Dworzanin polski

Okładka książki Dworzanin polski Łukasz Górnicki
Okładka książki Dworzanin polski
Łukasz Górnicki Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Biblioteka Narodowa: Seria I klasyka
klasyka
Biblioteka Narodowa: Seria I
Ossolineum
1954-01-01
1954-01-01
zwierciadło parafraza Castiglione

1970

Bywają lektury nudne i nudniejsze. Są też takie, których nuda przekracza wszystkie możliwe normy. Tym ostatnim jest "Dworzanin polski". Na zmianę przysypiałam i wkurzałam się, bo mimo upływu stron akcja czy temat nie za bardzo posuwała się do przodu. To lektura tak nudna i kiepska, że nawet Pollak we wstępie co chwila rzucał te swoje uszczypliwe uwagi na temat jakości utworu Górnickiego.
Lektura jak najbardziej do zapomnienia.

Po przeczytaniu wstępu zaciekawiłem się bardzo ,,Dworzaninem". Niestety zniechęciłem się bardzo po przeczytaniu księgi I. Dosyć trudny język, staropolszczyzna.

Połowa teraz, druga połowa w czerwcu.

Połowa teraz, druga połowa w czerwcu.

warto choćby dla jednego ustępu o zależnościach pomiędzy językiem czeskim i polskim- to mnie uratowało!

przeczytałam we fragmentach - są ciekawsze lektury w kanonie

przeczytałam we fragmentach - są ciekawsze lektury w kanonie