9788310119230
Liliowa

Szesnastoletnia Linka nie umie się pogodzić z rozwodem rodziców. Czuje, że ojciec ją zdradził, a z matką nie może się dogadać. Na domiar złego musi się przeprowadzić do zrujnowanego dworku babci i prababci. W pełnym życzliwości i ciepłych wspomnień otoczeniu Linka próbuje na nowo poukładać sobie życie. Ale czy serdeczność najbliższych kobiet wystarczy? Wrażliwa dziewczyna szuka ukojenia w sztuce, nieoczekiwanym wsparciem staje się korespondencja ze sławnym pisarzem. Wirtualną znajomość z tym intrygującym mężczyzną nawiązuje także matka Linki...

"Niebieskie nitki" to pełna uroku opowieść o przyjaźni, potrzebie miłości i akceptowaniu własnych wyborów.

źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2011

źródło okładki: www.nk.com.pl

eduko7 | 2015-08-09
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 06 sierpnia 2015

Niebieskie nitki to tylko z pozoru plątanina uczuć 16-latki, a w rzeczywistości przelana na płótno wizja własnych relacji z innymi osobami, emocji towarzyszących wydarzeniom i chęć uprządkowania tego w spójny splot, który da poczucie bezpieczeństwa. Czy bohaterce uda się zrozumieć samą siebie, własne uczucia oraz zachowania bliskich osób? Jaką rolę odegrają tu: Bunia, Marek, Grzegorz i Szymon? Czy jej mama pozwoli sobie na odrobinę szaleństwa i szczęścia? Warto sprawdzić, czytając tę powieść nie tylko dla nastolatek.

15Beka | 2015-01-24
Przeczytana: 17 stycznia 2015

Książka jest super :).
Ma świetne opisane wątki. Szczególnie mnie rozbawiło pisanie e-maili ze znanym pisarzem przez matkę głównej bohaterki. Lubię takie powieści gdzie występują rodziny wielopokoleniowe np.Rupieciarnia na końcu świata.Często miałam ochotę paść ze śmiechu, a to z powodu np. takiej sobie gry w scrable prababci z prawnusią :)
Polecam...

| 2014-09-17
Na półkach: Przeczytane, ***9

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jestem delikatnie rozczarowana tą książką... Tak bardzo tego chciałam! Tak bardzo chciałam, żeby Linka wreszcie się ocknęła z tej maligny i żeby wreszcie oprócz Szymona, zobaczyła na tym świecie Grześka. I wreszcie moje marzenia się spełniły... To było takie romantyczne... Tylko co z tego? Co z tego, skoro ona i tak wróciła do Szymona! Grzesiek się z tym pogodził, ale ja nie mogę... Wszystko było dobrze, do ostatnich trzech stron, najgorszych w tej książce. Linka „została” z Szymonem, ale moim zdaniem dlatego, że było go jej szkoda. No bo dlaczego powiedziała, że cały czas będzie kochać Grzegorza?!
Pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że gdzieś tam, w książkowym świecie, pojawi się jeszcze jakiś Grzesiek i jakaś Linka i będzie im się bardzo dobrze żyło ze sobą...
Swoją drogą, ciekawe były perypetie Marka Śliwińskiego i mamy Linki... A Bunia i Musia- świetne!!! :D No i w ogóle... cała książka do trzech ostatnich stron jest SUPER!

Magda | 2015-11-26
Przeczytana: listopad 2015

Lubię prozę p. Gutowskiej-Adamczyk, tę dla starszych i tę dla młodszych czytelników."Niebieskie nitki" tak naprawdę powinni przeczytać przedstawiciele obydwu tych grup. Lonka jest zagubioną 15-latką, która na swój sposób przeżywa rozwód rodziców, mieszkanie z babcią, pierwszą miłość. Dziewczyna jest zbuntowana i zamyka się w swoim świecie. Nikt z dorosłych nie pomaga jej. Na dodatek Linka nie ma przyjaciół, a jedyna dziewczyna, z którą się koleguje, spotyka się z jej obiektem westchnień. Kilka zbiegów okoliczności i dziwnych wydarzeń, otwiera oczy na świat nie tylko Lince, ale także jej matce i Szymonowi. Nagle obok Linki pojawia się wiele życzliwych osób. Nastolatka prowadzi też e-korespondencję z autorem pewnego bestselleru. Okazje się, że wbrew temu, co o sobie myśli, ktoś się nią interesuje. Książka jest zdecydowanie inna od pozostałych tej autorki, ale wciąga i fascynuje rzeczywistością. Nic tu nie jest fantastyczną mrzonką. A tytuł... no cóż, sądzę, że to pewnego rodzaju...

MałaPisareczka | 2015-01-02
Przeczytana: 2013 rok

Książka, którą przeczytałam dawno temu a nadal pamiętam jej koniec.
Bardzo dobra historia - z pozoru tylko przeciętna - niosąca ze sobą ważniejsze wartości.
Polecam!
Muszę zakupić sobie jeden egzemplarz!

Inka | 2011-12-03
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 03 grudnia 2011

Gimnazjum, liceum... Ten czas jest okresem dorastania. Dokonywania trudnych wyobów. Poznawania siebie. Nikomu nie jest wtedy łatwo, a gdy dochodzą do tego problemy rodzinne...? Wtedy wszystko komplikuje się jeszcze bardziej. Paulina jest nastolatką zakochaną po uszy w Szymonie - chłopaku koleżanki, z którą siedzi w jednej ławce. Codzienna męczarnia, jaką jest dla niej lekcja w-fu i patrzenie na zakochaną parę sprawia, że Linka nie potrafi cieszyć się z życia. Dodatkowo jej ojciec wyprowadza się z domu i występuje o rozwód. Dom, w którym dotychczas mieszkali ma zostać sprzedany, a matka przeprowadza się do zniszczonego pałacyku prababki. Zawiedziona dziewczyna nie potrafi pogodzić się z rozstaniem rodziców i o wszystko wini matkę... Linka nie wie jednak, że jest kochana... Każdego ranka Grzegorz Walczak przechodzi jej ulicą, by ją zobaczyć.

Wszystko zaczyna się pewnego feralnego dnia, gdy Grzesiek postanawia pomóc Musi - babcie Linki - odśnieżyć podwórko i zostaje zaproszony do...

Anna | 2014-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

To książka bardziej dla nastolatków, o ich problemach, niepowodzeniach, zawiedzionych uczuciach, o młodych ludziach, którzy muszą zmierzyć się z wchodzeniem w dorosłość, którym trudno zrozumieć i pogodzić się z decyzjami rodziców, ale także o nawiązywaniu i odbudowywaniu więzi rodzinnych ze starszym pokoleniem - babcią, prababcią, o wzajemnym szacunku, konieczności pomagania, umiejętności słuchania ich samych i ich rad. Czyta się przyjemnie, śledząc sytuacje życiowe czterech pokoleń kobiet, kibicując i wspierając je w ich poczynaniach.

Mara K | 2015-12-13
Na półkach: Pożyczone, Przeczytane

Fajna, sympatyczna i realistyczna, za co tak ją lubię. Jednak końcówka mnie trochę zawiodła, bo całkiem inaczej to sobie wyobrażałam, ale to przecież nie ode mnie zależy.
Polecam.

Anna Maciocha | 2014-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Mimo wszystko lubię takie książki. Niewymagające wysiłku, w których mimowolnie utożsamiamy się z bohaterkami, chociaż czasami strasznie nas irytują. "niebieskie nitki" właśnie jest taka jest. Czasami miałam ochotę nakrzyczeć na Linkę, a uwielbiałam Bunię i Musię (przeczytajcie żeby się przekonać kim one są). Co mi się w niej nie podobało to to, że jest strasznie przewidywalna.

MoniS | 2016-09-26
Przeczytana: 26 września 2016

Przyjemnie spędziłam czas czytając "Niebieskie nitki". Towarzyszyło mi nostalgiczne uczucie za minionymi, nastoletnimi latami, szkołą, rozterkami i miłostkami :)
Bardzo przyjemna lektura nie tylko dla młodych dziewczyn ale dla wszystkich, gdyż skłania do refleksji i niesie za sobą kilka mądrych przesłań.
Takie historie, niby zwyczajne, ludzkie a świeże i czyta się super.
Polecam.