Okładka książki Opowieść o prawdziwym człowieku

Opowieść o prawdziwym człowieku

83-207-0187-2
typ
papier
miss_jackal
6.91 (129 ocen i 15 opinii)

Opis książki

Treścią książki są losy młodego lotnika radzieckiego, który, zestrzelony, utracił obie nogi. Dzięki woli i hartowi ducha odnosi zwycięstwo nad własnym kalectwem. Książka tchnie wiarą w możliwości człowieka, ukazuje jego życie w heroicznym wymiarze.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Mavericus | 2011-09-27
Przeczytana: 14 maja 2002

Trochę lat upłynęło niczym wody w wodospadzie kaskadami oblewało mnie wspomnienie o bohaterze Aleksieju Mariesjewie, którego nic nie powstrzymało przed ucieleśnieniem swoich największych pragnień. Chciał powrócić do latania mimo tego, że podczas katastrofy lotniczej stracił obie nogi. Ten fakt dyskwalifikował go jako pilota.
Przyznam szczerze, że mało która opowieść rosyjskiego pisarza przemówiła do mojej podświadomości tak głęboko, jak historia Aleksieja. Od kilku lat próbowałem przypomnieć sobie tytuł tej książki i za zasługą Hugo-Badera w książce pt. W rajskiej dolinie wśród zielska rozwiałem kolejną mgiełkę niepamięci. Dlaczego warto polecić tą książkę. Opowiada o walce jaką podejmuje człowiek, który powinien się załamać, a nie dopuszcza do tego jego niezłomna wiara, że wbrew przeciwnościom losu. Mimo że otoczenie ma negatywny punktu widzenia odnośnie jego powrotu do dawnej sprawności fizycznej. Nie poddaje się. Taki współczesnym Aleksiejem jest biegacz Pistoricius, który mimo br...

iga | 2012-09-13

Książka ciekawa i wciągająca, ale niestety w trakcie czytania bardzo mocno odczuwa się to, w jakich czasach została napisana. A szkoda, bo można było ciekawą historię opowiedzieć, a ostatecznie czytelnik dochodzi do wniosku, że jest to propagandowy bełkot. Szkoda ...

aśka | 2010-08-25
Przeczytana: 04 czerwca 2012

Nie może być... Nie skomentowałam mojej biblii; książki, którą polecam wszystkim, jak leci? Nie wierzę. Teraz zatem nadrabiam.

Książka o Bohaterze Związku Radzieckiego...
Tak, już widzę Twoją kwaśniejącą minę. Spokojnie, bez żadnych uprzedzeń. Rosjanin też człowiek.

Wojna. Aleksiej. Samolot. Strzał. Ziemia. Boli, na pewno boli.
Niedźwiedź.
Śnieg, dużo śniegu.
Resztki jedzenia. Owoce. Trawa. Korę też można jeść.
Nogi bolą, a droga taka długa. Podpórka. Drzewko. Na czworaka. Zawsze można się czołgać, obracać.
Ratunek. Szpital. Noga, noga i po nodze czy jednak zostanie? Czy można latać samolotem, nie mając sprawnych kończyn? Jak nauczyć się tańczyć?

Dobra, wiem, że beznadziejnie to napisałam, ale przeczytaj. Uwierz, że można.
Bo można.

liaguszka | 2014-07-10
Na półkach: Dzieciństwo, Przeczytane

Przeczytałam te książkę jako dziecko, zresztą była chyba lekturą obowiązującą. Beznogi lotnik, to nie do wiary, prawda? Cóż, pomyśleć można, nachalna propaganda... Czy aby na pewno? Ja odebrałam ją troszkę inaczej. Jako dowód na to, że człowiek może dokonać czegoś, co na początku może wydawać się nieosiągalne. Wytrwałość, samozaparcie, samodyscyplina- to klucz do sukcesu.

PABLOPAN | 2012-08-03

Niezwykle smutna i wzruszająca, a jednak pokazująca, że warto wierzyć w marzenia, bo jak człowiek czegoś bardzo chce, to nic nie jest w stanie go powstrzymać. Pozycja obowiązkowa.

shadow | 2011-01-02
Przeczytana: 2006 rok

Uwielbiam literaturę rosyjską, a to pozycja absolutnie mnie nie zawiodła.
Opowieść jest niesamowita, smutna, a jednocześnie pełna nadziei. I niebanalna.
polecam

Petka57 | 2011-02-17

Klasyka gatunku. Przeczytałem ja w wieku -nastu lat a do tej pory pamiętam emocje jakie mi towarzyszyły podczas czytania.

książek: 2011
alinkawie | 2014-03-04

Trochę naszprycowana komunistyczna propagandą ale pomiędzy nią wyłania się wspaniała opowieść o człowieku,który pokonał słabość ciała i ducha.

ohi | 2013-01-18

Bohater jest przyjazny czytelnikowi. Książka motywuje do chwytania życia jakim jest. Trochę za dużo propagandy socjalistycznej i obiektywnego podejścia do II Wojny Światowej. Mimo to - polecam.
Po przeczytaniu chcę się chcę się stać tytułowym Prawdziwym Człowiekiem !

kirlan | 2013-07-19

Książka nie jest o lotnictwie - choć jest ono w tle. Są nawet sceny walk powietrznych (świetne, czytając człowiek sztywnieje i poci się jakby sam siedział za sterami). Książka jest o walce człowieka ... z samym sobą i okolicznościami. Jak ktoś pamięta "zagadkę stali" z filmu o Konanie to tu jest właśnie opowiedziana. Propaganda?? Nie koniecznie - raczej bajka oparta na faktach. Podkolorowana, bohaterzy dobrani, ale realistyczni - prawdziwi ludzie z krwi i kości. Może to naiwne spojrzenie na życie, ale jakoś je wolę od przeklętego cynizmu, teorii spiskowych i "realizmu" który mieni się zbawcą człowieka , a tak naprawdę odbiera radość życia. Ja wybieram wizję Polewoja!

Mankamenty?? Przydały by się mapki i jakieś rysunki samolotów na których latał bohater. A już zdjęcia z wnętrza kabin (widok z oczu pilota) byłyby rewelacyjnym uzupełnieniem. Dwie - trzy strony z technicznymi opisami też by nie zaszkodziły. No cóż - teraz przynajmniej można to wszystko szybko znaleźć w internecie, ale to...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Elias Canetti
    109. rocznica
    urodzin
    Tylko że powieści nie są żadną strawą dla ducha. Przyjemność, jaką być może sprawiają, przepłaca się niezmiernie; rozkładają one najlepszy charakter. Człowiek uczy się wczuwać w rozmaite typy ludzkie, zaczyna smakować w różnorodności, wciela się w postacie, które mu się podobają. Każde stanowisko st... pokaż więcej
  • Dawid Grosman
    60. rocznica
    urodzin
    Zabiję matkę jeśli mnie jeszcze raz urodzi
  • Michael A. Cremo
    91. rocznica
  • Melissa Marr
    42. rocznica
    urodzin
    Czasami miłość oznacza, że trzeba odejść.
  • Josephine Tey
    118. rocznica
  • Adam Boniecki
    80. rocznica
    urodzin
    (...) drzemie w nas wciąż nadmiar lęku, słabości, poczucia niższości. Człowiek pewny swojej ojczyzny, nie będzie szalał na jej punkcie. Człowiek pewny swojej wiary nie będzie wszędzie węszył jej prześladowań. I odwrotnie. To niepewność własnych przekonań budzi agresję obronną u wszystkich stworzeń,... pokaż więcej
  • Witold Gombrowicz
    45. rocznica
    śmierci
    Człowiek jest najgłębiej uzależniony od swojego odbicia w duszy drugiego człowieka.
  • Randy Pausch
    6. rocznica
    śmierci
    Czas jest wszystkim, co masz ... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz.

Znajdź nas na Facebooku