Polska poezja świecka XV wieku

poezja
Dąbrówka

Maciej Włodarski - opracowanie;
Biblioteka Narododowa seria I nr 60,
zbiór średniowiecznej poezji świeckiej XV wieku:
poezja obyczajowa, wiersze satyryczne, utwory okolicznościowe i polemiczne, poezja dydaktyczna, poezja miłosna, cyzjojany

Paweł | 2015-10-16
Na półkach: Przeczytane, Studia, 2015
Przeczytana: 16 października 2015

Książka, a raczej antologia bardzo bogato i obszernie traktuje o polskiej poezji świeckiej XV wieku. Opracowanie stworzone przez Macieja Włodarskiego w sposób bardzo szczegółowy informuje czytelnika o tekstach zawartych w tej pozycji. Doświadcza w wiedzę tekstu, a także przypatruje się od strony technicznej utworów znajdujących się w tej lekturze każdego polonisty. Ogromny zasób wiedzy, ważne dzieła i dobre opracowanie są powodem by sięgać po tę książkę w chwili głębszego zapotrzebowania tematycznego literatury świeckiej. Polecam.

comafan | 2015-04-05

Książka ta nie może się równać z edytowaną przez Wydrę i Rzepkę Chrestomatią staropolską bo ma błędy w druku. Przykładem mogą być fragmenty Pierwszej Pieśni Sandomierzanina. Ale tu ta pieśń jest w całości a w Chrestomatii jest tylko egzemplum z tej pieśni o grających w kości ludziach.

minlynch | 2017-06-22

Pomocne i przydatne kompendium (napisane z dawką poczucia humoru (BN!)) średniowiecznej poezji świeckiej. Jakkolwiek nudno to brzmi, książkę mogę polecić każdemu. Dzięki niej nauczysz się, jak zachowywać się przy średniowiecznym stole, jak skończyła się krwawa, miejska wendeta na pewnym szlachcicu, kim był czeski uciekinier-naukowiec i z czego śmieje się autor satyry na leniwych chłopów (niezwykle aktualne). Świecka poezja, wyzuta z bogobojnych ochów i achów, niesie z sobą doskonałe źródło wiedzy o naszych przodkach, ich tradycjach, myśleniu i ... poczuciu humoru. Cenne doświadczenie.

magnoliowa | 2013-10-22
Przeczytana: 22 października 2013

świetna beneka, obowiązkowa lektura wszystkich studentów polonistyki, naprawdę się przydaje!

sPinacz | 2012-07-17
Na półkach: Przeczytane, Filologiczne

O dziwo - jedna z najlepszych beenek, jakie czytałam

Barbara | 2017-04-09
Przeczytana: 01 kwietnia 2017