Dług wdzięczności

Wydawnictwo: Rebis
Debt of bones
Zed, D'Hara, Midlandy
enedtil

Abby przybywa do Aydindril szukać pomocy dla swojej osady. Ma ogromny atut - dług kości, który musi spłacić sam Zeddicus Zu'l Zorander. Dziewczyna nie ma jednak pojęcia, że manipulują nią D'Harańczycy, wrogowie Midlandów. Wydarzenia toczą się coraz szybciej, a stawką jest już nie tylko życie córki czarodzieja Zeddicusa i rodziny Abby, lecz przyszłość całego świata. Opowiadanie "Dług...

Opowiadanie "Dług wdzięczności" kreśli wydarzenia poprzedzające o kilkadziesiąt lat przygody Kahlan Amnell i Richarda Cyphera, bohaterów cyklu "Miecz Prawdy" Terry'ego Goodkinda.

Terry Goodkind uważany jest przez krytyków za jednego z najbardziej porywających twórców fantasy. Jego cykl "Miecz Prawdy", choć zapoczątkowany zaledwie kilka lat temu, już zaliczony został do klasyki gatunku.

źródło opisu: [Rebis,2003]

Opinie czytelników (1968)
Krzysztof Baliński | 2015-06-03
Na półkach: Przeczytane, Kcnk
Przeczytana: 03 czerwca 2015

Kolejna, również prequelowa, opowieść wprowadzająca czytelnika w uniwersum dwóch światów, magicznego i niemagicznego. Mamy tu wyjaśnienie o co chodzi z tymi światami, skąd się wzięły i jak powstały? Wzięły się po prostu z protestów części ludności. Tym ludziom nie podobała się władza czarodziejów, a zwłaszcza pierwszego czarodzieja. Zedd Zeddicus dał ludziom wolność wyboru, tym którym się nie podoba magia mogą sobie iść w cholerę do drugiego, nowego świata, pozbawionego magii. Tak powstało uniwersum dwóch światów Terry’ego Goodkind’a.

Z jednej strony ta opowieść ma charakter legendarny i kosmologiczny, a z drugiej jest jednak o zwykłych, niezwykłych ludziach, a także o czymś co ma głęboki etyczny, może nawet religijny, wymiar. Chodzi tu o cenę życia dwóch niewinnych dziewczynek, którą może być wygrana całej wojny i ocalenie w ten sposób wiele istnień ludzkich. To naprawdę niesamowity imperatyw moralny. Pierwszego czarodzieja Zeddicusa Zorandera, zwanego dalej w kolejnych częściach...

anika | 2016-03-25
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2016
Przeczytana: 25 marca 2016

"Dług wdzięczności" jako prequel "Miecza Prawdy" po prostu bazuje na popularności właściwych tomów i jego największą zaletą jest długość - dłuższe opowiadanie zanudziłby czytelnika nieciekawą, banalną akcją i tak prymitywnymi rozwiązaniami, że aż nieoczywistymi.

Terry Goodkind to autor, który (błagam, nie linczujcie) straszliwie mnie nudzi. Jego styl pisania, a głównie opisy pomieszczeń, przestrzeni, postaci, po prostu do mnie nie trafiają. Jednak muszę powiedzieć, że Dług Wdzięczności, który jest dość krótkim opowiadaniem, dzięki któremu możemy trochę przybliżyć sobie wydarzenia z młodzieńczych lat potężnego czarodzieja Zeda, całkiem mi się spodobał. Czyta się go szybko, bez zbędnych dłużyzn i jest to opowieść hermetyczna. Może po nią sięgnąć zarówno osoba, która zna całą serię "Miecz Prawdy", jak i taka, która nie miała z nią wcześniej styczności. Warto poświecić jedno popołudnie jeśli książka wpadnie wam w łapki.

Adrian Jeżak | 2014-09-24
Na półkach: Przeczytane, Terry Goodkind
Przeczytana: 24 września 2014

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Goodking'a.
Pamiętam moje szaleństwo , jeszcze kilka lat temu kiedy w telewizji można było ujrzeć serial na podstawie serii"Miecz prawdy". Cóż, uszczęśliwia mnie to, że w końcu mogę zapoznać się z oryginałem, którego tak wytrwale szukałem. Co prawda przede mną jeszcze kilka części. Ocenę dałem też dość mierną aby nie zapeszać dalszego czytania.
Historia dość krótka. Praktycznie to pojedynczy epizod z życia maga Zedd'a.
Czyta się wspaniale, a fabuła wciąga. I to robi to w bardzo zaskakujący sposób. Znajdujemy się nagle wewnątrz wydarzeń, które dopiero zapowiadają kolejne części i wgl całą serię książki. To taki przedsmak, pigułka po, której mamy ochotę pochłonać kilka paczek kolejnych...
Nie będę tu porównywał niczego do serialu. Oglądałem go dość dawno i szczerze mówiąc to bardzo dobrze. Nie bardzo pamiętam już zarys fabuły, który pewnie nie zgadzał by się z tym oryginalnym. Dlatego wrażenia z przeczytanych kolejnych książek będą z...

Rose | 2018-09-18
Przeczytana: 18 września 2018

Przyjemny powrót do cudownego świata Miecza Prawdy. W tej mini-powieści mamy okazję poznać historię powstania granic między D'Harą, Midlandami i Westlandem. Są to czasy młodości Zedda, kiedy Richard nie był nawet w planach. Czytało mi się bardzo miło, szkoda, że tak krótko!

Szamzu | 2014-06-20

Przyjemna książeczka, chociaż zdecydowania za krótka. Potraktowałam ją jako opowiadanie i przerywnik w historii romansu Kahlan i Richarda. Może nie powinnam się tak odrywać od cyklu, by cofnąć się do przeszłości, ale uważam to za miłą przygodę. Mimo to, akcja potoczyła się zbyt szybko i nie tak płynnie jak tego oczekiwałam. Szybkie przeskoki z miejsca na miejsce i zbyt łatwe rozwiązanie nieco mnie rozczarowały. Nie tak to sobie wyobrażałam, ale cóż, jakoś przeżyłam i nie żałuję, że sięgnęłam po ten tomik :)

Dzika_Róża | 2016-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Nie wiem czy sięgnę po tą serię, czytając to niby dobre lecz tak jakby mi czegoś brakowało. byc może powinnam zacząć od tomu 1 a nie od dodatków? I nie mam zamiaru, nikogo nie zniechęcać do tej lektury

Joanna | 2018-07-19
Przeczytana: 16 lipca 2018

Jest to moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Historia jest krótka, spisana zaledwie na ok 140 stronach. Początek jest bardzo spokojny, mało dynamiczny. Opowieść szybko zmienia się w zaskakującą zagadkę moralną: co jest ważniejsze - życie jednego dziecka czy przetrwanie całego narodu.

Abby jest matką, której dziecko i mąż zostali porwani przez wrogą armię. Przybywa do Avdindril po pomoc. Ma nadzieję uzyskać ja od pierwszego maga Zeddicus'a. Chce go zmusić do współpracy wykorzystując dług kości jaki miała jej matka u jego ojca. Dla Zeddicus'a najważniejsze jednak jest przetrwanie narodu. Co okaże się silniejsze? Miłość i desperacja matki, poczucie obowiązku maga czy wywiązanie się z ojcowskiego długu? Zakończenie urzekło mnie, jest całkowicie zaskakujące.

Anvariel | 2015-09-13
Przeczytana: 13 września 2015

„Dług wdzięczności” to mini-powieść osadzona w uniwersum znanym z cyklu „Miecz prawdy”. Akcja książki toczy się przed wydarzeniami znanymi z sagi, w czasie wielkiej wojny z Imperium D’Hary, zakończonej ustanowieniem grani dzielących Nowy Świat na trzy części (Westland, Midlandy, D’Hara). Właśnie o ustanowieniu tych granic jest ta historia.

Ze względu na to, że jest to praktycznie opowiadanie fabuła jest skonstruowana bardzo prosto i skupia się tylko na jednym, konkretnym wydarzeniu, odmiennie niż w książkach z właściwej sagi, gdzie autor łączy mnóstwo wątków i skacze między nimi właściwie co rozdział. Jeśli zna się kolejne książki Goodkind’a to wiadomo czego można się spodziewać. Dla nowego czytelnika część rozwiązań będzie jednak zaskakująca. Mimo wszystko lektura jest wciągająca, książkę czyta się z przyjemnością, a mimo ogólnej przewidywalności udało się na szczęście Goodkind’owi przemycić kilka nieoczywistych, nawet dla stałych czytelników, rozwiązań. Nie polecam jednak...

Szermierz | 2018-06-28
Przeczytana: 26 czerwca 2018

Książka opowiada historię czarodzieja z cyklu "Miecz Prawdy" a raczej ukazuje pewne wydarzenie z jego przeszłości, utwór czyta się praktycznie sam. Dla osób znających przedstawiony świat pozycja obowiązkowa, nie znającym polecam również.
Interesująca historia pełna zwrotów akcji, z największym zaskoczeniem na końcu.
Opisy otoczenia nie są zbyt szczegółowe, ale dla niezaznajomionych w książce pojawiają się rysunki przedstawiające opisywane miejsca, postacie czy wydarzenia.

zobacz kolejne z 1958