochamy. kiedy powstaną jakieś nowelki?... no weź, nie bądź taka żyła...
nawet jeszcze tomiku liryki nie wydałeś.
ty też sobie z czytelnikami w kulki lecisz?
w ogóle dobra nara.

* jak wchodzisz w rolę imsuchaqueenicandoeverything, nie-ogarnięcie MH może cię kosztować dużo więcej fopa.
najlepiej sobie chyba nie żałować stron, aczkolwiek może warto ustalić jakieś dawkowanie.
jeśli cię wybustuje i już będziesz wiedziała co w trawie piszczy itp itd... możesz mi podesłać jakieś zdjęcia, czy tam rozkminki, serio, cokolwiek.
nawet niekoniecznie się zapoznam, ale w ogóle się nie krępuj. *

jakoś tak kilka lat temu chyba mi łatwiej wchodził.
może to kwestia lajfstajlu. albo z wiekiem głupieję.

zabawa bywała przednia.

jak by mi ktoś zaproponował usługę...

Opisy Hłaski sprawiają, że czuje się zapach tych miejsc, o których opowiada. Niesamowite

Opowiadania Hłaski tak bardzo się nie zestarzały, nadal opowiadają o rzeczach ważnych dla współczesnego człowieka: sprawiedliwości, miłości, niespełnieniu, bolesnym zderzeniu z rzeczywistością - i to mimo że realia, w których zostały napisane, są całkiem inne niż dzisiejsze. Są w tym zbiorze utwory lepsze i gorsze, ale całość ogólnie trzyma poziom. Na duży plus zasługuje sam wybór i edycja opowiadań: od najstarszych do najnowszych, dzięki czemu można śledzić drogę twórczą Hłaski. Widać też, że Hłasko dobrze się czuł w krótkich formach. Polecam.

Opowiadania ....mroczne, smutne i czasami przygnębiające. Traktujące o jednostce odosobnionej od całej reszty, z własnym systemem wartości,o walce ze swoimi demonami i wątpliwościami. ..walce która nie zawsze kończy się zwycięsko. ..ale takie właśnie jest życie. .. często mamy pod górkę, mnóstwo osób dookoła tylko po to żeby zniszczyć czyjeś szczęście jest w stanie zrobić wiele... na naszej drodze pojawiają się osoby które zmieniają nasze życie. . . Trzeba tylko umieć dać sobie pomóc. . . Tak wiele jest ludzi którzy nie mogą patrzeć na czyjeś szczęście, że jeśli pojawi się ktoś kto je determinuje, kto sprawia że świat jest piękniejszy choć na chwilę to trzeba z tego skorzystać. . . Bo życie bywa strasznie trudne i nie ze wszystkim umiemy sobie poradzić sami. A "Pętla" po prostu świetna.

Wróciłem po pewnym czasie do opowiadań i nic się dla mnie nie zmieniło - wywołują niezmiennie ogromne emocje! Lektura obowiązkowa!

Moje pierwsze spotkanie z autorem. Zaczęłam od opowiadań, bo one najwięcej mówią o człowieku, za krótka formą trudniej się ukryć. Marek Hłasko przede wszystkim obserwuje świat. Jego opowiadania to takie malowanie rzeczywistości, niestety w szarościach i beżach, bo wydaje się, że On celowo wyciąga na wierzch wszystkie brudy własnych czasów. Próżno szukać w jego opowiadaniach zachwytów i afirmacji życia, jest raczej brutalne sprowadzenie wszystkiego co powinno być piękne do poziomu rynsztoka. Mocne, przejmujące opowiadania, na pewno pozostające w pamięci.

To chyba najlepszy zbiór opowiadań Hłaski. Do I tomu wybrano najciekawsze, najbardziej znane i najmocniejsze w wymowie utwory. Hłaski przedstawiać nikomu nie trzeba, to marka sama w sobie. Ten tom jest tego potwierdzeniem.

- W dzień śmierci jego
- Pętla