Porwanie Sabinek

Wydawnictwo: Otwarte
978-83-7515-020-9
życie, sutenerstwo, problemy, sabinki
Omnikoron

Dzisiaj: wypalony facet, który przewozi na Zachód "sabinki", dziewczyny szukające lepszej pracy. Tylko nie mówi im, że trafią do burdelu. W latach dziewięćdziesiątych: Dziennikarz walczący o ideały Solidarności. W latach osiemdziesiątych: Student z opornikiem w klapie. Wierzy, że może coś zmienić, i działa w opozycji. Opowieść o człowieku, który stracił wiarę w swoje ideały. O marzeniach,...

W latach dziewięćdziesiątych: Dziennikarz walczący o ideały Solidarności.

Opowieść o człowieku, który stracił wiarę w swoje ideały. O marzeniach, które okazały się złudzeniami. O ludziach, którzy zawiedli. O oszukiwaniu innych i siebie. I o miłości, która daje ostatnią szansę.

[Wydawnictwo Otwarte, 2008]

marsilje | 2014-09-11
Przeczytana: wrzesień 2014

Zaskakująco dobra książka.
Spodziewałam się czegoś z cyklu "urzeka mnie moja historia", jakichś marnych literacko, clikiwie-dramatycznych wyznań, w których zainteresuje mnie w najlepszym razie sam temat opowieści, bo na pewno nie forma.
A tymczasem przeczytałam całkiem przyzwoitą powieść o ideałach, przekonaniach, walce z ustrojem... i o tym, co zostało z tych ideałów w nowej, poprzełomowej rzeczywistości. O upadku nie tylko jednego człowieka, ale też wszystkiego, w co kiedyś wierzył. O dylematach, rozterkach, wewnętrznych walkach i mechanizmach obronnych. I przy tym wszystkim również o handlu kobietami. Ale w takim kontekście na pewno nie jest to obliczone za szokowanie epatowanie przemocą, którego się spodziewałam.

Omnikoron | 2010-05-16
Na półkach: Przeczytane, Moje książki
Przeczytana: 11 kwietnia 2010

Trochę bez przekonania kupiłem ta książkę, wykopaną na dnie boksa w markecie. Spodziewałem się łzawego i naiwnego dramatu. Na szczęście pomyliłem się. Książka ssa od początku. Dawno nie czytałem czegoś tak dobrego. Świetne stadium upadku, rozrachunku z sobą i przegranym życiem. Wgląd w komunę, w czasy walki Solidarności, przeplatane aktualnymi losami bohatera, pozwalają zrozumieć, dlaczego do tej pory, niektórym ludziom z "tamtych czasów" jest tak źle, dlaczego czują się oszukani i odtrąceni.

Nie jest to może pozycja oszałamiająca ale zdecydowanie Polecam. Dobra i szybka lektura.

virginia75 | 2013-12-03

Książka, która robi ogromne wrażenie na czytelniku, daje do myślenia i każe się zastanowić czy aby na pewno czasy, które nadeszły po upadku komizmu aż tak dużo w nas samych i wokół nas zmieniły. Doceniam trafne spostrzeżenia autora, obnażanie absurdów kapitalistycznej Polski, głębsze, dające do myślenia dialogi. Przeszkadza mi tylko tragizowanie na siłę - biedna dziewczyna z ubogiego środowiska, alkoholizm w rodzinie, chłopak który ją wykorzystuje. Trochę zbyt wyidealizowana i przedstawiona jako ewidentny kontrast do słuchających disco polo i pustych dziewczyn jakie wcześniejszej główny bohater przewoził wiadomym celu do Niemiec.
Niezbyt wyszukana fabula czyni całą historie jeszcze bardziej prawdopodobną. Książka może być też formą ostrzeżeniem dla naiwnych dziewczyn szukających łatwego życia za granicą.

Nika | 2013-12-25

Nie polecam osobom, które urodziły się już w czasach III RP. Ciężko mi było zrozumieć uczucia jakie odczuwał mężczyzna walczący z komunizmem, ponieważ te czasy znam tylko z opowieści. A niestety czasy młodości zajęły większość kart książki. Wątek handlu kobietami, na który liczyłam najbardziej był słabo rozbudowany, czego najlepszym dowodem jest zakończenie...

Czaki | 2016-10-15

Autor porusza ciekawy, powszechnie znany, aczkolwiek mało oczytany temat- porwania kobiet w celu sprzedaży ich do domów publicznych. Główny bohater opisuje swoje odczucia, gdyż jest "przewoźnikiem". Aby uniknąć wyrzutów sumienia nie pyta dziewcząt o imiona- nazywa je "Sabinkami". Jest szczegółowy opis podróży jednej z nich, która-wg kierowcy jest mądrzejsza od innych, aczkolwiek historia taka sama- biedna dziewczyna ze wsi, bez możliwości dalszego kształcenia i pracy.
Proponuję przeczytać książkę choćby z ciekawości-czy kierowcę ruszą wyrzuty sumienia i pomoże tej, którą uważa za "inną".

NightMarry | 2016-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2016

Uwielbiam książki, których autorami są mężczyźni, potrzebowałam absolutnie męskiego podejścia i to właśnie otrzymałam. Choć są to głównie rozterki moralne bohatera

Ghia | 2011-08-24
Przeczytana: sierpień 2011

Uuuuu, autor na sam koniec zapędził nas w mysią dziurę pozostawiając nas w swoich wodzach fantazji. I wszystko było by okay gdyby nie, że przez całą książkę wciąga nas ta w jedną wielka podróż poprzez autostradę do Hamburga i podroż w bohaterska przeszłość, tym samym zmusza nas do czytania jej, bo przecież chcemy wiedzieć jak zakończy się ta historia nie tylko miłosna. Były momenty, że chciałam porzucić tą książkę, ale autor tak jakby podkręca wciąż śrubę i nie możesz przestać czytać.W książce pokazane są dwa światy głównego bohatera. Pierwszy to ten za czasów studenckich i Solidarności, walki z komuną, bycie w walczącym podziemiu, czasy pełne ideałów i wiary, ze można zmienić ten kraj. I druga strona bohatera, świat po 90 , jego upadek wiary, marzenia zastąpiły złudzenia, o tym, że wszyscy odeszli, ze ludzie wciąż zawodzą, o miłości, która daje ostatnią szansę. ....ogólnie to o wypalonym facecie, który przewozi na zachód "sabinki" dziewczyny szukające lepszej...

Rozsądny_Tomasz | 2013-04-11
Przeczytana: 31 stycznia 2012

Jeśli traktować tę książkę w kategoriach powieści sensacyjnych to musi być ona oceniona nisko. Fabuła powieści nie jest zbytnio wyszukana a sam autor nie zadał sobie wielkiego trudu, aby zaintrygować czytelnika.

"Powrót Sabinek" okazuję się swego rodzaju spowiedzią głównego bohatera, któremu przyszło żyć w czasach transformacji ustrojowej w Polsce. Wydaje się, że jest niewłaściwym człowiekiem na niewłaściwym miejscu.
Problem handlu kobietami jest tematem niezwykle ciekawym i wydawałoby się bardzo wygodnym, aby wykorzystać go w powieści. Jednak historia przedstawiona przez Inglota jest niezbyt wiarygodna, przez co staje się trochę płytka.

Język często jest wulgarny a dialogi niestety aż nazbyt przewidywalne. Pomimo tego autor oddaje czytelnikowi w ręce powieść dosyć ciekawą z dobrze wykreowanym klimatem dla poruszanej tematyki.

Zuzia | 2014-05-15
Przeczytana: maj 2014

Mnie ta książka nie zachwyciła,wypożyczyłam ją z myślą,że czegoś się ciekawego dowiem o "handlu kobietami" a tu głównym wątkiem jest mężczyzna i jego przemyślenia odnośnie jego przeszłości,teraźniejszości,tego co robi,co czuję,ok ale nie tego się spodziewałam.

ŻuŻu | 2016-11-08
Przeczytana: 21 listopada 2016