Babcia w Pustyni i w Puszczy

Seria: Biblioteka "Poznaj Świat"
Wydawnictwo: Bernardinum
podróże, Afryka
Ag2S

W marcu 2002 babcia Basia rozpoczęła samotną wędrówkę z południa na północ kontynentu afrykańskiego. W ciągu trzynastu miesięcy odwiedziła dwadzieścia krajów. Ta podróż to pomysł na... emeryturę. Po drodze babcia pisała książkę. „Babcia w Afryce” , pierwsza część tej opowieści poprowadzi czytelnika z RPA do Malawi, natomiast „Babcia w pustyni i w puszczy” poprowadzi... dalej.

źródło opisu: http://www.bibliotekapoznajswiat.pl/

źródło okładki: http://www.bibliotekapoznajswiat.pl/

Ta część opowieści z podróży po Afryce jest moim zdaniem ciekawsza niż pierwsza. Przede wszystkim jest tu więcej zwiedzanych krajów, więcej się dzieje, narracja też w niektórych przypadkach przyspiesza. A pod koniec, książka zmienia się na coś w rodzaju powieści sensacyjnej.
Oczywiście nie mogło tu zabraknąć opisów niezliczonych dyskusji z tubylcami (mniej lub bardziej ciekawych) i mnóstwa nazwisk. Ta część podróży po Afryce pokazuje również jej ciemne strony (odmiennie niż to było w części pierwszej, nie ma tu już tego "hurra optymizmu".
W każdym razie pozycja warta jest przeczytania bo pokazuje, że "stary człowiek i może". I dodatkowo są tu bardzo ładne fotografie.

Monika | 2012-10-08
Przeczytana: 08 października 2012

Właśnie zakończyło się moje 2-książkowe spotkanie z Babcią Basią w Afryce. Druga książka podobała mi się bardziej niż pierwsza. Powodów jest kilka:

1. Wiedziałam czego po książce i sposobie podróżowania Pani Basi oczekiwać. Wiedziałam już, że nie będzie to podróż w moim stylu, co nie znaczy, że była to podróż nieciekawa czy mnie wartościowa. Po prostu inna.

2. Babcia Basia dotarła w końcu do mojego ukochanego Egiptu i innych krajów muzułmańskich. Szkoda tylko, że nie czuła się tam dobrze i przygody miała niezbyt miłe :(

3. W końcu Babcia Baśka dotarła też do fascynujących mnie Tuaregów i na pustynię :)

4. W krajach muzułmańskich Pani Basia była dokładnie podczas mojej pierwszej podroży do Egiptu!

Standardowo - dodatkowa gwiazdka za piękne zdjęcia.

vandenesse -> wielkie podziękowania :)

Isadora | 2011-03-12
Na półkach: Przeczytane, Pamiętniki
Przeczytana: 12 marca 2011

Mam przed sobą drugą część przepięknie wydanych zapisków z samotnej podróży po Czarnym Lądzie Basi Meder - Polki mieszkającej w Australii,dla której wędrówki po świecie stały się sposobem na emeryturę.
Pani Basia,po przerwie spowodowanej malarią,kontynuuje swoją wyprawę ; żądza przygód,ciekawość nowych ludzi i miejsc niepowstrzymanie gnają ją wciąż naprzód.
Tym razem szlak wiedzie ją od Tanzanii ku północy kontynentu,a stamtąd ku jego zachodniej części ; uwieńczeniem tej ponadrocznej podróży miało być egzotyczne Maroko.
Niezmordowana podróżniczka jest konsekwentna w swoich postanowieniach - trzyma się z dala od utartych turystycznych szlaków pragnąc poznać prawdziwe,niekomercyjne oblicze Afryki,zakosztować czaru jej pradawnych obyczajów,spotkać ludzi żyjących w zgodzie z odwiecznym rytmem tradycji.
Podróż jednak wydaje się być szczególnie niebezpieczna - terytoria,które przemierza,to kraje muzułmańskie ; samotna biała kobieta łatwo może się stać obiektem natarczywych i agresywnych...

Derufin | 2011-09-06
Przeczytana: 28 sierpnia 2011

Niestety, ta książka to rozczarowanie. Tylko poziom zdjęć pasuje do ambitnej serii pod egidą mojego ulubionego "Poznaj Świat". Ale sama treść… owszem, robi się ciekawie pod koniec - ze względu na wątek… hm… kryminalny. Tylko, że wcześniej jest bardzo słabo: styl pisania jest przezroczysty, banalny; do tego książka jest boleśnie przewidywalna: autorka jedzie do jakiegoś kraju, spotyka kilka osób, rozmawia z nimi, udziela paru banalnych rad, po czym rusza dalej, pozostawiając za sobą nowych bliskich przyjaciół… No, błagam!
Błagam: nie czytajcie, sięgnijcie lepiej po książki Cejrowskiego albo choćby po "Poznaj Świat".

natarel | 2014-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2014

Niby przeczytane, chociaż nie do końca... Spodziewałam się, że zachwycę się opowieściami Barbary Meder, a tymczasem książka w ogóle mnie nie wciągnęła - jak dla mnie zbyt sucha relacja, chociaż dla autorki przeżycia były ekscytująca, to jednak nie potrafiła tych emocji przenieść na papier. Zdecydowanym plusem są wspaniałe zdjęcia i opis trudno dostępnych miejsc, ale niestety czegoś w tej książce zabrakło.

Monika | 2013-01-29
Przeczytana: styczeń 2013

Nie wiem czy powinnam oceniać książkę, której nie doczytałam do końca.
Wypożyczając tę książkę liczyłam na fascynującą podróż po Afryce i chyba się troszkę zawiodłam. Bardzo możliwe, że to z tego powodu, że wcześniej czytałam książki Cejrowskiego i liczyłam na coś podobnego.
Nie można powiedzieć, że książka zła, ale do tego momentu, do którego dobrnęłam nie była zbyt porywająca.

Majka | 2012-02-03
Na półkach: 2012, Przeczytane, Podróżnicze
Przeczytana: 01 lutego 2012

Książkę bardzo łatwo się czyta i do tego z wielką przyjemnością. Nie tylko młodzi mogą podróżować :)

Kasia | 2013-04-02
Przeczytana: 2012 rok

Czy babcie mogą podróżować?
Czy babcie mogą podróżować? Czy babcie mogą spełniać swoje marzenia? Na te pytania w swojej książce odpowiada Basia Meder. Na te pytania odpowiada również, całym swoim życiem, moja całkiem prywatna babcia, która wśród moich bliższych znajomych jest już legendą. Otóż mam babcię podróżniczkę i jestem z tego dumna. Mało tego - to dzięki niej i we mnie rozwija się podróżniczka - taka ambicja - prześcignąć babcię, która zobaczyła niemal cały świat.

Okazuje się, że nie tylko w mojej rodzinie żyją złaknione przygód kobiety; w swojej książce mówi o tym wspomniana już Basia Meder. Kobieta przed sześćdziesiątką, która postanawia spełnić marzenie i zobaczyć, co słychać w Afryce. Rezultat to dwie książki "Babcia w pustyni i w puszczy" oraz przeze mnie nieczytana "Babcia w Afryce" (radzę zacząć od tej drugiej, bo podobno jest pierwszą częścią).

Od dopiero kilku lat jestem fascynatką literatury podróżniczej i niemal każdą pozycję pochłaniam z niesłabnącym...

Patrycja | 2012-09-14

„Babcia w pustyni i w puszczy” autorstwa Basi Meder to kolejna książka z serii Poznaj świat wydana przez Wydawnictwo Bernardinum. Osobiście całą tą serią jestem zachwycona i oczarowana. Moja przygoda z serią „Poznaj świat” rozpoczęła się od sięgnięcia po książkę Wojciecha Cejrowskiego i trwa nadal.

„Wizyta w miasteczku Bahar Dar przyniosła też smutne wrażenia. W wielu miejscach ulice okupowali bezdomni. Zajmowali kawałek chodnika (...)na którym spali ułożeni rzędem. Ich majątek stanowiła najczęściej płachta do przykrycia się i jakieś pudełko...”

Oczywiście nie będę przedstawiała tutaj dokładnej fabuły tak jak robię to zazwyczaj,gdyż jest to książka podróżnicza. Jak sam tytuł wskazuje autorka książki znalazła się w różnych miejscach zarówno w puszczy jak i w pustyni i przeżyła tam wspaniałe przygody. W książce znajdziemy 13 rozdziałów,z czego każdy z nich jest poświęcony innemu miastu. Czytelnik może poznać takie zakątki świata jak:...

neatka | 2014-09-06
Przeczytana: 06 września 2014

Ksiazka niestety byla wielkim rozczarowaniem. Podroze niewatpliwie ciekawe, jednak styl ich opisania bardzo toporny, ciezki do przetrawienia, troche na poziomie wypracowania szkolnego a nie ksiazki podrozniczej. Jak na Biblioteczke Poznaj Swiat - bardzo to kiepskie. Nie wciagnelo mnie - glowna bohaterka i narratorka zarazem irytujaca i dodatkowo mialam wrazenie, ze nie opisuje tego co naprawde ciekawe w odwiedzanych miejscach. Nie polecam. Jedna gwiazdka za zdjecia.