Opowieść o prawdziwym człowieku

Повесть о настоящем человеке
83-207-0187-2
miss_jackal

Inne wydania

Treścią książki są losy młodego lotnika radzieckiego, który, zestrzelony, utracił obie nogi. Dzięki woli i hartowi ducha odnosi zwycięstwo nad własnym kalectwem. Książka tchnie wiarą w możliwości człowieka, ukazuje jego życie w heroicznym wymiarze.

• Krótka historia prawie wszystkiego

6,79 (19 ocen i opinii)
Dziedzictwo Orchana
Aline Ohanesian

8,5 (2 ocen i opinii)
Puch ostu. Fraszki o życiu i miłości
Jan Izydor Sztaudynger

Sługi boże
Adam Forman

8 (1 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Wojciech Gołębiewski | 2015-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2015

To przykra historia sprzężenia zwrotnego pomiędzy sowiecką propagandą a postawą polskiego społeczeństwa w PRL-u. Indoktrynowani osiągnięciami Rosjan, nauczani o osiągnięciach Miczurina czy Łysenki, kpiliśmy ze wszystkiego. Na usprawiedliwienie podaję fakt, że jeszcze w 1962 roku, gdy byłem na drugim roku chemii na PW, korzystaliśmy z rosyjskiego podręcznika Cziczibabina, w którym twierdzono, że rezonans magnetyczny wymyślili kapitalistyczni, amerykańscy naukowcy, aby zagmatwać naukę. Dzisiaj każdy laik widzi absurdalność tego. I tak to bywa, że dziecko z kąpielą się wylewa, a "Polewoj" pozostał jedynie wódczanym toastem dla rechoczących Polaków.

Czas już, by bez głupich uprzedzeń, „rehabilitować” Polewoja i Mariesjewa i poznać wspaniałą opowieść o C Z Ł O W I E K U, o sile ludzkiej woli. O możliwości pokonania wszelkich barier. Jest to piękna historia niosąca ...

fulmir | 2016-04-20
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Jak dla mnie jest to opowieść ponadczasowa. Cierpienie i bohaterstwo zawsze są na czasie. A o cierpieniu i bohaterstwie na pewno jest ta książka. Aleksiej Miersiejew w czasie wojny traci obie nogi. Dzięki sile ducha i zaparciu udaje mu się powrócić do latania i zestrzelić jeszcze niejeden wrogi samolot aby stać się Bohaterem Związku Radzieckiego. Oczywiście cała jego droga do pełnej sprawności jest okupiona cierpieniem, zmaganiem się z samym sobą i przeciwnościami losu. Dzięki pokonaniu wszystkich przeciwności staje się on Prawdziwym Człowiekiem.
Historia jest bardzo wzruszająca i bardzo sprawnie napisana. Nazwałbym ją zbeletryzowaną literaturą faktu bowiem owy lotnik rzeczywiście istniał. Pierwsze szkice książki powstały w czasie wojny gdy autor poznał lotnika bez nóg. Wówczas była to historia bez precedensu w historii lotnictwa.
Jest to więc opowieść o potędze człowieczeństwa, dorastaniu do cierpienia i pokonywaniu własnych słabości. Bardzo wartościowa lektura. Warto było coś...

PABLOPAN | 2012-08-03

Niezwykle smutna i wzruszająca, a jednak pokazująca, że warto wierzyć w marzenia, bo jak człowiek czegoś bardzo chce, to nic nie jest w stanie go powstrzymać. Pozycja obowiązkowa.

Mavericus | 2011-09-27
Przeczytana: 14 maja 2002

Trochę lat upłynęło niczym wody w wodospadzie kaskadami oblewało mnie wspomnienie o bohaterze Aleksieju Mariesjewie, którego nic nie powstrzymało przed ucieleśnieniem swoich największych pragnień. Chciał powrócić do latania mimo tego, że podczas katastrofy lotniczej stracił obie nogi. Ten fakt dyskwalifikował go jako pilota.
Przyznam szczerze, że mało która opowieść rosyjskiego pisarza przemówiła do mojej podświadomości tak głęboko, jak historia Aleksieja. Od kilku lat próbowałem przypomnieć sobie tytuł tej książki i za zasługą Hugo-Badera w książce pt. W rajskiej dolinie wśród zielska rozwiałem kolejną mgiełkę niepamięci. Dlaczego warto polecić tą książkę. Opowiada o walce jaką podejmuje człowiek, który powinien się załamać, a nie dopuszcza do tego jego niezłomna wiara, że wbrew przeciwnościom losu. Mimo że otoczenie ma negatywny punktu widzenia odnośnie jego powrotu do dawnej sprawności fizycznej. Nie poddaje się. Taki współczesnym Aleksiejem jest biegacz Pistoricius, który...

iga | 2012-09-13

Książka ciekawa i wciągająca, ale niestety w trakcie czytania bardzo mocno odczuwa się to, w jakich czasach została napisana. A szkoda, bo można było ciekawą historię opowiedzieć, a ostatecznie czytelnik dochodzi do wniosku, że jest to propagandowy bełkot. Szkoda ...

liaguszka | 2014-07-10

Przeczytałam te książkę jako dziecko, zresztą była chyba lekturą obowiązującą. Beznogi lotnik, to nie do wiary, prawda? Cóż, pomyśleć można, nachalna propaganda... Czy aby na pewno? Ja odebrałam ją troszkę inaczej. Jako dowód na to, że człowiek może dokonać czegoś, co na początku może wydawać się nieosiągalne. Wytrwałość, samozaparcie, samodyscyplina- to klucz do sukcesu.

wkwiatki | 2010-08-25
Przeczytana: 04 czerwca 2012

Nie może być... Nie skomentowałam mojej biblii; książki, którą polecam wszystkim, jak leci? Nie wierzę. Teraz zatem nadrabiam.

Książka o Bohaterze Związku Radzieckiego...
Tak, już widzę Twoją kwaśniejącą minę. Spokojnie, bez żadnych uprzedzeń. Rosjanin też człowiek.

Wojna. Aleksiej. Samolot. Strzał. Ziemia. Boli, na pewno boli.
Niedźwiedź.
Śnieg, dużo śniegu.
Resztki jedzenia. Owoce. Trawa. Korę też można jeść.
Nogi bolą, a droga taka długa. Podpórka. Drzewko. Na czworaka. Zawsze można się czołgać, obracać.
Ratunek. Szpital. Noga, noga i po nodze czy jednak zostanie? Czy można latać samolotem, nie mając sprawnych kończyn? Jak nauczyć się tańczyć?

Dobra, wiem, że beznadziejnie to napisałam, ale przeczytaj. Uwierz, że można.
Bo można.

Anastazja | 2014-09-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Ta książka to kwintesencja tego co pobudza do działania! Człowiek jest słaby ale tylko na własne życzenie! Siła wewnętrzna, jego duch, samozaparcie - nazwijcie to jak chcecie, ale to działa i możemy dać sobie radę ze wszystkim! Bohater tej książki pokaże to na różne sposoby! Książka jest oparta na autentycznych wydarzeniach. Napisana jest przystępnym językiem i polecam nawet młodszym czytelnikom, sama po raz pierwszy czytałam ją w podstawówce! I nigdy o niej nie zapomniałam.

shadow | 2011-01-02
Przeczytana: 2006 rok

Uwielbiam literaturę rosyjską, a to pozycja absolutnie mnie nie zawiodła.
Opowieść jest niesamowita, smutna, a jednocześnie pełna nadziei. I niebanalna.
polecam

alinkawie | 2014-03-04

Trochę naszprycowana komunistyczna propagandą ale pomiędzy nią wyłania się wspaniała opowieść o człowieku,który pokonał słabość ciała i ducha.