Stan niewolności

Falling Free
83-7180-143-2
bujold stan niewolności
Grimgor

Utopijna opowieść o genetycznie zmodyfikowanych ludziach, przystosowanych do życia w nieważkości. Bez kontaktu z innymi Ziemianami czworączki prowadzą sielankowy żywot, ale tylko do momentu, gdy interesy konsorcjum łożącego na projekt, w trakcie którego powstali, przestają być ich interesami.

książek: 2019
Efemeryda | 2017-03-23

Po raz pierwszy przeczytałam jako nastolatka. Było wtedy jako opowiadanie w Fantastyce. Podobał mi się wykreowany tam świat i zarysowany problem "rasizmu". Taka trochę zaangażowana literatura, zadająca pytanie o granice eugeniki i niewolnictwa:)
Po latach dowiedziałam się, że jest luźno powiązana z cyklem barrayarskim. Przeczytałam ponownie i tez mi się podobało. Nawet to zaangażowanie społeczne nie zepsuło mi przyjemności z lektury.

gary_joiner | 2016-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Sympatyczna lektura, która rozpoczyna się jako interesująca rozprawa dotycząca sensowności i moralności przeprowadzania eksperymentów genetycznych, a kończy jako bajka dla dorosłych. Młodzieńcza miłość i nieskazitelna etyka inżynierskiej pracy stają na drodze korporacyjnej chciwości, biurokratycznej głupocie i ludzkim uprzedzeniom na pokładzie habitatu orbitującego wokół planetki, gdzieś hen, hen, na peryferiach skolonizowanego kosmosu.
Bujold pisze o rzeczach drastycznych w delikatny sposób, zbyt delikatny, by wzbudzić silne emocje, a w dodatku bardzo przeciętnym, pozbawionym wszelkich fajerwerków, językiem. Naiwność i prostota fabularna mają jednak pewien urok, który sprawia, że czas spędzony przy "Stanie Niewolności" trudno uznać za stracony,

Kern | 2015-03-02
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 27 lutego 2015

Do połowy bardzo ciekawe potem już mniej by zakończyć zupełnie sztampowo i w zasadzie nieprzekonywująco. Do tego brak epilogu pozostawia za dużo niedopowiedzeń.

Marcin | 2012-11-28

Ciekawa koncepcja chociaż trochę zbyt płytko ujęta. Fabuła aż prosi się o bardziej drastyczne i zdecydowane postaci. Momentami przypominała mi książka taką mocno uboższą "Lunę", ale mimo wszystko nie mogę powiedzieć abym żałował czasu spędzonego z lekturą.

mrpriv | 2012-01-11

ta też mi się podobała!

Krystian | 2011-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2011

Ciekawy pomysł na oddanie możliwego kształtu naszej przyszłości w Kosmosie...
Niezłe mikrostudium tego, co może z człowieka zrobić ślepa pogoń za karierą i awansami...

Wiedźma | 2010-09-20

Mam mieszane uczucia względem tej książki - z jednej strony bardzo podobał mi się pomysł, opis świata otaczającego bohaterów, ich złożona osobowość (tak charakterystyczna dla twórczości Bujold) i jakby nie patrzeć niecodzienny wygląd, a z drugiej trochę się nudziłam. Niektóre motywy były za długie, inne zwyczajnie mnie nie zaciekawiły, chociaż sama opowieść ma dość głębokie przesłanie warte przemyślenia.
Książkę można przeczytać chociażby ze względu na ten fakt.