Postimpresjoniści

Wydawnictwo: Arkady
sztuka
sztuka
Snoopy

Dwa ostatnie dziesięciolecia XIX wieku, z perspektywy dzisiejszych czasów oceniane, stanowią okres w kulturze artystycznej rzadki. Tworzą jeden z momentów wśród metamorfoz sztuki wyjątkowych. Mówi się niekiedy - bez słuszności - że w momencie tym załamuje się wielka, przez wiele stuleci trwająca tradycja, że nagle pewien model sztuki, pewna koncepcja dzieła artystycznego i sama forma artystycznego myślenia ustępują miejsca nieoczekiwanie odmiennym formom, koncepcjom i modelom, które jeśli nawet do końca nie są od razu wypreparowane, zmuszają do poszukiwań mających je w pełni urzeczywistnić, ukazują cele, w dążeniu do których nie sposób się cofnąć.

Aksamitt | 2014-01-27

Książka dla zainteresowanych impresjo- i postimpresjonizmem. Zwraca uwagę na czynniki jakie miały wpływ na kryzys nurtu impresjonistycznego i niejako jego kontynuacje w przeobrażeniu w kolejno powstające oraz podkreśla cechy znamienne u każdego z wymienianych malarzy i wpływ jaki mieli ci na innych. Treści opatrzone adekwatnymi obrazami twórców. Co prawda Juszczak wziął pod uwagę te największe nazwiska jak Seurat,Gauguin,van Gogh,Degas,Toulouse-Lautrec,Cezanne, ale jak sam przyznaje ujął szerzej w swojej pracy tych, którzy tworzą grupę najwęższą ale o najszerszym zasięgu oddziaływania. Na końcu jest też nota biograficzna z nazwiskami tych,którzy zostają wspomniani w książce.
Warto oddać sie tej lekturze.

Wiórek | 2011-10-18
Przeczytana: 19 października 2011

Bardzo dobrze i rzetelnie napisana książka, o jakże ciekawym okresie w dziejach sztuki. Postimpresjonizm, bowiem to początek mnogości nurtów, które będą ze sobą koegzystować w tym samym czasie. Jak i koniec pewnej epoki. Wspaniałą lekturę uzupełniają świetnie dobrane obrazy.

piks | 2013-10-18
Przeczytana: 2012 rok

Bardzo przystępnie napisana i bardzo dobrze się ją czytało. Dopiero niedawno zaczęłam głębiej interesować się malarstwem. Książka pomogła mi otworzyć się jeszcze bardziej na świat obrazów i zacząć myśleć o malarstwie trochę inaczej, niż przed przeczytaniem tej książki. Wielki plus za to, że na pewne zagadnienia otworzyła mi oczy, nauczyła mnie więcej dostrzegać, analizować.

mellaga | 2016-11-27
Na półkach: Sztuka, Przeczytane