Chłopaki nie płaczą

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Czarna Lampa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Lampa i Iskra Boża
83-86735-58-9
chłopaki, życie
Anka

Kultowa rzecz o piciu, paleniu i pannach.

oliwa | 2013-10-17
Na półkach: Przeczytane, Polska

Zbiór anegdot z życia inteligenckiej młodzieży warszawskiej z przełomu lat 80. i 90.
Chłopcy żyją tym, gdzie i czym się napruć oraz kogo przelecieć. Przy czym „przelecieć” to najbardziej liryczne z określeń autora odnoszących się do tej czynności, która kojarzy mu się z robieniem kotletów mielonych. Chłopcy spożywają, zażywają, imprezują tu i tam, od czasu do czasu robią kisiel z mózgu prostaczkom z prowincji. A potem zaczynają robić kariery, żenią się z żonami i autorowi robi się żal. Ale nie płacze. Chłopaki nie płaczą. On marzy o szesnastolatkach.
Czego się po tej książce spodziewałam? Dystansu, ironii, dowcipu przynajmniej. No, ale za to jest szczerze.
Plusy za postać hipochondryka Matki.

SzopSracz | 2014-02-08
Przeczytana: 2014 rok

Książka nie wymagająca większego skupienia, dobra do podróży zatłoczonym pociągiem. Jeśli stracisz wątek, nie przejmuj się - duże prawdopodobieństwo, że po powrocie do lektury trafisz na całkiem inny, który równie szybko zostanie zastąpiony kolejnym. Nie oczekiwałam wiele, wybierając tę książkę i nie powiem, że jestem wielce rozczarowana, jednak już w połowie czytanie jej stało się męczące, na siłę, żeby tylko 'dopchnąć' do końca. Prostolinijna, szczera i wulgarna - to na plus. Zabawne porównania, kilka sensownych myśli. Można się uśmiechnąć pod nosem (ha, fajnie się chłopaki bawią!), by następnie zrobić minę pełną politowania. Zaletą jest różnorodność bohaterów. Katastrofy nie ma, jednak raczej nie polecam.

E-T Novak | 2013-09-19
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 19 września 2013

Książka ma obrzydliwą okładkę. To chyba największa wada "Chłopaków...".

Varga w typowym dla siebie stylu rozwala system, tylko co z tego wynika? A wynika. Piękna opowieść o młodości, szaleństwie, pragnieniach. I o przemijaniu oraz wpływie zabawy na resztę życia. Do tego kilka nieco banalniejszych złotych myśli oraz szalenie zabawna wzmianka o papierosach. (Chcesz zapalić Giordano Bruno? He, he). Wszystko to może nie jest odkrywcze, ale coś mi mówi, że wcale takim być nie miało.

deerman22 | 2017-02-27

Zbiór dobrych cytatów, które nijak się z sobą lepią. Może na klej z używek, który do mnie nie przemawia. Jednak ma w sobie pewien urok, smak. Może trochę zwietrzałej wódki, jednak ciekawie potrafi podrażnić czytelnicze kubki smakowe.

betelgeuze | 2017-02-09
Przeczytana: 04 lutego 2017

Lekko ponad przeciętność. Wyszedłem poza 50% w ocenie, bo już w tej książce coś jest. Zgodnie z życzeniem autora pominąłem jego pierwszą książkę. Właściwie skłonny byłbym rekomendować pominięcie i tej, drugiej. Z tego co widzę w trzeciej (Bildungsroman) wynika, że granica między próbującym Vargą a Vargą pisarzem przebiega właśnie między tymi książkami.

O fabule nie ma co pisać, jest pretekstem do projekcji sposobu bycia i języka 20 latków. Miałem przez moment wrażenie, że to już chyba 30-latki, ale jest mi w to nieco trudno uwierzyć. Rozumiem, że w dyskursie literackim na początku XXI wieku, wprowadzenie do literatury tak bezpośrednio takiej przeciętności było wyrazem pewnego stanowiska, może chęcią odcięcia się od pewnych tradycji. I momentami tę świeżość odczuwałem podczas czytania, to znaczy muszę przyznać, że dało się tę rzecz czytać. Z drugiej strony marność opisywanych postaci i ich nieliczne, wciąż te same przedsięwzięcia, są nudne, a nawet żałosne. Wiem skądinąd, że...

Evikropka | 2013-03-12

Moim zdaniem wszyscy, których książka ta rozczarowała, popełnili podstawowy błąd, a mianowicie źle skierowali swoje oczekiwania. Varga nie chciał tu spłodzić arcydzieła, lecz stworzyć rozrywkową opowieść o piciu i balangach. Książka jest taka, jaka być powinna - szalona i pogmatwana, z poszarpaną narracją niczym wspomnienia z hucznej, dwudniowej imprezy. Pozycję oceniam jako bardzo dobrą, ponieważ jest szczera, jest tym czym od początku być obiecuje. Wolę już "Chłopaków..." niż "Tequilę", którą zachwycali się krytycy i obiecywali literackie złote góry, przez nominację do NIKE.

jerusalem | 2011-02-22
Na półkach: Polska, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 21 lutego 2011

A ja tej książki nie rozumiem. Strasznie to wszystko w niej pokręcone było. Od tych oparów wypitej wódki przez autora głowa chyba bardziej mnie bolała. Strasznie długo czekałem na tą książkę w bibliotece. Jak już ją dostałem w łapy to chciałem, żeby się jak najszybciej skończyła.
Dobrze, że to tylko 110 stron, więcej bym nie zniósł. Te skoki w czasie w ciągu pół strony. Raz mazury, by za dwie linijki być nad morzem, a za chwilę w latach 60tych.

Niby momenty fajne były. Ale tylko momenty. Reszta to dla mojej głowy jeden wielki bełkot pijaka. Szkoda, bo po przeczytaniu jakieś 8-9 lat "Tequili", zachciało się człowiekowi więcej. Niestety, po "Chłopakach..." odechciewa się. Końcówkę to już strasznie męczyłem. Ufff...

koemata | 2014-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2014

imprezy, chlanie, balangi- podrurze
napisał o nich książkę jako uczestnik
---we czterech wypalili chyba kilka krzaków

WojtekW | 2014-11-29

Czyta się miło, lekko i przyjemnie. Poza tym bez większych fajerwerków.

Kredenz | 2014-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2014

Książka o piciu i balangach, ale z nutką sentymentalizmu.