Notatki na mankietach

Okładka książki Notatki na mankietach Michaił Bułhakow
Okładka książki Notatki na mankietach
Michaił Bułhakow Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
1994-01-01
1994-01-01
Irena Lewandowska, Witold Dąbrowski, Andrzej Drawicz
bułhakow opowiadania

„Notatki na mankietach” to dość stary zbiór opowiadań Mistrza Bułhakowa wygrzebany w pewnym antykwariacie. Wielu czytelników z pewnością (siłą rzeczy) porówna go z kultowym dziełem czyli „Mistrzem i Małgorzatą”. Wg mnie jest to bardzo mylne podejście. Tych książek nie da się porównać. To zupełnie inne pozycje, które łączy tylko nazwisko autora. Z tych porównań wynikają dość słabe oceny „Notatek…”, a przecież nie można powiedzieć, że to zła czy słaba pozycja. Jest po prostu inna, chociażby ze względu na gatunek jakim jest opowiadanie.

Jako absolutnej fance „Mistrza i Małgorzaty” dość ciężko było mi przywyknąć do tych opowiadań. Dość krótka forma sprawia, że czytelnik odnosi wrażenie jakby to były właśnie notatki, a nie skończone dzieła. Może sam autor tak je postrzegał, nadając zbiorowi dość „błahy” i lekki tytuł… Nie ukrywam, że fabuła nie porwała mnie jak przy powieści. Nie powiem, że czytało się opornie, ale zdecydowanie niespiesznie, dawkując jedno, dwa opowiadania, a raczej wolę książki, od których nie można się oderwać. Dlatego też polecam opowiadania jako lekturę dodatkową.

C.D.: https://czytany-blog.blogspot.com/

Może to jeszcze nie arcydzieło, jak "Biała gwardia", "Psie serce" czy zwłaszcza "Mistrz i Małgorzata", ale znamiona literackiego geniuszu już widoczne. No i obraz wojny domowej jeszcze bardziej wyrazistszy....

Dowód na to, że żeby pisać trzeba coś niecoś przeżyć. Książka absolutnie przeciętna i nie umywająca się do "Mistrza i Małgorzaty".

Po lekturze powyższej pozycji oraz "Białej Gwardii", "Psiego Serca", "Fatalnych Jaj" i "Życia Pana Moliera" już wiem, że Bułhakow to nie tylko "Mistrz I Małgorzata". Polecam wszystkim bliższe zaznajomienie się z jego twórczością. Większość na pewno doceni jego styl (m.in. dowcip, groteskę) i spojrzenie na ówczesną rzeczywistość.

Splątane, chaotyczne, pachnące… Acz niemożliwe pić wodę przy takiej literaturze! Żądam samowaru, cicho pyrkającego w kącie, lampy żeliwnej i śnieżycy za oknem. W sam raz, by z dala od ludzi i innych bodźców chłonąć treść kolejnych opowiadań. Z których to każda strona niesie nową dawkę emocji, a Bułhakow, pomimo upływu lat nie starzeje się. Więcej nawet! Czuję jak gdyby był moim rówieśnikiem i miał te same bolączki, spostrzeżenia. Niestety nie ubieram ich w tak piękne zdania i strony. Pozostaje wzdychać nad jego kunsztem. Polecam, koniecznie z kubkiem mocnej herbaty.

Zbiór kilkudziesięciu dłuższych i krótszych opowiadań. Tematy są tu przeróżne, w zasadzie jedyną osią łączące większość z dziełek jest okres kiedy powstawały: niemal wszystkie w pierwszej połowie lat 20. XX wieku. Liczba opowiadań jest dość monstrualna, przez co mamy okazję poznać Bułhakowa i jego twórczość z rozmaitych stron.

Wg mnie książka wyraźnie dzieli się na dwie części. W pierwszej znajdziemy nowelki z bardzo wczesnego okresu twórczego Bułkakowa i mam wrażenie, że są to dzieła przeznaczone przede wszystkim dla zagorzałych fanów twórczości Kijowianina. Ich wartość literacka jest bowiem... taka sobie. Dowiemy się za to sporo na temat historii; czy to burzliwych lat wojny domowej, czy też, co chyba jest najciekawsze, specyficznego okresu porewolucyjnego z lat 21-24, gdy w Rosji mieliśmy miszmasz bolszewizmu z NEP-em (Nową Polityką Ekonomiczną). Fascynujące czasy! Jest to też pewnie niezły rarytas dla biografów Bułhakowa, bo aż roi się od przeróżnych osobistych wątków i wspomnień.

Natomiast część druga, począwszy od "Zapisków młodego lekarza", jest już świetna także literacko. Niemal wszystkie opowiadania trzymają bardzo wysoki poziom, a wśród nich trafiają się prawdziwe perły, jak "Diaboliada", czy "Przygody Cziczikowa". Bardzo pozytywnie zaskoczyły mnie także "Zapiski". Autor wspomina w nich początki swojej praktyki medycznej, kiedy to, świeżo po studiach, dostał przydział do skromnej wiejskiej lecznicy, oddalonej dość mocno od cywilizacji. Bardzo fajnie i ciepło Michaił przedstawił tamte czasy, mimo że przepełnione były wieloma dramatycznymi wydarzeniami, które towarzyszą takiej wiejskiej medycznej praktyce.

Podsumowując: gdyby komuś powyższa książka wpadła kiedyś w ręce, polecam skupić się zdecydowanie na jej części drugiej, pierwsza bowiem może nieco znudzić.

Wg mnie książka wyraźnie dzieli się na dwie...

musze do niej wrocic, bo nie dokonczylam

musze do niej wrocic, bo nie dokonczylam

Zniechęcona przez początek, zacisnęłam zęby by dotrwać do samego wnętrza tego soczystego pomidora. Warto było okazać nieco cierpliwości, by sztambuch zadrżał od dużej ilości cytato-myśli.
Fanom Bułhakowa - polecam.

Fanom Bułhakowa - polecam.

Pisarskie Miscellanea Buhakowa świetnie pokazujące radziecką Rosję lat - 20-tych

• Literatura rosyjska
  • Rosyjska