Kraj z Księżyca. Podróże do serca Polski

A Country in the Moon. Travels in Search of the Heart of Poland
9788375362022
literatura faktu
Agnieszka

Polska z początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku widziana oczami obcokrajowca to kraj z Księżyca. Nic nie jest takie, jakie być powinno. Włączniki światła działały na odwrót i włączały się w pozycji, w której powinny były się wyłączać, z kurków z gorącą wodą leciała zimna i na odwrót, niektóre zamki w drzwiach zamykały się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, drzwi szaf...

Włączniki światła działały na odwrót i włączały się w pozycji, w której powinny były się wyłączać, z kurków z gorącą wodą leciała zimna i na odwrót, niektóre zamki w drzwiach zamykały się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, drzwi szaf same się otwierały, okna ni stąd, ni zowąd wypadały z ram, papier toaletowy rwał się na strzępy w połowie rolki.

Wiele lat wcześniej Michael Moran obiecał umierającemu wujowi, pianiście oczarowanemu muzyką Chopina, że pojedzie do Polski i rozsypie jego prochy nad Żelazową Wolą. Przyrzeczenia nie udało się dotrzymać, ale gdy tylko nadarzyła się okazja podjęcia pracy w ojczyźnie polskiego kompozytora, Michael nie wahał się długo.

Tłem jego zmagań z polską rzeczywistością są barwne opowieści z kart naszej historii. Tworzą ją przede wszystkim niezwykłe postaci - Tatarzy i Krzyżacy, oblubienica Napoleona i kochanka Chopina, śmiali piloci spitfire'ów i mechanicy Rolls-Royce'a - ale też piękno zachowanej architektury, miasta utracone i zdobyte, zachwycające krajobrazy.

Zainteresowanie Chopinem przerodziło się u Morana w wielką fasynację, a ponieważ polskie tłumaczenie książki zbiega się z dwusetną rocznicą urodzin Fryderyka Chopina, autor postanowił specjalnie na tę okazję rozszerzyć rozdział dotyczący młodości kompozytora oraz współczesnych interpretacji jego muzyki.

Polscy czytelnicy prócz barwnych anegdot, zapomnianych lub całkiem nieznanych historii i faktów, odnajdą w tej książce wiele własnych wspomnień, drobnych irytacji czy zdziwień. W końcu żyliśmy w tym kraju z Księżyca!

"Moran podchodzi do opisywanej rzeczywistości z pokorą, ale i entuzjazmem. Nikt zainteresowany Polską nie może pominąć tej książki".
"Guardian"

"Książka Morana napisana jest z taką werwą, że pochłania czytelnika od pierwszej do ostatniej strony".
"Sunday Times"

"Świetnie napisany, dowcipny i pełen cennych wiadomości dziennik z podróży Morana zwycięsko łączy poczucie humoru z naukową rzeczowością".
"The Observer"

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Sławka | 2015-11-14

Fajnie jest przeczytać opinię obcokrajowca pochlebą dla nas, Polaków. Pan się zachwyca Chopinem i Dywizjonem 303, polską przyrodą i urodą kobiet. Ale tak naprawde, to nic nowego nie przeczytałam i niczym mnie nie zaskoczył. Wolę nawet złośliwe spostrzeżenia ale trafne, niż takie laurki bez wyrazu.

Mateusz | 2011-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2011

To naprawdę przepiękne opowiadanie o Polsce i jej historii, ale.... po Wydawnictwie Czarnym oczekiwałem więcej reportażu, którego tutaj jest mało.
Książka potrafi też irytować, gdy będąc ciekawym po co autor/narrator jedzie do Gniezna, co tam przeżyje kogo spotka... napotykam 2 strony opisu historii miasta, zakończone wzmianką w stylu "pojechałem dalej...".

Polecam głównie osobom ciekawym naszej historii, kultury... czytelnicy omijający historię szerokim łukiem, mogą tej pozycji nie przetrawić.

KoKo | 2015-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2015

Wciągająca. Oczywiście wszystko w pigułce, bo jest tu cała historia Polski. Dobrze, że autor zwrócił uwagę na obozy pracy na Syberii, których to świat nie pamięta, ponieważ całe zło skupiło się na nazistowskich obozach koncentracyjnych. Pozycja zasługująca na uwagę.

migi | 2011-06-12
Przeczytana: 2010 rok

Niezwykły obraz Polski i Polaków, oglądanej przez cudzoziemca, z pewnym dystansem ale i poczuciem humoru.

Damian Nowiak | 2013-01-22

Ciekawe spojrzenie na Polskę od zupełnie innej strony, szczególnie w opisywanych w książce czasach.

Rene | 2010-12-05
Przeczytana: 2010 rok

Zaskakujaco dobra, ale mimo wszystko czytanie jest przyjemnoscia tylko w jezyku ojczystym cala reszta to jak nauka, obowiazek ech! polszczyzna.

Aldona | 2016-08-28
nulla | 2016-04-20