Nocna Ucieczka

83-241-1682-6
Tomasz Wilusz, Paweł Wieczorek, Maciej Pintara, Dariusz Ćwiklak
nocna ucieczka morrell david

Okładka książki Rambo on Their Minds Gayle Lynds, David Morrell
Rambo on Their... Gayle Lynds, David ...
Okładka książki MatchUp Lara Adrian, Steve Berry, C.J. Box, Sandra Brown, Lee Child, Nelson DeMille, Diana Gabaldon, Andrew Gross, Charlaine Harris, Lisa Jackson, Peter James, J.A. Jance, Michael Koryta, Eric van Lustbader, Gayle Lynds, Val McDermid, David Morrell, Kathy Reichs, Christopher Rice, John Sandford, Lisa Scottoline, Karin Slaughter
MatchUp Lara Adrian, Steve ...

Jak już kiedyś pisałem zbiory opowiadań nie należą do moich ulubionych pozycji. Zbyt szybko znikają nam bohaterowie tych opowiadań , a poza tym każdy taki zbiór to mieszanka słabych , dobrych i bardzo dobrych pozycji . Powoli kończę przygodę z Morrellem i przyszedł czas na opowiadania , które mnie zaskoczyły w sposób pozytywny . Nie chcę wyróżniać żadnego , ale nie ma w tym zbiorze słabych . Wydaje mi się , że David Morrell jest trochę niedocenianym autorem , a te opowiadania mają swój charakter , styl i nastrój . Duży pozytyw.

David Morrell jest autorem książek sensacyjnych, thrillerów i przygodowych po jakie nieraz sięgałem kiedyś. Nocna ucieczka jest moim pierwszym zbiorem opowiadań, który wpadł w moje ręce i znalazł się na liście do przeczytania. Byłem ciekawy i miałem lekkie obawy przed tym co dostanę, ale liczyłem na pełne suspensu, sensacji, przygody, nieraz grozy opowieści twórcy Rambo, który wcześniej mnie nie zawiódł. Zbiór zawiera osiem opowiadań jakie znajdują się w tym przypadku w Nocnej ucieczce.

Szczątki - autor stworzył ciekawy obraz człowieka oddanego i lojalnego mającego zadanie do wykonania. Historia posiada swój klimat i suspens dawkowany pomału aż do finału jaki dostajemy. Trzyma w napięciu i ma w sobie ładunek szaleństwa, które wykorzystane zostaje w celu zaskoczenia czytelnika. Sama opowieść wciąga od pierwszej strony i nie pozwala się oderwać. Chociaż kilku stronicowa to jednak ma w sobie to coś i zakończenie, którego nie spodziewałem się dostać. Było zaskakujące i przerażające jednocześnie, bo miało w sobie dawkę grozy i napięcia. Świetna rzecz i wciągająca.

Nic Ci nie grozi - kolejne opowiadanie dotyczy bohaterów, którym zamordowano córkę. Autor świetnie oddaje rozpacz i chęć zemsty na psychopacie za wszelką cenę. Opowiadanie zawiera w sobie smutek po stracie, motywy zemsty i obsesji na punkcie mordercy. Wszystko podane w dobry sposób, ciekawie i intrygująco. Kolejny raz nie zabrakło suspensu, nieraz dawki dreszczyku i mrocznego klimatu jaki kreuje autor. Samo zakończenie jest zaskakujące i niezwykłe. Historia trzyma w napięciu do samego końca i nie można jej odmówić atmosfery niepokoju i grozy. Dlatego uważam je za jedno z lepszych ze zbioru, które podobało mi się i chętnie do niego wrócę.

Elvis - trzecie opowiadanie ze zbioru jest opowieścią związaną z Elvisem Presleyem, które opowiada o fascynacji nim. Dobra opowieść, lecz ze względu w jaki została skonstruowana przez autora brakuje jej płynności z przechodzenia pomiędzy wydarzeniami. Miałem wrażenie eksperymentu, który połowicznie się udał, a sama opowieść miała większy potencjał. Dla mnie historia dobra, lecz brakuje jej nieco, żeby czymś zaskoczyła i szkoda, że nie posiada mrocznego klimatu.

Środowisko - jest scenariuszem włączonym do zbioru, który dzieje się w scenerii fantastycznej. Ciekawy koncept bohaterki uwięzionej i poddanej próbom przez kogoś. Opowieść składa się ze scen i większej ilości dialogów prowadzących do finału, gdzie wszystkiego dowiadujemy się. Przyjemna i lekka, ale również z niezłym zakończeniem historia. Może nie zaskakuje niczym nowym, ale na plus zaliczam bohaterkę, którą można polubić. Czyta się dobrze i wypada fajnie.

Figurant - opowieść o starzejącym się wspaniałym scenarzyście, który swoje najlepsze lata w branży ma za sobą. Zrobi wszystko, aby znów zaistnieć za wszelką cenę. Kolejna historia jest sensacyjno obyczajową opowieścią, nie pozbawioną suspensu i klimatu. Narracja prowadzona jest z punktu widzenia naszego bohatera. Ciekawy pomysł na opowiadanie zostaje wykorzystany bardzo dobrze i historia trzyma w napięciu do samego końca. Sama kulminacja w zakończeniu wypada ciekawie i dobrze. Dlatego kolejne opowiadanie mimo wszystko jest ciekawe, wciągające i ma swój klimat.

Zmartwychwstanie - opowiadanie fantastyczne poruszające motywy choroby, zamrożenia jednego z bohaterów i jego skutków po czasie. Autor dobrze się spisał i dostarczył ciekawe opowiadanie, w którym paradoks czasowy związany z zamrożeniem powoduje koligacje z ustalonym porządkiem jaki powinien nastąpić w życiu bohaterów. Pomysł świetny, wykonanie dobre i sama opowieść ciekawa.

A jeśli umrę, nim się obudzę - przedostatnie opowiadanie ukazuje apokaliptyczną wizję zagłady ludzi spowodowane przez szalejącą zarazę. Pomału rozkręca się, ale jak już rozkręci się dostajemy obraz większej całości, to zaczyna wszystko przerażać. Dobre opowiadanie o ludziach postawionych w sytuacji bez wyjścia spowodowaną zarazą i jej skutkami. Ciekawa i wciągająca historia, potrafiąca zrobić upiorne wrażenie, trzymać w napięciu, z dodatkiem atmosfery niepokoju i klimatu.

Groza Rio Grande - ostatnie opowiadanie w zbiorze traktuje o obsesji bohatera związanymi ze znalezionymi butami. Postanawia dowiedzieć się o co w tym wszystkim chodzi. Opowiadanie klimatyczne, z suspensem, dawką grozy i niepokoju. Autor stworzył historie z pogranicza sensacji i grozy, która trzyma w napięciu, wciąga i nie pozwala się oderwać. Sam finał jest zaskakujący i końcówka dość nie codzienna, ale również świetna.

Książka Nocna ucieczka jest zbiorem opowiadań, które w sobie kryją grozę, suspens, przygodę, sensację i thriller. Często przekraczające ramy gatunkowe jakie można się po nich spodziewać. Autor napisał świetne opowiadania mające swój niepowtarzalny klimat jak Szczątki, Nic ci nie grozi, Figurant i Grozę Rio Grande. Wszystkie cztery podobały mi się bardzo, bo trzymały w napięciu, miały niezwykłą atmosferę niepokoju, własny klimat i czasami zawierały elementy grozy. Opowiadanie dobre to Środowisko, A jeśli umrę, nim obudzę się i Zmartwychwstanie. Wykorzystując nieraz pomysły o szalejącej zarazie, fantastyczne dotyczące zamrożenia człowieka i bohaterki skazanej na próby tworzy w tym przypadku ciekawe opowieści. Najsłabszy jest Elvis, który mimo pomysłu okazał się niezłym opowiadaniem, ale nie zaskakującym. W dużej mierze zakończenia potrafią albo zaskoczyć czymś nie spodziewanym lub samą wymową. Jednocześnie są świetnym zwieńczeniem samych opowiadań jakie tutaj dostajemy.

Zbiór opowiadań Nocna ucieczka jest dobrym pomysłem, aby przekonać się jak radzi sobie autor w krótkiej formie jaka są opowiadania. Już wcześniej chciałem przeczytać Czarny wieczór jego autorstwa i nie było mi na razie dane. Pomimo wszystko pierwszy mój zbiór opowiadań mogę uznać za udany, bo dostałem historie intrygujące, z suspensem i grozą. Mające w sobie atmosferę niepokoju, niezwykły klimat, trzymają w napięciu podczas czytania, gdzie autor buduje klimat niespiesznie i świetnie. Dlatego wciągnęły mnie i nie mogłem oderwać się przy niektórych z nich. Sięgając po Nocną ucieczkę miałem obawy dotyczące zawartych tutaj opowiadań, które mimo wszystko nie sprawdziły się w stu procentach. Może niektóre są próbą eksperymentu jak Elvis wypadający średnio albo scenariuszem jak Środowisko mający fajny pomysł i podobający mi się, to jednak pozostałe opowiadania uważam za świetne i bardzo dobre. Czytając bawiłem się znakomicie przy każdym z nich i jestem zadowolony w większym stopniu z tego co dostałem. Autor potrafi stworzyć postacie, które nakreślone zostają w kilku zdaniach, pogłębia ich sylwetki, daje pole do przemyśleń, poznajemy ich myśli, posiadają cechy charakteru odróżniające od innych postaci i zarysy psychologiczne wypadają bardzo dobrze. Dlatego bohaterowie nie są nam obojętni w czasie czytania.

Podsumowując opowiadania ze zbioru Nocna ucieczka mają w sobie nieraz ładunek emocji wykorzystany do wciągnięcia czytelnika w wir wydarzeń. Postawienie samych bohaterów przed problemami, wyborami i dylematami tylko pogłębia ich sylwetki. Relacje pomiędzy bohaterami są emocjonujące i wciągające. Same dialogi dobrze napisane i nie przeszkadzają. Autor w opowiadaniach stawia na budowanie klimatu i suspensu dokładając nieraz elementy grozy, przygody i sensacji. Nie brakuje czasami niespiesznej lub szybciej poprowadzonej akcji. Wydarzenia toczą się raz szybciej, innym razem wolniej, ale nie nudziłem się podczas czytania. Nocna ucieczka jest dobrym zbiorem opowiadań, w którym znajdziemy grozę, sensację, przygodę i fantastykę. Nieraz smutny wydźwięk kontrastuje z wydarzeniami i tym co autor miał w nich dopowiedzenia. Z drugiej strony oprócz takich opowiadań dostajemy różne i również ciekawe historie. Pomysłów mu nie brakuje i potrafi je przekuć we wciągające opowieści. Przeczytałem z przyjemnością i miło spędziłem czas przy książce. Autor sięga po różne gatunki tworząc ciekawe, wciągające i niezwykłe opowiadania, które podobały mi się w większości. Dlatego chętnie sięgnę po inne jego książki lub jak znajdę zbiór opowiadań Czarny wieczór na pewno przeczytam. Książka dla każdego.

Świetny zbiór opowiadać. Niektóre naprawdę warte przeczytania. Szczególnie podobały mi się trzy : "Środowisko", "A jeśli umrę, nim się obudzę" oraz "Groza Rio Grande". To pierwsze za ciekawy pomysł, drugie za to, że to akurat mój ulubiony temat, a trzecie, że ze wszystkich najbardziej trzymało w napięciu. Polecam tym, którzy nie mają nic przeciwko krótkim opowiadaniom.

Zalecam pominięcie pierwszego opowiadania.
Ani tu głębi ani grozy nic co mogłoby poruszyć moralnie lub zaskoczyć odbiorcę. Zniechęcona kiepskim początkiem jakoś dobrnęłam dalej ale tego bynajmniej nie żałuję... bo pozostałe historie są o niebo lepsze.

Warto przeczytać z tego zbioru:

Środowisko
Figurant
Zmartwychwstanie
Groza Rio Grande

Pozostałe to BANAŁ*
*według mojego subiektywnego oglądu świata :)

Zalecam pominięcie pierwszego opowiadania.

Warto przeczytać z tego zbioru:

Środowisko
Figurant
Zmartwychwstanie
Groza Rio Grande

...

Na półkach: , , , , , ,

Opowiadania psychologiczne z suspensem.

Opowiadania psychologiczne z suspensem.

Z wyjątkiem ostatniego opowiadania, które - moim zdaniem - czytało się całkiem fajnie, to jest słaba pozycja.

• David Morrell
  • Thriller/sensacja/kryminał