Tak oto kończy się świat

Tłumaczenie: Jacek Kopalski
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
This is the way the world ends
corrum

Autor, znany prześmiewca i obrazoburca, tym razem wziął na warsztat coś, z czego (przynajmniej pozornie) kpić się nie da: atomową zagładę ludzkości. Okazuje się jednak, że nie ma rzeczy niemożliwych: ta wstrząsająca, przesiąknięta głęboką ironią, a chwilami wręcz nieprawdopodobnie zabawna książka (wytrawni znawcy SF bez trudu doszukają się analogii z „Dr. Strangelove” Stanleya Kubricka) każe nam spojrzeć na nas i naszą cywilizację zupełnie innymi oczami. Obraz, który zobaczymy, z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych.

Kevorkian | 2015-05-02
Przeczytana: 01 maja 2015

Spodziewałam się bardziej czegoś w stylu Vonneguta, a dostałam dość gorzką książkę siedzącą po uszy w czasach zimnej wojny. Mam wrażenie, że tego typu postapo się zwyczajnie lekko zdezaktualizowało. Język i dialogi autora też są specyficzne, mogą się podobać, ale nie mnie.

deprywacja | 2013-08-03

Tak kończy się świat. bez sensu, bez morału, w oparach absurdu. jeśli autor chciał, by czytelnik poczuł się oszukany, wyprany z emocji, martwy w środku niczym zdecydowana większość bohaterów, to mu się udało. tak o to kończy się świat. zdaje się, że wydawca chciał dołożyć swoje i spróbował sprzedać tą książkę jako paszkwil czy coś gorzko śmiesznego. osobiście nie uważam, żeby było w tej lekturze cokolwiek zabawnego. jasne, można się śmiać ze spermatyd George'a, kieszonkowej bomby Tarmaca, ale jakoś mi się nie chciało.

rzecz jest generalnie ponura, czułem jakby krzyczano mi w twarz "po..bało was?! nie wiecie co robicie?!". były już różne historie o końcu świata opowiedziane w tym stylu - dr Strangelove, Kocia Kołyska, Paragraf 22 Ostatni Rozdział - w związku z tym trochę brakło mi powiewu oryginalności. Momentami potwornie się męczyłem, ale nie mogę powiedzieć, że to zła powieść. ma swoje momenty i ten swój nastrój, który każe kwestionować sens człowieczeństwa jeśli możemy położyć...

byłem_fprefectem | 2011-06-04
Przeczytana: 12 listopada 2011

Książka miała być przesiąknięta ironią, a miejscami wręcz nieprawdopodobnie zabawna. Jak dla mnie była li tylko wstrząsająca, ckliwa, a w ogólności obrzydliwa. Może mam spaczone poczucie humoru, nie wiem.

Co może być zabawnego w końcu świata? Chyba tylko to, że przestaniemy się zabijać, bo już będziemy martwi. Świat każdego z nas w ten czy inny sposób się kiedyś zakończy definitywnie i nieodwołalnie. Czy skończy się rechotem, krzykiem czy skowytem, nie bardzo mnie interesuje, ważniejsze jest dla mnie żeby zakończył się szubko i bez bólu.

Można to przeczytać ale jeśli liczyliście na coś w stylu Adamsa albo Monty Pythona, to srogo się zawiedziecie, jak dla mnie średniak.

bartolo | 2013-12-26

nie porwała mnie. wole inne tytuły tego autora.

GrimReptile | 2016-09-29
Dama_z_mikroskopem | 2016-09-03