Dłonie

Wydawnictwo: Ligatura
83-922353-0-4
opowieść, życie, sztuka, artystki
Kanarek

"Dłonie" są opowieścią ożyciu i problemach młodych artystów, ich walce o przedostanie się na rynek sztuki, walce ze stagnacją i pokusą poddania się ogólnej modzie. To również opowieść o tym wszystkim, co młodych ludzi związanych ze sztuką oracza - o kulisach życia współczesnych młodych artystów, o wernisażach i działaniu machiny uczelni artystycznych. Na powieść składa się pięć różnych...

Na powieść składa się pięć różnych historii, których bohaterkami są młode kobiety, artystki, związane z ASP, żyjące "na walizkach", wciąż poszukujące dla siebie miejsca.

enga | 2011-03-31
Na półkach: Własne, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 12 marca 2011

"Dłonie" to opowieść o pięciu młodych kobietach, których życie łączy się ze sztuką. Są one bardzo zróżnicowane pod każdym względem, mają jednak cechy, które je łączą: bardzo bogate charaktery, skomplikowane życie osobiste, łączność ze światem artystycznym oraz mnóstwo dylematów i pytań, które siedzą im w głowach. Książka ta przedstawia ich historie - wielowarstwowe, przeplatające się, przejmujące. Jest to opowieść o dojrzewaniu, rozwoju, odnajdowaniu swojego miejsca w życiu, próbach, sukcesach, porażkach, szczęściu i bólu. Nie mam nawet zamiaru opisywać fabuły bardziej szczegółowo, bo po pierwsze to zabierze zbyt wiele miejsca, a po drugie uważam, że fabuła jest tak rozbudowana i różnorodna, że opisywanie jej nie ma większego sensu. Należy zwyczajnie przeczytać "Dłonie" :).

Autorka stworzyła naprawdę bardzo ciekawe osobowości, dała bohaterkom masę charakterystyk i doświadczeń. Każda z nich jest unikatowa, bardzo dopracowana, wiarygodna. A już to, jak ciągnięte są ich historie, jak...

kamyk576 | 2014-08-09

Ilość stron- 329
Książka bardzo ciekawa, opowiada o problemach młodych artystów.

Paula | 2011-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2011

"Dłonie" to powieść obyczajowa o pięciu kobietach, które w różny sposób związane są ze sztuką, które w różny sposób ją odbierają i w różny sposób się do niej odnoszą. "Dłonie" to również powieść o dążeniu do szczęścia, spełnienia. To powieść o samotności, smutku, bólu, śmierci i życiu, niesprawiedliwości, wyrzutach sumienia i braku zrozumienia. To w końcu powieść o sztuce, procesie tworzenia, o niezrozumieniu artysty przez 'zwykłych' ludzi i wystawianiu na widok publiczny swojej duszy za pomocą obrazu, rysunku, rzeźby czy filmu...

Maria przylatuje do Paryża na studia. Ma spędzić tutaj pół roku tworząc, ucząc się, zwiedzając miasto i zapominając... Paryż ma stać się dla niej bardzo oczekiwanym lekarstwem na ból, niemoc i strach przed przeszłością, która nie chce jej opuścić. Maria szuka wolności! Chce uwolnić się od tego wszystkiego co w Warszawie powodowało, że czuła się uwięziona, stłamszona i nieszczęśliwa. Nie chce myśleć o byłym, ciężko chorym chłopaku - artyście, o swojej...

Dominika Pawelec | 2011-05-26
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 26 maja 2011

Powieść Małgorzaty Wardy pt. "Dłonie" przenosi nas w świat artystów.
Każda z jej bohaterek jest w jakimś stopniu powiązana ze światem sztuki, choć nie zawsze jest to związane z ich wykształceniem.
Maria,Sara,Dorota,Maja,Anna to kobiety, które w różny sposób splótł ze sobą los.
Posiadają również jedną wspólną cechę, która określa ich osobowości - wrażliwość.

Autorka, pomimo tej jednej cechy wspólnej, postanowiła pokazać nam różnorodność swoich postaci.
Trzeba wspomnieć o tym, że owa różnorodność nie wpłynęła na jakość opisu, ich charaktery i osobowości, historie oraz doświadczenia, budują naprawdę ciekawy obraz psychologiczny każdej z nich.
Były one tak ciekawie opisane, że nawet ja (która ma zawsze problem z kojarzeniem imion) nie pogubiłam się w opisach, fakty z ich życia nie były dla mnie jednym wielkim poplątanym wątkiem, jak to się często zdarza, gdy mam do czynienia z większą ilością bohaterów.
Zmieniająca się co rozdział narracja sprawiła, że książka nabrała ciekawej...

mbutterfly | 2011-06-10
Przeczytana: 05 czerwca 2011

To jedna z tych książek po przeczytaniu której ma się niedosyt i żałuje się że już się skończyła. Piękna książka, kipiąca emocjami.
Pięć bohaterek: Sara, Maria, Dorota, Anna, Maja, których losy się przeplatają. Każda z nich ma bogatą osobowość, każda jest w jakiś sposób związana ze sztuką. Barwne postacie, każda inna a jednak tak wiele je łączy.
Książka o uczuciach, emocjach, relacjach międzyludzkich, związkach.
W niektórych bohaterkach odnalazłam siebie. Ze zdumieniem stwierdziłam 'a więc tak to wygląda z boku, tak to może ktoś odebrać...'
Po przeczytaniu nasunęło mi się pytanie
"czy zatajająć swoje prawdziwe uczucia, zwalczając je coś tracimy?'
Jedna z bohaterek tak właśnie postępowała.. wystarczyło by tylko by się otworzyła.. ale nie ona wybrała ucieczkę, unikanie.
Czy ja też tego nie robię?
Przeszywająca książka, głęboko mnie poruszyła.

Poetyka | 2014-11-16
Przeczytana: 15 listopada 2014

Nie przepadam za polskimi autorami i rzadko oceniam dobrze książki, które nie przemawiają do mnie pięknym językiem. Jednak z tą jest inaczej.
Nie znalazłam w niej ładnych zdań i wyszukanych cytatów, bo sama jej treść mówi o tym, co dla nas, ludzi jest najważniejsze.
Pasja, związki, śmierć, miłość, zazdrość, odpowiedzialność, cierpienie, nadzieja, poświęcenie, wdzięczność...
Sama nie wiem dlaczego ta książka, zrobiła na mnie takie wrażenie ale naprawdę szybko wciągnęłam się i wsiąkłam w ten specyficzny, niepewny świat studentów ASP.
Polecam, przeczytajcie.

KoKa | 2013-08-13
Przeczytana: sierpień 2013

"dlonie" zatopily sie w ma dusze i poszarpaly,
dawno nie czulam takiego poddenerwowania i wewnetrznego poganiania by czytac szybciej i intensywniej,
jakze tesknilam do spotkanie z ksiazka, ktora nie nuzy a przepelnia cudna niepewnoscia, ciekawoscia i pragnieniem jeszcze, jeszcze wiecej
dlaczego ta ksiazka sie skonczyla?

Dominika | 2010-10-18
Przeczytana: 17 października 2010

Zbliżam się nieuchronnie do końca i chcę jeszcze więcej...

paulame | 2010-09-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

rewelacja

dorotka | 2012-05-31

bardzo ciekawa książka, o kobietach artystkach. IO ich życiu, pasjach, marzeniach a także problemach.
Polecam gorąco!

Małgorzata Warda odpowiedziała na Wasze pytania!

Pisarka, malarka, rzeźbiarka - jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych. Laureatka kilku konkursów literackich. Była dwukrotnie nominowana do nagrody głównej Festiwalu Literatury Kobiecej, w roku 2013 otrzymała nagrodę za powieść o tematyce wykluczenia. Na początku maja zbieraliśmy do niej pytania - dzisiaj możecie przeczytać jej odpowiedzi!

Małgorzata Warda odpowie na Wasze pytania!

Od dziś do 11 maja będziemy zbierać propozycje pytań do Małgorzaty Wardy. Najciekawsze wybierzemy i prześlemy do autorki, a jej odpowiedzi opublikujemy w serwisie. Autorom trzech najciekawszych pytań przekażemy książki "5 sekund do IO" z autografem pisarki.