Dzienniki 1956-1963

Okładka książki Dzienniki 1956-1963
Jarosław Iwaszkiewicz Wydawnictwo: Czytelnik Cykl: Jarosław Iwaszkiewicz. Dziennik (tom 2) biografia, autobiografia, pamiętnik
660 str. 11 godz. 0 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Cykl:
Jarosław Iwaszkiewicz. Dziennik (tom 2)
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
660
Czas czytania
11 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788307032139
Tagi:
Dzienniki
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
65 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
516
15

Na półkach: , ,

II tom Dzienników Iwaszkiewicza w połączeniu z I tomem, tworzą coś na kształt profilu glebowego. Bowiem poszczególne zapisy, ujęte w konkretne ramy czasowe, odsłaniają morfologię wewnętrzną autora Brzeziny, a w szczególności wydobywają rodzaj miąższu, który stale przewija się przez jego pisarstwo – pewna elegijność. Wzajemny układ powiązań pomiędzy danymi warstwami glebowymi w dzienniku pisarza odpowiada etapom rozwoju Iwaszkiewicza-diarysty. Podłoże, które niejako formułuje te zapiski to przede wszystkim barwna mozaika kultur m. in. francuskiej, rosyjskiej, angielskiej, niemieckiej, a nawet duńskiej (z racji tłumaczeń przez Iwaszkiewicza Baśni Andersena) oraz poszczególne miasta, w których przebywa autor Mapy pogody.
Na podstawie formy i ilości tych zapisków wyróżnić można różne typy diariuszowania, które charakteryzują się mniejszym lub większym poziomem zróżnicowania.
Zasadniczo struktura dziennika zbliżona jest do notatnika, który nierzadko staje się miejscem wprawek literackich (tak jak u Czapskiego dziennik stawał się szkicownikiem malarskim). Wystarczy przywołać choćby zapis będący później kanwą opowiadania Ikar czy opis wizyty u Crocego, włączony później w całości do wspomnieniowej książki pt. „Podróże do Włoch”.
Próbując ustalić samą warstwę tematyczną tych dzienników, to zarówno w I jak i II tomie będzie to splot dziennika podróży z dziennikiem intymnym.
Wewnętrzna dychotomia uniemożliwia nam zobaczenie Iwaszkiewicza w pełni. Obszerne choć z drugiej strony ocenzurowane zapiski, sprawiają, że do czynienia mamy „zawsze z fragmentem”, z jedną warstwą profilu, obrazem miniatur wprzęgniętych w symfonię. Zakładając, że owe miniatury to poszczególne autoportrety diarysty, komponowane na miarę romantycznych arabesek czy nokturnów, a symfonia to konieczność jego funkcjonowania w pewnej społeczności, okaże się że mamy do czynienia z hybrydą.. A ową hybrydyczność poświadcza sama forma dzienników, który przy całym swym nastawieniu na rejestrację codzienności wykazuje silną tendencje do wspomnieniowości, nawrotów pamięci, które to osadzają dane wydarzenie w innej perspektywie. Być może te pozostałe oblicza, (których zabrakło w tomie pierwszym i drugim) uzupełni trzeci tom zapisków autora Panien z Wilka, który jak wolno się domyślać będzie równie pamiętnikarskim dziennikiem jak tom II.

II tom Dzienników Iwaszkiewicza w połączeniu z I tomem, tworzą coś na kształt profilu glebowego. Bowiem poszczególne zapisy, ujęte w konkretne ramy czasowe, odsłaniają morfologię wewnętrzną autora Brzeziny, a w szczególności wydobywają rodzaj miąższu, który stale przewija się przez jego pisarstwo – pewna elegijność. Wzajemny układ powiązań pomiędzy danymi warstwami...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    186
  • Przeczytane
    94
  • Posiadam
    47
  • Ulubione
    5
  • Domowa biblioteczka
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Do kupienia
    2
  • Literatura faktu
    2
  • Rekomendacje
    1
  • Dzienniki_Listy_Wspomnienia
    1

Cytaty

Więcej
Jarosław Iwaszkiewicz Dzienniki 1956-1963 Zobacz więcej
Jarosław Iwaszkiewicz Dzienniki 1956-1963 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także