Król Henryk V

83-7006-841-3
shapespeare, król henryk V
Agnieszka

Inne wydania

Henryk V jest kroniką dramatyczną zamykającą tzw. drugą tetralogię, na którą składają się jeszcze Ryszard II i dwie części Henryka IV. Przedstawia podboje Henryka V we Francji, wspominane w czasach Szekspira jako wielki triumf oręża angielskiego. W ziązku z tym sztuka charakteryzuje się rozmachem: opisuje wyprawę Anglików na kontynent, przewija się przez nią wiele postaci o zróżnicowanym rodowodzie, zawiera więcej niż w innych sztukach Szekspira wystąpień Chóru. Henryk V zwykle jest interpretowany dwojako. Z jednej strony uwydatnia się patriotyzm sztuki, z drugiej zaś strony dostrzega się okrucieństwo agresywnej wojny i makiaweliczną postawę króla, którego armia nie jest wolna od zdrajców

..."Lecz jeśli grzechem jest żądza zasłużonej sławy - jestem największym grzesznikiem wśród żywych." (akt IV, scena III)

Przeczytałam, co prawda, że "Henryk V" stanowi część tetralogii, którą powinno się czytać w kolejności: "Ryszard II", "Henryk IV, cz. I i II i "Henryk V". Bez wątpienia, jest to kolejność zajmowania tronu angielskiego przez tych trzech władców - ale nie sądzę, że Szekspir pisał swoje kroniki w kolejności.

Po przeczytaniu tego dramatu - zrozumiałam, że dla Szekspira nie ma rzeczy niemożliwych! W pięciu aktach dramatu, na deski teatru, przeniósł kampanię Henryka we Francji, oblężenie Harfleur, ukazał racje dwóch stron konfliktu, dramat nocy i wyczekiwania przed bitwą pod Agincourt(Azincourt), a nawet świetnie zarysował postacie żołnierzy angielskich i francuskich. Przede wszystkim jednak, uchwycił w postaci króla Henryka coś uniwersalnego. Ukazał go bowiem jako wielkiego zdobywcę, którzy mimo tego, że mieli krew na rękach, z uporem i szaloną odwagą, zmieniali...

MadameFromLorien | 2015-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Druga (henrykowska) tetralogia Williama Szekspira stała się moją wielką miłością!
Zakochałam się w tych wielkich królach (O! Pobożny, mądry i waleczny Henryk V pozostanie w moim sercu na długo, być może zawsze będzie mnie fascynować jego szokująca metamorfoza)w książętach, lordach a nawet w tej bandzie (za Waszym drodzy państwo przeproszeniem) brudnych, pijanych obwiesiów na czele z "ta skrzynią plugastwa, z tym zezwierzęconym worem, z tym nabrzmiałym tobołem puchliny, z tym potężnym bukłakiem białego wina, z tą sakwą wypchaną bebechami, z tym pieczonym wołem z Manningtree o brzuchu pełnym nadzienia(...)"- sir. Johnem Falstaffem!

Ach! Ta chwalebna, stalowa muzyka, te śmiertelne tańce na polu bitwy, te liryczne monologi, te zabawne rozmowy, te ściskające gardło momenty!
Ten podniosły nastrój... ;)
Ta Szekspirowska seria zajmie zasłużone miejsce na mojej półce obok innych wielkich, nieśmiertelnych arcydzieł!

Isiliel | 2015-02-14
Przeczytana: 11 lutego 2015

Ostatnia z kronik drugiej tetralogii opowiada o prowadzonej przez Henryka V wojnie z Francją, już w czasach Shakespeare'a powszechnie postrzeganej przez Brytyjczyków jako wspaniały tryumf angielskiego oręża.

To najbardziej ,,batalistyczna'' sztuka w całym dorobku poety ze Stratford - akcja w większości ma miejsce w koszarach lub na polu bitwy, zaś niemal wszystkie sceny rozgrywające się na angielskim bądź francuskim dworze mają podłoże polityczne. Pomimo to ,,Henryk V'' porywa czytelnika od samego początku - zarówno przez bogactwo i różnorodność portretów psychologicznych (tu można choćby wspomnieć wspaniale ukazane postacie trójki rycerzy ucieleśniających cechy narodowe Irlandczyków, Walijczyków i Szkotów), jak i sugestywne przedstawienia bitew (które ze względu na ograniczenia sceny teatralnej z założenia musiały zostać napisane realistycznie, lecz zarazem z dużą dozą pomysłowości).

Świadoma, z jakiego typu narracją będę miała do czynienia, przygotowywałam się na wzniosły, acz...

Halcik | 2014-07-16
Przeczytana: 15 lipca 2014

Dramat opowiadający o Henryku V w czasie wojny o Francję. Sławi waleczność i odwagę angielskich żołnierzy, którzy nawet osłabieni byli w stanie wygrać bitwę z miażdżącą przewagą przeciwnika. Przy okazji przedstawione są dalsze dzieje dawnych kompanów Henryka z czasów, gdy był jeszcze księciem.

Kasiszon | 2016-04-30
Na półkach: Klasyka, Przeczytane