Historia koloru w dziejach malarstwa europejskiego

Wydawnictwo: Arkady
978-83-213-4553-6
sztuka
Snoopy

Historia koloru jest jedynym w literaturze polskiej syntetycznym opracowaniem dziejów kolorystyki malarskiej w sztuce europejskiej. Reprint wydania z 1989 roku zawiera bogaty materiał ilustracyjny, będący znakomitym komentarzem do zagadnień poruszanych w tekście. Część pierwsza wprowadza czytelnika w problemy teoretyczne, ukazując kolor w aspekcie fizyki, filozofii i historii sztuki. Obejmuje dzieje koloru od czasów antycznych do XVIII wieku. Zawiera omówienia traktatów Leonarda da Vinci, Lomazza i Bopschiniego. Część druga przedstawia rolę i miejsce koloru w sztuce od wieku XVIII do lat sześćdziesiątych XX wieku. Wiele miejsca poświęcono wypowiedziom malarzy, poetów, krytyków sztuki, np. Ruskina, Goethego, braci Goncourtów... W książce zamieszczony jest też rozdział ukazujący problemy koloru w polskiej myśli o sztuce XIX i XX wieku.

źródło opisu: Nota wydawcy

źródło okładki: Wydawca

rasilio | 2014-12-29
Na półkach: Przeczytane, Własne, Szafa 7a
Przeczytana: 2013 rok

Interesująca, wciągająca, rzetelna. Antyteza "Historii piękna" Umberto Eco. Tu logiczne, obfite i jasne omówienia z ważnymi cytatami ale bez ilustracji. Tam chaotyczne rozdziały, świetne ilustracje, mało informacji, za to dużo niejasnych cytatów.

GabrielL Kamiński | 2011-02-07
Przeczytana: 08 listopada 1989

Znakomite opracowanie na takim poziomie, że mogą nam tej książki i samej autorki pozazdrościć Europejczycy

Marquee | 2015-05-08
Przeczytana: 04 kwietnia 2015

Konsekwentnie, merytorycznie, ciekawie- dobra pozycja zarówno dla początkujących fascynatów malarstwem, jak również dobre kompendium podsumowujące dla znawców tematyki.

Aiwlys | 2013-01-23
Przeczytana: 13 stycznia 2013

Przeczytałam tylko pierwszy rozdział, gdyż tylko tyle polecił nam przeczytać nasz wykładowca. Owszem, język bardzo naukowy i przyznaję się bez bicia, że kilka razy nad tym przysypiałam, ale są też wątki ciekawe, jak fałszowanie obrazów. Kiedyś na pewno sobie to skończę.

Olsza | 2013-02-08

Nie dotrwałam do końca.