Notatki myśliwskie z Afryki. Somali

Seria: Podróże retro
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Łukasz Kuć

Opowieść o polowaniach na grubego zwierza w Somalilandzie otwiera oczy na dziki, niebezpieczny i piękny świat. Hojnie zilustrowana oryginalnymi obrazami Piotra Stachewicza z I wydania dzieła z 1897 roku ukazuje odludne tereny Afryki z końca epoki kolonialnej, warunki, w jakich odbywała się wyprawa łowiecka niewielkiego grona polskich arystokratów, a także przyrodę, jakie dziś nikt z nas już nie zobaczy.

źródło opisu: http://zysk.com.pl/

źródło okładki: http://zysk.com.pl/

chrispu | 2013-10-27

Książka interesująca z dwóch powodów - po pierwsze opisuje kraj, do którego z uwagi na sytuację polityczną, praktycznie nie dociera przeciętny turysta (Somalia). Opisuje jak to dawniej (19 wiek) wyglądało. Co prawda opisów miast i wsi jest niewiele (autor skupia się głównie na opisie polowań, ukształtowania terenu i przygód w obozowiskach), ale co nieco można się dowiedzieć.
Po drugie jest to bardzo zgrabnie napisana książka, która nie męczy czytelnika jakimiś udziwnionym "starodawnym" stylem pisania i nazewnictwem. Można by powiedzieć, że napisana współcześnie, na potrzeby jakiegoś portalu społecznościowego czy jakiegoś bloga. Jedyną wadą, którą można się dopatrzyć to powtarzające się zdarzenia nie posuwające akcji naprzód. No, ale to są relacje z polowania (a raczej z rzezi bezbronnych zwierząt)i często (codziennie) trzeba wykonywać podobne czynności by upolować upragnionego zwierza (ale po co to opisywać, dzień po dniu?). Dzięki tej książce można się przekonać również jakim...

Emma | 2014-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2014

Notatki z podróży po Afryce Józefa hrabiego Potockiego są pozycją wartą przeczytania.
Książka, dla nas żyjących w XXI wieku, jest dziwna i nie do końca zrozumiała. Autor opisuje swoją wyprawę łowiecką, opisuje bezmyślne mordowanie zwierząt tylko i wyłącznie dla trofeum. Szokiem dla mnie był opis polowania na samicę nosorożca, która tylko co urodziła. To są sprawy, z którymi człowiek współczesny nie może się pogodzić. Całe szczęście, ze my mamy inne podejście od spraw przyrody niż dziewiętnastowieczni "sportsmeni" (sportsmenami nazywa autor podróżników).
Mimo kontrowersji, warto sięgnąć po tą pozycję, aby zobaczyć, jak przez te 150 lat zmieniła się mentalność ludzi, jak trudno było by nam porozumieć się z naszymi przodkami.
Wielkim walorem książki jest jej wyjątkowo staranne wydanie na pięknym papierze i wspaniałe ilustracje Piotra Stachiewicza.

Visell | 2011-06-19
Przeczytana: 08 marca 2011

"Notatki myśliwskie z Afryki" Józefa hr. Potockiego to kolejna książka Wydawnictwa "Zysk i S-ka" z serii "Podróże Retro". Cała seria jest pięknie staroświecko wydana. "Notatki myśliwskie..." mają okładkę w kolorze sepii, płócienny grzbiet, w środku oryginalne rysunki autorstwa Piotra Stachiewicza, malarza i ilustratora przełomu XIX i XX wieku. Po powieść sięgnęłam z zamiłowania do całej serii oraz literatury wspomnieniowo-geograficzno-krajoznawczej.
Podtytuł "Somali" to Somaliland (Somali Brytyjskie). Od 1884 roku do 1960- brytyjski protektorat. Islamska republika, leżąca we wschodniej Afryce, nieuznawana przez żadne niepodległe państwo na świecie. W 1960 roku kraj tworzył republikę Somalii. W 1991 roku Somaliland odłączył się od Somalii i stanowi oddzielny organizm państwowy (źródło: Wikipedia).
Tyle historii.
Autor Józef hr. Potocki(1862-1922) był człowiekiem wielu pasji. Ziemianin, podróżnik, kolekcjoner książek oraz zapalony myśliwy. Powieść jest jego relacją z wyprawy w...

Alicja | 2011-01-14
Przeczytana: 2010 rok

Warto, chociażby po to, żeby dowiedzieć się czym zajmowała się nasza szlachta. Swoją drogą dzisiejszym obrońcom zwierząt włosy stanęły by dęba!

wojo | 2016-02-29
Afrik | 2015-11-04