Fiolet

Okładka książki Fiolet
Magdalena Kozak Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza RUNA, Bellona fantasy, science fiction
528 str. 8 godz. 48 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Wydawnictwo:
Agencja Wydawnicza RUNA, Bellona
Data wydania:
2010-04-13
Data 1. wyd. pol.:
2010-04-13
Liczba stron:
528
Czas czytania
8 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-11-11791-4
Tagi:
fantastyka magdalena kozak

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wiedźmy (Antologia opowiadań) Mikołaj Bandura, Ewa Chachlica, Eugeniusz Dębski, Jakub Diowksz, Adrianna Filimonowicz, Jan Godwod, Ka Klakla, Irmina Klocek, Magdalena Kozak, Urszula Maciuga, Andrzej Miszczak, Grzegorz Nowakowski, Marcin Podlewski, Arkady Saulski, Patryk Sobala, Dariusz Sprenglewski, Joanna Świba, Wojciech Świdziniewski, Paula Wanarska, Aneta Wyciszkiewicz, Mateusz Wyszyński, Karol Żołnierek
Ocena 6,2
Wiedźmy (Antol... Mikołaj Bandura, Ew...
Okładka książki Gladiatorzy (Antologia opowiadań) Krzysztof Abramowski, Bartek Biedrzycki, Eugeniusz Dębski, Michał Gołkowski, Jarosław Grzędowicz, Alicja Janusz, Tomasz Kołodziejczak, Maja Lidia Kossakowska, Wojciech Kowalski, Magdalena Kozak, Wojciech Okrutny, Hubert Olkowski, Andrzej Pilipiuk, Janusz Płonka, Marcin Podlewski, Michał Puchalski, Magdalena Ratajczak, Arkady Saulski, Michał Śmielak, Michał Śmietana, Aleksandra Staniewska
Ocena 7,1
Gladiatorzy (A... Krzysztof Abramowsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
749 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
811
138

Na półkach: , ,

Dziwny ten „Fiolet”. Trochę jak scenariusz przeciętnego (nieudanego) polskiego filmu sensacyjnego. Od groma bohaterów i wątków, rwących się i prowadzących donikąd. Niezłe epizody i bardzo przeciętna całość.
Tytułowy Fiolet to kolor kosmicznych (chyba) roślinek, które ni stąd ni z owąd upatrzyły sobie Niebieską Planetę, zasadziły się ukradkiem, a potem wybujały nagle i znacząco, roztaczając wokół siebie mało przyjazną aurę, składającą się głównie z cyjanowodoru i innych pochodnych temu świństw. Jak łatwo przewidzieć teren wokół Fiołków – jak pieszczotliwie zaczęto nazywać to coś – zamienił się z strefę śmierci, a Ci ziemianie, którzy mieli pecha znaleźć się w zasięgu szeroko rozłożonych „liści” w chwili wzrostu „kwiatuszków”, opuścili ten padół łez w raczej mało sympatyczny sposób.
Poznajemy oczywiście kilka teorii na temat tego, skąd się toto wzięło, wygłaszanych w studiu telewizyjnym przez wysoko wyspecjalizowanych ekspertów, wysoko wyspecjalizowanym językiem. Teorie te obejmowały zakres „od sasa do lasa”: od inwazji obcych rodem z Wojny Światów Wellesa, przez kosmiczną samosiejkę, aż po mgliście sygnalizowaną teorię, że to może nie kosmos ale ludzie ludziom zgotowali ten los. Nie doczekamy się niestety wyjaśnienia, która z tych teorii jest prawdziwa, ponieważ ten Fiołek, który jak sądziłem stanie się „głównym bohaterem” powieści Pani Kozak, to wyłącznie pretekst do zaprezentowania imponującej – przyznaję – wiedzy na temat środowiska spadochroniarzy. Bo głównymi bohaterami powieści jest grupa OS (oddział Spadochroniarzy), znakomitych specjalistów, których zadaniem jest przechwytywanie w powietrzu zmierzających ku ziemi zarodników Fiołka i aplikowanie mu specjalną strzykawką chemicznej kastracji.
Z zamieszczonych na obwolucie informacji o autorce wynika, że skoki ze spadochronem stanowią jedną z jej namiętności – oprócz strzelectwa i sportów walk. Tylko po co dla opisania środowiska pasjonatów spadania z kilku tysięcy metrów pod nieco większym parasolem, mordować dziesiątki, albo setki tysięcy mieszkańców naszej planety? Zakładam, że Fiołek miał uatrakcyjnić całą opowieść, ale czy to się udało? Moim zdaniem nie bardzo.
Mamy więc w tle wybujałe fioletowe roślinki -jakimś cudem zlokalizowane w największych skupiskach ludności na danym obszarze – co w przypadku Polski oznacza oczywiście Warszawę i strefę śmierci z epicentrum na Placu Defilad, a do tego traumatyczne wspomnienia komandosów z Iraku, walkę wywiadów, korupcję przełożonych, „chłopców z miasta”, swojską wersję „Running man” i jeszcze filozoficzno-erotyczne rojenia głównej bohaterki, takiej polskiej mutacji G.I. Jane, tyle że w cywilnej i mocno okrojonej wersji.
Autorka lawiruje pomiędzy twardym sf, thrillerem, romansem dla nastolatek, political fiction i opowieścią z rzacholeckiego lasu. O ile w przypadku wielu utworów (filmowych czy literackich) można użyć określenia o żonglowaniu konwencją, o tyle w przypadku Fioletu takie twierdzenie jest – moim zdaniem – nieuprawnione, bo nie ma w tym żadnego ładu, składu i zamysłu. W porównaniu z tym, jak swoje pasje i zamiłowanie do ekstremalnych rozrywek zaprezentował Michał Gołkowski i wykorzystał w serii o stalkerze Misiu, powieść Pani Magdaleny Kozak wygląda jak amatorskie wprawki.
Nie przysłużyło się też całości poprzedzanie każdego rozdziału rodzajem wstępu, którym to wstępem są np. fragment instrukcji MSWiA jak zachować się w sytuacji zagrożenia; fragment z Podręcznika skoczka spadochronowego Aeroklubu Warszawskiego; definicja cyjanków z podręcznika Toksykologii; pełne teksty utworów: Fabryka małp – grupy Lady Punk, Sen o Warszawie - Czesława Niemena czy Obracam w palcach złoty pieniądz - grupy Perfect. Nie mam pojęcia czemu to miało służyć. Ani to związane z treścią rozdziału, który następował potem, ani niemające znaczenia dla jakiegoś ogólnego klimatu powieści, ani przynoszące jakieś szczególnie przydatne informacje. Zamysł Autorki co do przeznaczenia tych wstępów pozostaje dla mnie nieodgadnioną tajemnicą, której nie mam zamiaru zgłębiać.
A jednak przeczytałem, bo mimo wszystko ciekaw byłem tego, jak rozwinie się akcja no i chciałem wiedzieć „kto zabił”. Biorąc pod uwagę fakt, że nabyłem „Fiolet” za równowartość dwóch piw, a nie za całe 35 PLN dumnie widniejące na okładce, nie nabawiłem się zgagi z tego powodu, ale równie chętnie oddam ją za równowartość jednego piwa.

Dziwny ten „Fiolet”. Trochę jak scenariusz przeciętnego (nieudanego) polskiego filmu sensacyjnego. Od groma bohaterów i wątków, rwących się i prowadzących donikąd. Niezłe epizody i bardzo przeciętna całość.
Tytułowy Fiolet to kolor kosmicznych (chyba) roślinek, które ni stąd ni z owąd upatrzyły sobie Niebieską Planetę, zasadziły się ukradkiem, a potem wybujały nagle i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 162
  • Chcę przeczytać
    469
  • Posiadam
    435
  • Ulubione
    46
  • Fantastyka
    33
  • Teraz czytam
    29
  • 2012
    9
  • Chcę w prezencie
    8
  • 2014
    6
  • Fantasy
    6

Cytaty

Więcej
Magdalena Kozak Fiolet Zobacz więcej
Magdalena Kozak Fiolet Zobacz więcej
Magdalena Kozak Fiolet Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także