Okładka książki Opowieść o prawdziwym człowieku

Opowieść o prawdziwym człowieku

83-207-0187-2
typ
papier
miss_jackal
6,92 (137 ocen i 17 opinii)

Opis książki

Treścią książki są losy młodego lotnika radzieckiego, który, zestrzelony, utracił obie nogi. Dzięki woli i hartowi ducha odnosi zwycięstwo nad własnym kalectwem. Książka tchnie wiarą w możliwości człowieka, ukazuje jego życie w heroicznym wymiarze.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Mavericus | 2011-09-27
Przeczytana: 14 maja 2002

Trochę lat upłynęło niczym wody w wodospadzie kaskadami oblewało mnie wspomnienie o bohaterze Aleksieju Mariesjewie, którego nic nie powstrzymało przed ucieleśnieniem swoich największych pragnień. Chciał powrócić do latania mimo tego, że podczas katastrofy lotniczej stracił obie nogi. Ten fakt dyskwalifikował go jako pilota.
Przyznam szczerze, że mało która opowieść rosyjskiego pisarza przemówiła do mojej podświadomości tak głęboko, jak historia Aleksieja. Od kilku lat próbowałem przypomnieć sobie tytuł tej książki i za zasługą Hugo-Badera w książce pt. W rajskiej dolinie wśród zielska rozwiałem kolejną mgiełkę niepamięci. Dlaczego warto polecić tą książkę. Opowiada o walce jaką podejmuje człowiek, który powinien się załamać, a nie dopuszcza do tego jego niezłomna wiara, że wbrew przeciwnościom losu. Mimo że otoczenie ma negatywny punktu widzenia odnośnie jego powrotu do dawnej sprawności fizycznej. Nie poddaje się. Taki współczesnym Aleksiejem jest biegacz Pistoricius, który mimo br...

iga | 2012-09-13

Książka ciekawa i wciągająca, ale niestety w trakcie czytania bardzo mocno odczuwa się to, w jakich czasach została napisana. A szkoda, bo można było ciekawą historię opowiedzieć, a ostatecznie czytelnik dochodzi do wniosku, że jest to propagandowy bełkot. Szkoda ...

Anastazja | 2014-09-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Ta książka to kwintesencja tego co pobudza do działania! Człowiek jest słaby ale tylko na własne życzenie! Siła wewnętrzna, jego duch, samozaparcie - nazwijcie to jak chcecie, ale to działa i możemy dać sobie radę ze wszystkim! Bohater tej książki pokaże to na różne sposoby! Książka jest oparta na autentycznych wydarzeniach. Napisana jest przystępnym językiem i polecam nawet młodszym czytelnikom, sama po raz pierwszy czytałam ją w podstawówce! I nigdy o niej nie zapomniałam.

PABLOPAN | 2012-08-03

Niezwykle smutna i wzruszająca, a jednak pokazująca, że warto wierzyć w marzenia, bo jak człowiek czegoś bardzo chce, to nic nie jest w stanie go powstrzymać. Pozycja obowiązkowa.

aśka | 2010-08-25
Przeczytana: 04 czerwca 2012

Nie może być... Nie skomentowałam mojej biblii; książki, którą polecam wszystkim, jak leci? Nie wierzę. Teraz zatem nadrabiam.

Książka o Bohaterze Związku Radzieckiego...
Tak, już widzę Twoją kwaśniejącą minę. Spokojnie, bez żadnych uprzedzeń. Rosjanin też człowiek.

Wojna. Aleksiej. Samolot. Strzał. Ziemia. Boli, na pewno boli.
Niedźwiedź.
Śnieg, dużo śniegu.
Resztki jedzenia. Owoce. Trawa. Korę też można jeść.
Nogi bolą, a droga taka długa. Podpórka. Drzewko. Na czworaka. Zawsze można się czołgać, obracać.
Ratunek. Szpital. Noga, noga i po nodze czy jednak zostanie? Czy można latać samolotem, nie mając sprawnych kończyn? Jak nauczyć się tańczyć?

Dobra, wiem, że beznadziejnie to napisałam, ale przeczytaj. Uwierz, że można.
Bo można.

liaguszka | 2014-07-10

Przeczytałam te książkę jako dziecko, zresztą była chyba lekturą obowiązującą. Beznogi lotnik, to nie do wiary, prawda? Cóż, pomyśleć można, nachalna propaganda... Czy aby na pewno? Ja odebrałam ją troszkę inaczej. Jako dowód na to, że człowiek może dokonać czegoś, co na początku może wydawać się nieosiągalne. Wytrwałość, samozaparcie, samodyscyplina- to klucz do sukcesu.

shadow | 2011-01-02
Przeczytana: 2006 rok

Uwielbiam literaturę rosyjską, a to pozycja absolutnie mnie nie zawiodła.
Opowieść jest niesamowita, smutna, a jednocześnie pełna nadziei. I niebanalna.
polecam

alinkawie | 2014-03-04

Trochę naszprycowana komunistyczna propagandą ale pomiędzy nią wyłania się wspaniała opowieść o człowieku,który pokonał słabość ciała i ducha.

Petka57 | 2011-02-17

Klasyka gatunku. Przeczytałem ja w wieku -nastu lat a do tej pory pamiętam emocje jakie mi towarzyszyły podczas czytania.

ohi | 2013-01-18
Przeczytana: 2012 rok

Bohater jest przyjazny czytelnikowi. Książka motywuje do chwytania życia jakim jest. Trochę za dużo propagandy socjalistycznej i obiektywnego podejścia do II Wojny Światowej. Mimo to - polecam.
Po przeczytaniu chcę się chcę się stać tytułowym Prawdziwym Człowiekiem !

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Henry Hazlitt
    120. rocznica
    urodzin
    Sztuka ekonomii polega na tym, by spoglądać nie tylko a bezpośrednie, ale i na odległe skutki danego działania czy programu; by śledzić nie tylko konsekwencje, jakie dany program ma dla jednej grupy, ale jakie przynosi wszystkim.
  • Arkady Fiedler
    120. rocznica
    urodzin
    Bo serce, polskie serce to dziwna rzecz : może włóczyć się po całym świecie, może upadać na rozdrożach, uzbrajać się w pancerz zapomnienia, może upajać się blaskiem obcego nieba - aż oto znienacka i chytrze zgotuje sobie samemu podstęp i wpadnie we własną sieć .
  • Alberto Moravia
    107. rocznica
    urodzin
    Każdy wybiera sobie raj, który jest piekłem dla innych.
  • Jonasz Kofta
    Trzeba marzyć
  • William Blake
    257. rocznica
    urodzin
    Nie próbuj mówić o miłości,
    Bo ona w słowach się nie mieści.
    Jest jak wiatr: cichy, niewidzialny,
    Co tylko czasem zaszeleści.
  • Stefan Zweig
    133. rocznica
    urodzin
    Jakże tu żyć z czułym sercem na takim świecie.
  • Claude Lévi-Strauss
    46. rocznica
  • Stanisław Wyspiański
    107. rocznica
    Miałeś, chamie, złoty róg,
    miałeś, chamie, czapkę z piór:
    czapkę wicher niesie,
    róg huka po lesie,