Żołnierze żyją

Tłumaczenie: Jan Karłowski
Cykl: Czarna Kompania (tom 10)
Wydawnictwo: Rebis
Soldiers live
Konował

Narayan Singh marzy o apokaliptycznym Roku Czaszek. Sprzymierza się z innymi odwiecznymi wrogami Czarnej Kompanii. Nie będzie to wyrównana walka, bo część najemników wciąż dochodzi do siebie po piętnastu latach spędzonych w stanie sennego odrętwienia. Staną jednak do starcia w sparaliżowanym przerażeniem, skąpanym w krwawej posoce, opustoszałym świecie śmierci...

Kofi | 2015-09-05
Przeczytana: 05 września 2015

Wreszcie. Właśnie tak chciałoby się powiedzieć, uporałem się z Kronikami Czarnej Kompanii. Nie był to czas stracony, mimo że cykl niemal od początku nie trafił w moje gusta. Cierpliwość po części popłaciła, bo Cook zgrabnie zakończył swoje magnus opus. Żołnierze Żyją są najlepszym tomem ze wszystkich i pewnie wielu historia Konowała, Pani i Śpioszki się spodoba.

Emill | 2013-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2013

Cóż mogę powiedzieć, ocena mówi sama za siebie. Dobre tempo, zaskakujące zwroty akcji od początku do samego końca, satysfakcjonujące zakończenie. A całościowo? Dawno, ale to naprawdę dawno nie przeczytałem serii która potrafiła by mnie wciągnąć do tego stopnia, że przez większość dnia myślałbym o tym, aby rzucić daną czynność w cholerę i usiąść do książki. Naprawdę polubiłem bohaterów, w pewien sposób związałem się z nimi a tu nagle koniec. I takie uczucie pustki, gdy nie ma nic więcej, że skończyło się, a człowiek chce jeszcze.

szalwik | 2015-04-03

Ostatni tom cyklu o potężnej i mrocznej czarnej kompani, która na bardzo długo zostanie w moim sercu. Książka trzyma poziom swoich poprzedniczek, jest to wspaniałe tempo akcji i opisujący wydarzenia Konował jest pokazany z całkiem innej perspektywy co dodaje trochę świeżości w czytaniu jego przygód. Niestety największym problemem autora była ilość starych bohaterów, których niestety trzeba było uśmiercić, a działo się to szybko i bez emocji co można uznać za plus lub minus (Jednak śmierć bohaterów, którzy brali udział w poprzednich tomach nie jest tak bolesna, ponieważ w tej części grają oni role bardzo drugoplanowe). Książka nie skupia się tak bardzo na polityce świata głównych bohaterów a moim zdaniem jest zwieńczeniem historii o Konowale co bardzo mi się spodobało bo mogłem w końcu poznać go bliżej ze strony człowieka a nie zabieganego najemnika lub potężnego Kapitana jak miało to miejsce w poprzednich tomach. Książka jest wart przeczytania szczególnie dla tych, którzy...

Marek | 2014-05-18
Przeczytana: 02 maja 2014
Alapogo | 2016-10-05
Przeczytana: 05 października 2016

Zagmatwana historia oraz absurdalne zachowania bohaterów nie mające odniesienia w ich charakterach czy tym co przeszli, to tylko nieliczne rzeczy jakie mogę zarzucić temu tomowi. Przede wszystkim- to już nie jest Czarna Kompania.Czytając miałam wrażenie, że żołnierze w niej teraz służący to banda głupców bawiących się w legendę. Na dodatek prowadzeni są przez kobiety, które nie tylko nie znają się na sztuce wojennej, to jeszcze nieustannie knują nie wiedzieć po co i na co. No i oczywiście kłapią szczękami po próżnicy, inaczej nie potrafię tego nazwać. Zniknęły wszystkie zasady, którymi kierowała się Czarna Kompania, armia stała się sentymentalna i niekompetentna.
Kolejna sprawa jaka mocno mi przeszkadzała to zbyt wiele mocy, tudzież talentów autor przypisywał tylko jednej postaci, tworząc twór zwany obecnie popularnie MarySue. Na dodatek świat przedstawiony jest przesycony wszelkimi istotami oraz pomysłami. Nic nie zaskakuje, ponieważ wszystkiego można się spodziewać....

Piotr | 2015-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2015

Rewelacyjny koniec jednej z najlepszej serii fantasy. I trochę szkoda, że już nie będzie następnych tomów, bo świat i bohaterowie Czarnej Kompanii stali się moją chwilą wytchnienia i odskoczni od prozy życia. Seria, która na długo pozostanie w pamięci... "[...] Pa­mięć jest bo­wiem ro­dza­jem nie­śmier­tel­no­ści. Nocą, kie­dy wiatr usta­je i ci­sza owła­da rów­ni­ną lśnią­ce­go ka­mie­nia, wspo­mi­nam. A oni wszy­scy oży­wa­ją na po­wrót. [...]".
Polecam!

comodsuda | 2014-10-22
Przeczytana: 19 października 2014

Tom trzyma poziom i nie ma co do tego wątpliwości. Jednak czytając komentarze miałem co do tej pozycji chyba trochę zbyt wysokie oczekiwania. Jest dobra, jest ciekawa, a finał rozwala mózg, ale moim zdaniem najlepszą częścią pozostaje "A imię jej ciemność". Podsumowując serię. Jest to jedna z lepszych sag fantasy które czytałem, ale nie należy ona do łatwych. Trzeba mieć warunki by ją czytać i nie wyobrażam sobie żeby robić to np. w autobusie w drodze do pracy. Jednak warto wysilić mózgownicę, a dlaczego? Bo warto, a warto bo warto. :) Wiem że to bez sensu, ale czasem tak trzeba.

bnabel007 | 2014-03-22
Przeczytana: 18 marca 2014

Najlepsza z całej serii, wartka akcja od drugiej połowy. Pominięte zbędne opisy (czasem, aż za bardzo).

rafsaf | 2015-10-22
Przeczytana: 22 października 2015

Genialne zakończenie całej serii. Widocznie wybija się pośród innych tomów cyklu Lśniącego Kamienia.

Polecam całą serię o Czarnej Kompanii wszystkim wytrwałym, bo czasem są chwile zwątpienia, ale naprawdę WARTO.

Edgarth | 2013-10-23

To co kocham: dark fantasy w najlepszym wydaniu, potężne uwieńczenie wspaniałego cyklu. "A żołnierze żyją. I zastanawiają się dlaczego"