Opowieść o prawdziwym człowieku

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
6,94 (154 ocen i 19 opinii)
tłumaczenie
Jerzy Wyszomirski
Повесть о настоящем человеке
83-207-0187-2
miss_jackal

Inne wydania

Treścią książki są losy młodego lotnika radzieckiego, który, zestrzelony, utracił obie nogi. Dzięki woli i hartowi ducha odnosi zwycięstwo nad własnym kalectwem. Książka tchnie wiarą w możliwości człowieka, ukazuje jego życie w heroicznym wymiarze.

Sklep
Format
Cena

Mogą Ciebie również zainteresować

• Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
  • Alan Stoob, łowca nazistów
  • Sekret Sonji
  • Inna dusza
  • Etta i Otto i Russell i James
  • Z jednym wyjątkiem
  • Tajemnica domu Helclów
  • Dom po drugiej stronie lustra
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

0 (0 ocen i opinii)
Alan Stoob, łowca nazistów
Saul Wordsworth

7,87 (71 ocen i opinii)
Tajemnica domu Helclów
Jacek Dehnel , Piotr Tarczyński , Maryla Szymiczkowa

7,24 (67 ocen i opinii)
Dom po drugiej stronie lustra
Vanessa Tait

6,4 (10 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Mavericus | 2011-09-27
Przeczytana: 14 maja 2002

Trochę lat upłynęło niczym wody w wodospadzie kaskadami oblewało mnie wspomnienie o bohaterze Aleksieju Mariesjewie, którego nic nie powstrzymało przed ucieleśnieniem swoich największych pragnień. Chciał powrócić do latania mimo tego, że podczas katastrofy lotniczej stracił obie nogi. Ten fakt dyskwalifikował go jako pilota.
Przyznam szczerze, że mało która opowieść rosyjskiego pisarza przemówiła do mojej podświadomości tak głęboko, jak historia Aleksieja. Od kilku lat próbowałem przypomnieć sobie tytuł tej książki i za zasługą Hugo-Badera w książce pt. W rajskiej dolinie wśród zielska rozwiałem kolejną mgiełkę niepamięci. Dlaczego warto polecić tą książkę. Opowiada o walce jaką podejmuje człowiek, który powinien się załamać, a nie dopuszcza do tego jego niezłomna wiara, że wbrew przeciwnościom losu. Mimo że otoczenie ma negatywny punktu widzenia odnośnie jego powrotu do dawnej sprawności fizycznej. Nie poddaje się. Taki współczesnym Aleksiejem jest biegacz Pistoricius, który...

iga | 2012-09-13

Książka ciekawa i wciągająca, ale niestety w trakcie czytania bardzo mocno odczuwa się to, w jakich czasach została napisana. A szkoda, bo można było ciekawą historię opowiedzieć, a ostatecznie czytelnik dochodzi do wniosku, że jest to propagandowy bełkot. Szkoda ...

PABLOPAN | 2012-08-03

Niezwykle smutna i wzruszająca, a jednak pokazująca, że warto wierzyć w marzenia, bo jak człowiek czegoś bardzo chce, to nic nie jest w stanie go powstrzymać. Pozycja obowiązkowa.

aśka | 2010-08-25
Przeczytana: 04 czerwca 2012

Nie może być... Nie skomentowałam mojej biblii; książki, którą polecam wszystkim, jak leci? Nie wierzę. Teraz zatem nadrabiam.

Książka o Bohaterze Związku Radzieckiego...
Tak, już widzę Twoją kwaśniejącą minę. Spokojnie, bez żadnych uprzedzeń. Rosjanin też człowiek.

Wojna. Aleksiej. Samolot. Strzał. Ziemia. Boli, na pewno boli.
Niedźwiedź.
Śnieg, dużo śniegu.
Resztki jedzenia. Owoce. Trawa. Korę też można jeść.
Nogi bolą, a droga taka długa. Podpórka. Drzewko. Na czworaka. Zawsze można się czołgać, obracać.
Ratunek. Szpital. Noga, noga i po nodze czy jednak zostanie? Czy można latać samolotem, nie mając sprawnych kończyn? Jak nauczyć się tańczyć?

Dobra, wiem, że beznadziejnie to napisałam, ale przeczytaj. Uwierz, że można.
Bo można.

Anastazja | 2014-09-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Ta książka to kwintesencja tego co pobudza do działania! Człowiek jest słaby ale tylko na własne życzenie! Siła wewnętrzna, jego duch, samozaparcie - nazwijcie to jak chcecie, ale to działa i możemy dać sobie radę ze wszystkim! Bohater tej książki pokaże to na różne sposoby! Książka jest oparta na autentycznych wydarzeniach. Napisana jest przystępnym językiem i polecam nawet młodszym czytelnikom, sama po raz pierwszy czytałam ją w podstawówce! I nigdy o niej nie zapomniałam.

liaguszka | 2014-07-10

Przeczytałam te książkę jako dziecko, zresztą była chyba lekturą obowiązującą. Beznogi lotnik, to nie do wiary, prawda? Cóż, pomyśleć można, nachalna propaganda... Czy aby na pewno? Ja odebrałam ją troszkę inaczej. Jako dowód na to, że człowiek może dokonać czegoś, co na początku może wydawać się nieosiągalne. Wytrwałość, samozaparcie, samodyscyplina- to klucz do sukcesu.

alinkawie | 2014-03-04

Trochę naszprycowana komunistyczna propagandą ale pomiędzy nią wyłania się wspaniała opowieść o człowieku,który pokonał słabość ciała i ducha.

shadow | 2011-01-02
Przeczytana: 2006 rok

Uwielbiam literaturę rosyjską, a to pozycja absolutnie mnie nie zawiodła.
Opowieść jest niesamowita, smutna, a jednocześnie pełna nadziei. I niebanalna.
polecam

Petka57 | 2011-02-17

Klasyka gatunku. Przeczytałem ja w wieku -nastu lat a do tej pory pamiętam emocje jakie mi towarzyszyły podczas czytania.

ConQuERor | 2015-03-07
Przeczytana: 07 marca 2015

Kiedy doszłam do ostatnich stron, na których przeczytałam o tym, że książka oparta jest na pradziwej historii nie mogłam wyjść z podziwu. Łza wzruszenia zakręciła mi się w oku i jak małe dziecko rozryczałam się w dość mało rozsądny sposób. No bo kto płacze nad książkami i to tymi radzieckimi, które sławią czyny człowieka radzieckiego. Był to mało patriotyczny odruch, więc czym prędzej ukryłam wzruszenie własne i postanowiłam nie przyznawać się do podobnych incydentów. O książce jednak napisać muszę, wbrew całej zawartej w moim jestetstwie tak charakterystycznej dla polaków ksenofobi, jestem zachwycona lekką prozą Polewoja. Książkę przeczytać warto, warto i jeszcze raz warto!! I choć wionie od niej komunizmem na kilometr, to opowieść o lotniku, który stracił nogi wciąga w magiczny sposób. Opis ponadludzkiej determinacji przypomina o tym, że dla cżłowieka nie ma rzeczy niemożliwych. O tym że jak tytani przekraczamy kolejne granice, które wydawałyby się nie do przekroczenia. Historia...