Byłam po drugiej stronie lustra. Wygrana walka ze schizofrenią

Okładka książki Byłam po drugiej stronie lustra. Wygrana walka ze schizofrenią
Arnhild Lauveng Wydawnictwo: Smak Słowa Seria: Seria z kluczem biografia, autobiografia, pamiętnik
200 str. 3 godz. 20 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Seria z kluczem
Tytuł oryginału:
I morgen var jeg alltid en love
Wydawnictwo:
Smak Słowa
Data wydania:
2007-11-28
Data 1. wyd. pol.:
2007-11-28
Liczba stron:
200
Czas czytania
3 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788392589723
Tłumacz:
Ewa M. Bilińska
Tagi:
pamiętniki norweskie schizofrenicy schizofrenia psychologia psychiatria choroby psychiczne
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
303 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1819
152

Na półkach: ,

Z czym kojarzy nam się schizofrenia? Z rozdwojeniem jaźni, zaburzeniami psychicznymi, z chroniczną chorobą, z której nie sposób się wyleczyć. A jednak Arnhild napisała jestem byłą schizofreniczką. Czy to znaczy, że już nie jest? I dokładnie opisała historię życia z chorobą. Już jako czternastolatka, a właściwie nawet wcześniej, zaczęła czuć się źle. Wszystko zaczęło się bardzo powoli - tak, że tego prawie nie zauważyłam. Trochę jak w letni, słoneczny dzień, na który stopniowo opuszcza się mgła. Wszystko wydawało jej się szare i puste. Nie miała siły dalej żyć. Nie potrafiła kontrolować swoich myśli i działań. W końcu zdała sobie sprawę, że potrzebuje pomocy. Obawiała się o nią poprosić. Oczywiście Arnhild zdarzały się chwile "jasności", gdy świat wydawał się normalny i przyjazny. Jednak w głębi serca nadal czaił się smutek, przypominając, że życie wcale nie jest zabawne i dobre, ale samotne i bolesne. Zaczynała słyszeć głosy, pojawiały się halucynacje wzrokowe. W końcu dziewczyna zaczęła się zapadać w coraz gęstszej mgle, gubiła się, a odnalezienie drogi wyjścia zajęło jej wiele lat.

Gdy Arnhild była chora, mówiono jej, że to wrodzone, że z tej choroby się nie wychodzi, żeby pogodziła się z tym, że schizofrenia będzie jej towarzyszyła do końca życia. Po wyzdrowieniu, skończyła studia psychologiczne i pomaga ludziom wyjść z choroby. A niemożliwe, w niektórych przypadkach staje się możliwe. Jej historia niesie nadzieję. Dla uwięzionych w schizofrenicznym świecie, ale też dla ich rodzin. Autorka na swoim przykładzie opisuje, co dodawało jej sił w walce z chorobą, a co osłabiało. Bywały momenty, gdy leżała przypięta pasami do szpitalnego łóżka, w totalnej niemocy. Bywały też takie, gdzie przez ponad rok nie wychodziła na zewnątrz, a wilki i szczury były nieodłącznymi towarzyszami jej życia.
Jakim cudem, z osoby psychotycznej, która ciało cięła do krwi, waliła głową w ścianę i wyrywała włosy kępami, stała się magistrem psychologii, która w 2004 roku otrzymała nagrodę za promowanie otwartości i swobody w wyrażaniu siebie, w ramach psychiatrycznej opieki zdrowotnej? Jeśli Was to ciekawi, sięgnijcie po tę lekturę. Nie jest to jak wiadomo, lekka i przyjemna historia pisana prostym językiem. Przeciwnie, dużo w niej specjalistycznych opisów. Polecam osobom, które interesują się psychologią. Tym, którzy chcą poznać życie i myśli osób cierpiących na schizofrenię, oraz nie boją się wejść w świat głosów i halucynacji, w świat izolatek, łóżek z pasami, samookaleczeń i agresywnych zachowań. Bo przy tej lekturze, można pogubić własne myśli.

Z czym kojarzy nam się schizofrenia? Z rozdwojeniem jaźni, zaburzeniami psychicznymi, z chroniczną chorobą, z której nie sposób się wyleczyć. A jednak Arnhild napisała jestem byłą schizofreniczką. Czy to znaczy, że już nie jest? I dokładnie opisała historię życia z chorobą. Już jako czternastolatka, a właściwie nawet wcześniej, zaczęła czuć się źle. Wszystko zaczęło się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 670
  • Przeczytane
    746
  • Posiadam
    168
  • Teraz czytam
    30
  • Psychologia
    29
  • Ulubione
    28
  • Chcę w prezencie
    14
  • 2018
    11
  • 2014
    9
  • 2011
    8

Cytaty

Więcej
Arnhild Lauveng Byłam po drugiej stronie lustra. Wygrana walka ze schizofrenią Zobacz więcej
Arnhild Lauveng Byłam po drugiej stronie lustra. Wygrana walka ze schizofrenią Zobacz więcej
Arnhild Lauveng Byłam po drugiej stronie lustra. Wygrana walka ze schizofrenią Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także