Opowieść o prawdziwym człowieku

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Повесть о настоящем человеке
8320701872
miss_jackal

Treścią książki są losy młodego lotnika radzieckiego, który, zestrzelony, utracił obie nogi. Dzięki woli i hartowi ducha odnosi zwycięstwo nad własnym kalectwem. Książka tchnie wiarą w możliwości człowieka, ukazuje jego życie w heroicznym wymiarze.

źródło opisu: nieznane

PABLOPAN | 2012-08-03

Niezwykle smutna i wzruszająca, a jednak pokazująca, że warto wierzyć w marzenia, bo jak człowiek czegoś bardzo chce, to nic nie jest w stanie go powstrzymać. Pozycja obowiązkowa.

alinkawie | 2014-03-04

Trochę naszprycowana komunistyczna propagandą ale pomiędzy nią wyłania się wspaniała opowieść o człowieku,który pokonał słabość ciała i ducha.

ConQuERor | 2015-03-07
Przeczytana: 07 marca 2015

Kiedy doszłam do ostatnich stron, na których przeczytałam o tym, że książka oparta jest na pradziwej historii nie mogłam wyjść z podziwu. Łza wzruszenia zakręciła mi się w oku i jak małe dziecko rozryczałam się w dość mało rozsądny sposób. No bo kto płacze nad książkami i to tymi radzieckimi, które sławią czyny człowieka radzieckiego. Był to mało patriotyczny odruch, więc czym prędzej ukryłam wzruszenie własne i postanowiłam nie przyznawać się do podobnych incydentów. O książce jednak napisać muszę, wbrew całej zawartej w moim jestetstwie tak charakterystycznej dla polaków ksenofobi, jestem zachwycona lekką prozą Polewoja. Książkę przeczytać warto, warto i jeszcze raz warto!! I choć wionie od niej komunizmem na kilometr, to opowieść o lotniku, który stracił nogi wciąga w magiczny sposób. Opis ponadludzkiej determinacji przypomina o tym, że dla cżłowieka nie ma rzeczy niemożliwych. O tym że jak tytani przekraczamy kolejne granice, które wydawałyby się nie do przekroczenia. Historia...

Ewelina_Szłapa | 2018-01-10
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Moja ulubiona książka - powieść życia.
W domu mam dwa wydania - niepełnosprawność wpisała się w historię mojej rodziny i stąd otrzymałam w spadku oba egzemplarze.
Do "Opowieści o prawdziwym człowieku" podchodzę dość emocjonalnie, ponieważ wpadła mi w ręce w czasach, gdy zdawałam prawo jazdy i męczyłam się z niesprawną ręką, a jeszcze bardziej - z ludźmi, którzy mi powtarzali, że nigdy tego nie zdam. Nie znam lepszej motywacji niż ta powieść.
O czym to jest - ano, mogę to streścić jednym zdaniu - jest to powieść o pokonaniu kalectwa. Pewien młody człowiek z miasta Kamyszyn koło Wołgogradu w południowej Rosji (wtedy - koło Stalingradu w Związku Radzieckim), lotnik Aleksy wyrusza na wojnę przeciw Niemcom. Pewnego dnia zostaje zestrzelony i, aby nie trafić do niewoli przez kilkanaście dni czołga się po lesie, by wrócić do swojej jednostki. Jego wędrówkę utrudnia głód (rzecz dzieje się na tzw. przednówku), ryzyko spotkania wroga oraz bolesna rana stóp. Gdy wydaje mu się, że jego życie...

Marian86 | 2018-04-04
Przeczytana: kwiecień 2018