Klątwy mikroby i uczeni t. III Ostatni krzyżowiec Europy cz. I Oddychający sarkofag Warneńczyka?

Wydawnictwo: Wydawnictwo Wawelskie
historyczna
Agnieszka

Z królem Władysławem pod Warną inaczej było wszystko! - napisała przed laty Kazimiera Iłłakowiczówna i bodaj trafiła w sedno. Skoro nasz władca i zarazem węgierski monarcha, Władysław III Warneńczyk nie zginął pod Warną - może uszedł z pola bitwy w habicie franciszkańskim? Czy dalsza jego trasa wiodła przez Serbię i Bośnię na Synaj, do klasztoru św. Katarzyny Aleksandryjskiej? Jako rycerz św. Katarzyny Władysław przybył do Królestwa Portugalii i otrzymał ziemię na Maderze? Król-pokutnik miał tam spędzić wiele lat.

źródło opisu: Wydawnictwo Wawelskie, 1998

Olga | 2018-05-24

Bardzo ciekawy temat, dogłębnie zbadany, trochę przydługie wynurzenia, ale historia Władysława Warneńczyka bardzo mnie wciągnęła. Wiele rzeczy dowiedziałam się po raz pierwszy. Dzieło raczej naukowe, więc nie ma co oczekiwać lekkości dzieła literatury popularnej.

wiciu | 2017-04-19

Po przeczytaniu ostatniej części trylogii mam nieco mieszane uczucia, choć czasu poświęconego lekturze nie uważam za stracony.

Książka składa się właściwie z trzech części. Mniej czy bardziej luźno ze sobą powiązanych. O każdej z tych części mam nieco inne zdanie.

Na początku autor przedstawia nam losy Władysława Warneńczyka. Robi to w sposób niezwykle szczegółowy. Widać, że Święch wykonał porządną pracę w zakresie źródeł historycznych. Te fragmenty są dla mnie z pewnością wartością dodaną. Mimo, że bardzo interesuję się historią, to o najstarszym synu Jagiełły wiedziałem niewiele. Właściwie to tylko ogólniki:
- był najstarszy synem Jagiełły i Zofii Holszańskiej,
- został królem w wieku 10 lat i sprawowano za niego na początku regencję, gdzie dużą rolę odgrywał biskup Zbigniew Oleśnicki
- został królem Węgier
- nie miał żony, być może był homoseksualistą,
- złamał zawarty pokój z Turkami i zginął w bitwie pod Warną w wieku 20 lat, niemal na własne życzenie.
Książka zawiera...

StaszekPorazka | 2015-08-17
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 2015 rok

Z wielkim trudem przebrnąłem przez wszystkie trzy części serii "Klątwy, mikroby i uczeni" i dochodzę do wniosku, że sensownego materiału wystarczyło w niej zaledwie na połowę pierwszego tomu, a całość trylogii z powodzeniem mogłaby zmieścić się w jednej, niezbyt porywającej, książce. Część pierwsza zapowiada się całkiem nieźle, ale mniej więcej od połowy odnieść można wrażenie, że autor na siłę starał się wydłużyć swoje dzieło i przyjął zasadę, że każdy wątek należy powtórzyć dwukrotnie, w nieco zmienionej formie. Objętość książki ewidentnie się dzięki temu zwiększyła, ale zabieg ten przypomina nieco studenckie wysiłki na drodze do cudownego rozmnożenia rozmiarów pracy semestralnej. W części drugiej odsetek wartościowej treści spadł już nawet poniżej 50 proc. i wiadomości ściśle związane z tematem książki uzupełnione zostały m.in. przez rozwlekłe (i zupełnie zbędne)wątki biograficzne oraz przytaczane w całości artykuły prasowe. Ostatnia część to już kuriozum totalne, którego połowę...

duszekx | 2018-10-29
Przeczytana: 1999 rok