Za Morzem Koralowym: podróże po dawnych imperiach południowo-zachodniego Pacyfiku

Tłumaczenie: Agnieszka Nowakowska
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Beyond the Coral Sea : travels in the old empires of the South-West Pacific
978-83-06-03060-0
Pacyfik, podróże, esej
Simcha

Fascynująca wyprawa do ostatniego chyba zakątka globu, gdzie dotarli Europejczycy – wysp południowo-zachodniego Pacyfiku. Michael Moran wędruje śladami rosyjskiego badacza "Barona" Nikołaja Mikłucho-Makłaja i polskiego antropologa Bronisława Malinowskiego. Świetnie napisany zbeletryzowany reportaż odsłania tajniki frapujących kultur, wnika w życie codzienne mieszkańców tej wciąż słabo znanej części świata. Moran, korzystając ze swej rozległej wiedzy o historii i kulturze wysp Melanezji, opowiada o tym, jak nowoczesność walczy, a zarazem współżyje z głęboką tradycją i wierzeniami.

Wędrówka Morana w głąb kultur tyleż nieznanych, co fascynujących w 2004 roku znalazła się na tzw. krótkiej liście nominowanych do prestiżowej Thomas Cook Travel Award.

Dociekliwy_Kotek | 2016-02-28
Przeczytana: luty 2016

Papua Nowa Gwinea... trzymałam książkę w ręce i usilnie zastanawiałam się, co ja w zasadzie wiem o jakimś Morzu Koralowym, Morzu Salomona, o Papui... chyba kiedyś, dziecięciem będąc, miałam portfelik w niemożebnie różowym kolorze z żaglówką i napisem "Papua Nowa Gwinea". To tyle, jeśli chodzi o moją wiedzę na temat tego zakątka świata.

Książka Morana okazała się trochę przewodnikiem, trochę opracowaniem historycznym, trochę kompendium etnograficznym, a trochę całkiem przyzwoitą książką podróżniczą. Nie tylko ze względu na objętość (ponad 400 stron) jest to książka stworzona do długiej, niespiesznej lektury. Towarzyszymy autorowi w długiej podróży po Nowej Gwinei - a warto wiedzieć, że na tym skrawku ziemi istnieją setki plemion, które łącznie posługują się ponad 800 językami. Każde z nich ma swoje wierzenia, tradycje, zwyczaje i obyczaje, każde zmaga się z innymi problemami "cywilizowanego" świata, który wtargnął na ich wyspę za szybko i za wcześnie.
Moran opowiada o plemionach,...

magika78 | 2013-01-31
Przeczytana: 20 stycznia 2013

za dużo opisów, nudziłam się przy czytaniu jak nigdy:(

Aneta | 2016-08-20
siobhan22 | 2016-07-27