Okładka książki Opowieść o prawdziwym człowieku

Opowieść o prawdziwym człowieku

83-207-0187-2
typ
papier
miss_jackal
6.91 (129 ocen i 15 opinii)

Opis książki

Treścią książki są losy młodego lotnika radzieckiego, który, zestrzelony, utracił obie nogi. Dzięki woli i hartowi ducha odnosi zwycięstwo nad własnym kalectwem. Książka tchnie wiarą w możliwości człowieka, ukazuje jego życie w heroicznym wymiarze.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Mavericus | 2011-09-27
Przeczytana: 14 maja 2002

Trochę lat upłynęło niczym wody w wodospadzie kaskadami oblewało mnie wspomnienie o bohaterze Aleksieju Mariesjewie, którego nic nie powstrzymało przed ucieleśnieniem swoich największych pragnień. Chciał powrócić do latania mimo tego, że podczas katastrofy lotniczej stracił obie nogi. Ten fakt dyskwalifikował go jako pilota.
Przyznam szczerze, że mało która opowieść rosyjskiego pisarza przemówiła do mojej podświadomości tak głęboko, jak historia Aleksieja. Od kilku lat próbowałem przypomnieć sobie tytuł tej książki i za zasługą Hugo-Badera w książce pt. W rajskiej dolinie wśród zielska rozwiałem kolejną mgiełkę niepamięci. Dlaczego warto polecić tą książkę. Opowiada o walce jaką podejmuje człowiek, który powinien się załamać, a nie dopuszcza do tego jego niezłomna wiara, że wbrew przeciwnościom losu. Mimo że otoczenie ma negatywny punktu widzenia odnośnie jego powrotu do dawnej sprawności fizycznej. Nie poddaje się. Taki współczesnym Aleksiejem jest biegacz Pistoricius, który mimo br...

iga | 2012-09-13

Książka ciekawa i wciągająca, ale niestety w trakcie czytania bardzo mocno odczuwa się to, w jakich czasach została napisana. A szkoda, bo można było ciekawą historię opowiedzieć, a ostatecznie czytelnik dochodzi do wniosku, że jest to propagandowy bełkot. Szkoda ...

PABLOPAN | 2012-08-03

Niezwykle smutna i wzruszająca, a jednak pokazująca, że warto wierzyć w marzenia, bo jak człowiek czegoś bardzo chce, to nic nie jest w stanie go powstrzymać. Pozycja obowiązkowa.

aśka | 2010-08-25
Przeczytana: 04 czerwca 2012

Nie może być... Nie skomentowałam mojej biblii; książki, którą polecam wszystkim, jak leci? Nie wierzę. Teraz zatem nadrabiam.

Książka o Bohaterze Związku Radzieckiego...
Tak, już widzę Twoją kwaśniejącą minę. Spokojnie, bez żadnych uprzedzeń. Rosjanin też człowiek.

Wojna. Aleksiej. Samolot. Strzał. Ziemia. Boli, na pewno boli.
Niedźwiedź.
Śnieg, dużo śniegu.
Resztki jedzenia. Owoce. Trawa. Korę też można jeść.
Nogi bolą, a droga taka długa. Podpórka. Drzewko. Na czworaka. Zawsze można się czołgać, obracać.
Ratunek. Szpital. Noga, noga i po nodze czy jednak zostanie? Czy można latać samolotem, nie mając sprawnych kończyn? Jak nauczyć się tańczyć?

Dobra, wiem, że beznadziejnie to napisałam, ale przeczytaj. Uwierz, że można.
Bo można.

liaguszka | 2014-07-10

Przeczytałam te książkę jako dziecko, zresztą była chyba lekturą obowiązującą. Beznogi lotnik, to nie do wiary, prawda? Cóż, pomyśleć można, nachalna propaganda... Czy aby na pewno? Ja odebrałam ją troszkę inaczej. Jako dowód na to, że człowiek może dokonać czegoś, co na początku może wydawać się nieosiągalne. Wytrwałość, samozaparcie, samodyscyplina- to klucz do sukcesu.

shadow | 2011-01-02
Przeczytana: 2006 rok

Uwielbiam literaturę rosyjską, a to pozycja absolutnie mnie nie zawiodła.
Opowieść jest niesamowita, smutna, a jednocześnie pełna nadziei. I niebanalna.
polecam

książek: 2038
alinkawie | 2014-03-04

Trochę naszprycowana komunistyczna propagandą ale pomiędzy nią wyłania się wspaniała opowieść o człowieku,który pokonał słabość ciała i ducha.

Petka57 | 2011-02-17

Klasyka gatunku. Przeczytałem ja w wieku -nastu lat a do tej pory pamiętam emocje jakie mi towarzyszyły podczas czytania.

ohi | 2013-01-18

Bohater jest przyjazny czytelnikowi. Książka motywuje do chwytania życia jakim jest. Trochę za dużo propagandy socjalistycznej i obiektywnego podejścia do II Wojny Światowej. Mimo to - polecam.
Po przeczytaniu chcę się chcę się stać tytułowym Prawdziwym Człowiekiem !

kirlan | 2013-07-19

Książka nie jest o lotnictwie - choć jest ono w tle. Są nawet sceny walk powietrznych (świetne, czytając człowiek sztywnieje i poci się jakby sam siedział za sterami). Książka jest o walce człowieka ... z samym sobą i okolicznościami. Jak ktoś pamięta "zagadkę stali" z filmu o Konanie to tu jest właśnie opowiedziana. Propaganda?? Nie koniecznie - raczej bajka oparta na faktach. Podkolorowana, bohaterzy dobrani, ale realistyczni - prawdziwi ludzie z krwi i kości. Może to naiwne spojrzenie na życie, ale jakoś je wolę od przeklętego cynizmu, teorii spiskowych i "realizmu" który mieni się zbawcą człowieka , a tak naprawdę odbiera radość życia. Ja wybieram wizję Polewoja!

Mankamenty?? Przydały by się mapki i jakieś rysunki samolotów na których latał bohater. A już zdjęcia z wnętrza kabin (widok z oczu pilota) byłyby rewelacyjnym uzupełnieniem. Dwie - trzy strony z technicznymi opisami też by nie zaszkodziły. No cóż - teraz przynajmniej można to wszystko szybko znaleźć w internecie, ale to...

Załóż konto za darmo!

103. rocznica
  • Katarzyna Berenika Miszczuk
    26. rocznica
    urodzin
    - Latanie... jest jak pierwsza miłość. Jak zakochanie. Nie umiałem znaleźć porównania, dopóki cię nie spotkałem.
  • Stefan Darda
    42. rocznica
    urodzin
    W towarzystwie przyjaciela nie istnieje coś takiego jak niezręczna cisza.
  • Stefania Grodzieńska
    100. rocznica
    urodzin
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Walter Kirn
    52. rocznica
    urodzin
    Szybkie przyjaźnie to nie jedyne, jakie zawieram, ale najlepsze. Bo ci ludzie znają życie dużo lepiej niż moi bliscy.
  • Frederik Pohl
    1. rocznica
    śmierci
    może dojrzałość polega na tym, że chce się tego, czego się samemu chce, a nie tego, co inni ci każą chcieć
  • Stanisław Grochowiak
    38. rocznica
    śmierci
    Wolność dla wszystkich. Giniemy za wolność. Najwyższą wartość człowieka jest wolność.Chyba tylko wrodzone poczucie złego smaku pozwoliło ludzkości na aż tak natrętne nadużywanie nic nie znaczącego liczmanu. Dodajmy do tego, że w imię tejśce wolności, owszem, więziono, gilotynowano i brano w jasyr ca... pokaż więcej
  • Viktor E. Frankl
    17. rocznica
    śmierci
    To, że jako istoty ludzkie jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju, wyróżnia nas spośród innych, nadając sens naszej egzystencji i wpływając w jednakowy sposób na naszą pracę twórczą, jak i na naszą zdolność do miłości. Kiedy uświadomimy sobie, że nie da się zastąpić jednego człowieka drugim, ro... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku