Czyste nieczyste

Okładka książki Czyste nieczyste
Sidonie-Gabrielle Colette Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Nowy Kanon literatura piękna
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Nowy Kanon
Tytuł oryginału:
Le pur et l'impur
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2009-06-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-06-01
Data 1. wydania:
1996-10-23
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374145954
Tłumacz:
Katarzyna Bartkiewicz
Tagi:
powieść Colette feminizm Don Juan erotyka
Średnia ocen

                5,7 5,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,7 / 10
322 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
909
215

Na półkach:

Lata 20. i 30. XX wieku to epoka niespokojna, przesycona atmosferą przewrotów społecznych i politycznych. Pierwsza wojna światowa nie tylko zmieniła układ państw w Europie, ale przyniosła przede wszystkim zmiany w ludzkich umysłach. W tej sytuacji wiele zyskały kobiety, a fenomen emancypacji objął nie tylko zmiany w garderobie czy palenie papierosów. Kobiety zyskały prawo wyborcze, podejmowały pracę zawodową, osiągały sukcesy w dziedzinie nauki, interesowały się sportami i prowadziły automobile. Coraz częściej słychać było żądania, aby kobiety wróciły do domu, a niektóre państwa, jak Francja i Belgia wprowadziły kasy wyrównawcze dodatków rodzinnych, tak aby mężczyźni mogli zapewnić byt całej rodzinie.

Niezależność finansowa sprawiła, że kobiety przestały kryć się ze swoimi skłonnościami seksualnymi i otwarcie mówiły o miłości, także pomiędzy sobą. W 1904 roku Bernard S. Talemy w jednym ze swoich esejów określił kobietę homoseksualną, jako naśladowczynię mężczyzny, która uprawia sporty, nosi proste stroje, jest odważna i pewna siebie. O tym pisze Colette, ale jakże nieporadnie, jakby z nosem przy ziemi nie miała siły udźwignąć głowy i spojrzeć nieco z innej perspektywy, niż czworonogi wyprowadzone na spacer.

Jest nudno, sztampowo, a przecież to nie musiało tak wyglądać. Co z tego, że powieść powstała w 1941 roku? Przecież już na początku XX wieku można zaobserwować znaczące zmiany w funkcjonowaniu społeczeństwa. W latach 20-tych XX wieku, młodzi chcieli się bawić, aby zapomnieć o niedawnej wojnie. Symbolem tego czasu obok jazzu, charlestona i pędzącego automobilu stała się wyzwolona, nowoczesna kobieta w krótkich włosach a la garçonne i wygodnym, luźnym stroju nie krępującym ruchów. Colette mogła pozwolić sobie na większą swobodę i napisać dzieło rewolucyjne, tymczasem ważny temat odzwierciedlający nowe tendencje, potraktowano po macoszemu, ledwie zarysowując najważniejsze aspekty miłości homoseksualnej. Palarnie opium, kolacje przy świecach, świat wszelkiej maści artystów, pisarzy i filozofów, to wszystko mogłoby olśniewać, nieść zapach epoki, zapach papierosowego dymu, ciężkich perfum, a tymczasem Colette snuje swoje dziwne rozważania, przytaczając rozmowy z przyjaciółmi. Totalnie nieklimatycznie.

Czyste, nieczyste to powieść nudna, po prostu. Dzisiaj nie widzę w niej nic, co mogłabym wykorzystywać w swoim życiu. Nie wierzę, że w przeszłości mogła uchodzić za kontrowersyjną. W epoce, w której urządzało się przyjęcia tylko dla kobiet, podczas których nawiązywały nowe znajomości na tle seksualnym? Nonsens. W błędzie jest ten, kto sądzi, że 100 lat temu nie biegano w skąpych strojach (ot choćby tancerki Diagilewa), nie upijano się do nieprzytomności i nie wskakiwano do obcych łóżek w poszukiwaniu chwilowej przyjemności. Wystarczy poczytać, ale niekoniecznie dzieło Colette, można zasnąć.

Lata 20. i 30. XX wieku to epoka niespokojna, przesycona atmosferą przewrotów społecznych i politycznych. Pierwsza wojna światowa nie tylko zmieniła układ państw w Europie, ale przyniosła przede wszystkim zmiany w ludzkich umysłach. W tej sytuacji wiele zyskały kobiety, a fenomen emancypacji objął nie tylko zmiany w garderobie czy palenie papierosów. Kobiety zyskały prawo...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    435
  • Przeczytane
    434
  • Posiadam
    130
  • Literatura francuska
    14
  • Ulubione
    12
  • Teraz czytam
    10
  • Chcę w prezencie
    7
  • Literatura francuska
    6
  • 2014
    4
  • 2011
    4

Cytaty

Więcej
Sidonie-Gabrielle Colette Czyste nieczyste Zobacz więcej
Sidonie-Gabrielle Colette Czyste nieczyste Zobacz więcej
Sidonie-Gabrielle Colette Czyste nieczyste Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także