Husyci w piętnastowiecznej Polsce

83-87703-21-4
husytyzm, Czechy, historia, herezje
historyczna
Łukasz Kuć

Niniejsza książka podejmuje jeden z aspektów oddziaływania ruchu husyckiego poza obszarem Czech, ukazując - poprzez krytyczną analizę wszystkich dostępnych źródeł - jego wpływy w piętnastowiecznej Polsce. Sąsiedztwo terytorialne i pokrewieństwo językowe łączące Polskę i Czechy sprawiło, że religijne i społeczne postulaty husyckie łatwo przenikały za ziemie polskie, znajdując i tu swoich zwolenników Husytyzm był pierwszą średniowieczną herezją, która w poważniejszy sposób zagroziła bezpieczeństwu Kościoła w Polsce. Książka niniejsza prezentuje skalę i charakter zjawiska określanego mianem polskiego husytyzmu oraz ewokowane nim działania władzy kościelnej i państwowej.

Junichi | 2012-08-25
Przeczytana: 2012 rok