Kasia

"Awantury arabskie" ukazały się po raz pierwszy nakładem Gebethnera i Wolffa w 1913 roku w Krakowie.
Zawartość zbioru:

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Nifelinord | 2015-11-10
Na półkach: Przeczytane, Na składzie, Zacne
Przeczytana: 08 listopada 2015

Dziś na pewno uznano by "Awantury arabskie" za rasistowskie.
Cudowna książka! Ma urok baśni z tysiąca i jednej nocy (których swego rodzaju dojrzałą wersję stanowi) i cały czar Bliskiego Wschodu, wszystkie kwieciste porównania znane z oryginału, długie opisy i styl bliski biblijnemu - a obnaża przy tym (w sposób ostry i bezceremonialny, ale nie bezczelny, z polotem i dowcipem) całą czarną stronę kultury arabskiej: ksenofobię, seksizm, przewrotność, fałszywą grzeczność wobec sąsiadów, rozdźwięk między subtelną mową a grubianskim zachowaniem, tym co estetyczne, a tym co brudne (nieraz dosłownie - hurysy i piękne konie stykają się tu z ludźmi uragajacymi higienie). Aż dziw, że napisał to akurat Makuszyński (i to wyraźnie nie dla dzieci). I to całe sto dwa lata temu...
Była to dla mnie doskonała odskocznia od lęku, jakim napawają mnie radykalni muzułmanie.

majkey | 2015-12-20
Przeczytana: 19 grudnia 2015

Autor musiał napisać tę książkę na kanwie zawodów miłosnych. Na pewno zdradziła go dziewczyna albo żona, bo w każdym opowiadaniu poniża kobiety, wyzywa od głupich i niewiernych. Niewielka też moim zdaniem jest wartość tych opowiadań, nawet pomijając te obelgi. Literacko pan Makuszyński widać, że już wtedy miał dryg, ale te opowiadania były takie trochę o niczym. Osobiście była to pierwsza książka w moim życiu, którą chciałam wrzucić do kominka, żeby absolutnie nikt jej już nie przeczytał.

Matys | 2016-08-18
Przeczytana: 17 sierpnia 2016

Same opowiadania czasem zabawne, czasem zmuszają do przemyśleń.Strasznie zmęczył mnie styl i język pełen porównań i przenośni, przez które często gubiłem wątek opowieści.

Abee | 2014-10-23
Przeczytana: 26 października 1986

Skrzące humorem historie alternatywne czerpiące pełnymi garściami z legend i baśni wschodu. Niekiedy bardzo zabawne.

Black_Girl | 2016-11-22
acheront | 2016-09-28