Obraz i kult

Tłumaczenie: Tadeusz Zatorski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Epoka obrazu". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Bild und Kult : eine Geschichte des Bildes vor dem Zeitalter der Kunst
978-83-7453-006-4
sztuka
Snoopy

Monumentalna, bogato ilustrowana praca poświęcona malarstwu ikonowemu. Według Beltinga erę sztuki poprzedzała era obrazu, trwająca od późnego antyku po wczesny renesans. Obraz traktowano wówczas jako przedmiot kultu, związany z konkretnym miejscem, reprezentujący lokalny kult lub autorytet, mający moc aktywnego działania (płacz, uzdrawianie, a nawet przemieszczanie się). Belting przedstawia...

Obraz traktowano wówczas jako przedmiot kultu, związany z konkretnym miejscem, reprezentujący lokalny kult lub autorytet, mający moc aktywnego działania (płacz, uzdrawianie, a nawet przemieszczanie się). Belting przedstawia historię obrazu kultowego wolną od uproszczeń nowożytnej estetyki i średniowiecznej teologii. Poruszane przez niego problemy są ważne również dlatego, że w Polsce kult obrazów jest wciąż żywym doświadczeniem, a nie tylko przedmiotem naukowej rekonstrukcji.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

Snoopy | 2017-10-14
Przeczytana: 04 października 2017

Dla zainteresowanych tematem lektura obowiązkowa!

Jacus19 | 2017-03-08
Michał | 2016-12-13