Homilie na ewangelie dzieciństwa

978-83-60457-42-9
sztuka, esej, religia
sztuka
Snoopy

"Na urok tej książki złożyły się, najczęściej zgadzające się jak ogień z wodą, erudycja i poezja. Jest to dzieło uczone i literackie. Jest to egzegeza biblijna, patrologia, historia literatury i malarstwa. Autor po przywołaniu perykopy ewangelicznej czasem rozpoczyna swój wywód na temat jednej z tajemnic dzieciństwa Jezusowego od tekstu, innym razem od obrazu, poruszając się swobodnie w obu dziedzinach. [...] Traktując o wydarzeniach biblijnych, które dokonały się "w on czas", kiedyś, raz na zawsze, a więc dziejących się wiecznie, książka jest także dziełem współczesnym. Co chwila przez uczony dyskurs prześwieca groza czy nadzieja naszego czasu, dochodzi do głosu nasze egzystencjalne doświadczenie" (ks. Janusz St. Pasierb).

Abdita | 2014-09-06
Przeczytana: 06 września 2014

Siedem "zdarzeń" z dzieciństwa Chrystusa wyrażonych/zobrazowanych przez malarzy lub poetów. Ryszard Przybylski erudycyjnie analizuje te dzieła sztuki wykorzystując swoją wiedzę teologiczną i literaturoznawczą. Trudne, odwołujące się do znajomości ogromnej ilości tekstów, a jednocześnie bardzo przystępnie napisane. Warto sięgnąć po tę niewielką w sumie książeczkę, a właściwie sięgać często i w małych dawkach do dużych przemyśleń.

Basia22 | 2016-05-11
książek: 1958