Elza z afrykańskiego buszu

Tłumaczenie: J ozef Giebułtowicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dookoła świata". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muza
The story of Elsa
83-7079-608-7
lew, Afryka, Kenia, busz, safari, kłusownictwo
literatura faktu
Evik

Najgłośniejsza w literaturze faktu opowieść o dziejach lwicy wychowanej od szczenięcia przez ludzi i o obopólnej przyjaźni między nimi. W Polsce wydawana wielokrotnie pod tytułem "Moja lwia rodzina". Obecna edycja nosi tytuł filmu stworzonego na podstawie książki. Książka wzbogacona jest zdjęciami. Zdjęcia zamieszczone w książce pochodzą z jej wydania angielskiego. Mają przede wszystkim...

Książka wzbogacona jest zdjęciami. Zdjęcia zamieszczone w książce pochodzą z jej wydania angielskiego. Mają przede wszystkim wartość dokumentalną. Dlatego reprodukcje zamieszczone w książce są wierną kopią czarno-białych oryginałów, wykonanych przed kilkudziesięciu laty. Podkreśla to faktograficzną wartość "Elzy z afrykańskiego buszu".

źródło opisu: książka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Roman Dłużniewski | 2016-12-21

Najpierw był film o Elzie, potem wypożyczyłem książkę. I film i książka to było chyba moje pierwsze zetknięcie z ludźmi, którzy tak pokochali zwierzęta, że poświęcają im życie. Byłem zachwycony zarówno Elzą jak i rodziną Adamson. Dla wszystkich!!!

Renax | 2014-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Wspaniała książka. Ja akurat wysłuchałam jej w wykonaniu pani Stelli Weber, której to głos kojarzę z audiobooków Christie.
Książka ma dwa aspekty. Pierwszy, to opis lwów i szerzej, zwierzyny kenijskiej. Pozdajemy ich zwyczaje, zagrożenia. Autorka upomina się o prawo lwów do życia w naturalnym środowisku. Pisze, że Elza i jej lwiątka nauczyły się radzić sobie zagrożeniami dzikich zwierząt, ale gorsze jest dla nich zagrożenie ze strony ludzi.
Drugim aspektem książki jest macierzyństwo. Autorka ukazała macierzyństwo wraz z całą gamą uczuć towarzyszących na przykładzie swojej i męża miłości do Elzy i jej potomstwa oraz miłości Elzy do swojego potomstwa.
Cała książka jest urzekająca, przepełniona pięknem Afryki. Polecam.

agnieszka | 2011-12-30

Ksiazka przepiekna, aczkolwiek znana mi pod tytulem"Elsa z afkykanskiego buszu". Co tlumacz, to inny..

Anna | 2010-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2010

Niesamowita opowieść o przyjaźni lwicy z człowiekiem. Joy Adamson, opisuje losy dzikiej kotki Elzy, wychowującej się wśród ludzi. Widać tutaj przekrój życia od znalezienia lwiątka, wychowanie go, przyzwyczajania go do życia na wolności, aż po perypetie dzieci lwicy. Autorka w bardzo ciepły sposób przedstawia Elzę niemal jak człowieka, a więc niemal członka rodziny. Książka jako pisana przez przyrodniczkę, nie tylko świetnie przedstawia zachowanie lwów w ich naturalnym środowisku, ale również codzienne obowiązki przyrodników polegające nie tylko opiekowania się zwierzętami i walce z kłusownictwem ale również pomocy miejscowej ludności w obronie przed drapieżnikami. Co warto podkreślić, pisarka ostrzega, że pomimo oswojenia dzikiego zwierzęcia zawsze należy uważać na jego dziką naturę i nigdy nie można czuć się do końca bezpiecznym.
Wspaniała książka. Jedna z takich, którą można śmiało zaliczyć do książek dla całej rodziny, pomimo paru nieco ostrzejszych fragmentów (które jednak nie...