Dług wdzięczności

Wydawnictwo: Rebis
Debt of bones
Zed, D'Hara, Midlandy
enedtil

Abby przybywa do Aydindril szukać pomocy dla swojej osady. Ma ogromny atut - dług kości, który musi spłacić sam Zeddicus Zu'l Zorander. Dziewczyna nie ma jednak pojęcia, że manipulują nią D'Harańczycy, wrogowie Midlandów. Wydarzenia toczą się coraz szybciej, a stawką jest już nie tylko życie córki czarodzieja Zeddicusa i rodziny Abby, lecz przyszłość całego świata. Opowiadanie "Dług...

Opowiadanie "Dług wdzięczności" kreśli wydarzenia poprzedzające o kilkadziesiąt lat przygody Kahlan Amnell i Richarda Cyphera, bohaterów cyklu "Miecz Prawdy" Terry'ego Goodkinda.

Terry Goodkind uważany jest przez krytyków za jednego z najbardziej porywających twórców fantasy. Jego cykl "Miecz Prawdy", choć zapoczątkowany zaledwie kilka lat temu, już zaliczony został do klasyki gatunku.

źródło opisu: [Rebis,2003]

ZaczytanyIntrowertyk | 2018-09-18
Przeczytana: 18 września 2018

Przyjemny powrót do cudownego świata Miecza Prawdy. W tej mini-powieści mamy okazję poznać historię powstania granic między D'Harą, Midlandami i Westlandem. Są to czasy młodości Zedda, kiedy Richard nie był nawet w planach. Czytało mi się bardzo miło, szkoda, że tak krótko!

Joanna | 2018-07-19
Przeczytana: 16 lipca 2018

Jest to moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Historia jest krótka, spisana zaledwie na ok 140 stronach. Początek jest bardzo spokojny, mało dynamiczny. Opowieść szybko zmienia się w zaskakującą zagadkę moralną: co jest ważniejsze - życie jednego dziecka czy przetrwanie całego narodu.

Abby jest matką, której dziecko i mąż zostali porwani przez wrogą armię. Przybywa do Avdindril po pomoc. Ma nadzieję uzyskać ja od pierwszego maga Zeddicus'a. Chce go zmusić do współpracy wykorzystując dług kości jaki miała jej matka u jego ojca. Dla Zeddicus'a najważniejsze jednak jest przetrwanie narodu. Co okaże się silniejsze? Miłość i desperacja matki, poczucie obowiązku maga czy wywiązanie się z ojcowskiego długu? Zakończenie urzekło mnie, jest całkowicie zaskakujące.

Szermierz | 2018-06-28
Przeczytana: 26 czerwca 2018

Książka opowiada historię czarodzieja z cyklu "Miecz Prawdy" a raczej ukazuje pewne wydarzenie z jego przeszłości, utwór czyta się praktycznie sam. Dla osób znających przedstawiony świat pozycja obowiązkowa, nie znającym polecam również.
Interesująca historia pełna zwrotów akcji, z największym zaskoczeniem na końcu.
Opisy otoczenia nie są zbyt szczegółowe, ale dla niezaznajomionych w książce pojawiają się rysunki przedstawiające opisywane miejsca, postacie czy wydarzenia.

admfotad | 2018-06-12

Czytałem ją dawno temu i doczytałem chyba do 6 czy 7 tomu. Moje skojarzenia z tą serią są takie, że seria tomów na początku jest ciekawa i wciąga pomimo tego, że tomy są krótkie. Od tomu 6 autorowi zdecydowanie zaczyna brakować pomysłów a w takim wypadku zazwyczaj zaczynają się wątki oklepane wszędzie i znane od dawna jak komuś brakuje pomysłu czym zainteresować czytelnika ( seksistowskie z naciskiem na burdelomanię i gwałt ) i wtedy już nie dałem rady zdzierżyć dalszego czytania.

Swaróg | 2018-06-02

Uwielbiam Goodkinda i jego cykl "Miecz Prawdy" Jak w każdej długiej serii i tutaj zdarzają się momenty słabsze, mniej ciekawe. Nie zmienia to mojej opinii. Książki "Miecz Prawdy" są pozycją typu 'grzech nie mieć".
Prequel "Dług wdzięczności" to z jednej strony świetna fabularnie książka, którą się czyta jednym tchem z wielkim zainteresowaniem ... z drugiej strony ... to taki "skok na kasę". 130 stron wydrukowanych wielką czcionką dla krótkowidzów. Nie zmartwiłbym się, gdyby Rebis wydał to w jednym tomie z drugim prequelem "Pierwsza spowiedniczka". No ale pisarze muszą przecież mieć za co kupić nowy model Lexusa czy Ferrari :)
Po za tym, jedna z moich półek dziwnym trafem ma 48,2 cm długości i wszystkie 17 tomów pasuje tu IDEALNIE :)

Daniel | 2018-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2018

Za krótki i za mało treściwe. Przyzwyczaiłem się do znacznie dłuższych opowiadań.

hadzia | 2017-10-03
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane, 2016
Przeczytana: 12 maja 2016

Etna | 2017-01-19

Nadal czuję kaca, którego nabawiła mnie ta książka. Ten język jest wspaniały. Autor pisze z polotem . Akcja przybiera najróżniejsze obroty. Książka cały czas trzyma w napięciu i mimo że jest cienka i szybko się ją czyta, historia jest niesamowita. Z przyjemnoscią sięgnę po więcej. Dawno nie czytałam tak dobrej fantastyki. :)

Dzika_Róża | 2016-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Nie wiem czy sięgnę po tą serię, czytając to niby dobre lecz tak jakby mi czegoś brakowało. byc może powinnam zacząć od tomu 1 a nie od dodatków? I nie mam zamiaru, nikogo nie zniechęcać do tej lektury

Terry Goodkind to autor, który (błagam, nie linczujcie) straszliwie mnie nudzi. Jego styl pisania, a głównie opisy pomieszczeń, przestrzeni, postaci, po prostu do mnie nie trafiają. Jednak muszę powiedzieć, że Dług Wdzięczności, który jest dość krótkim opowiadaniem, dzięki któremu możemy trochę przybliżyć sobie wydarzenia z młodzieńczych lat potężnego czarodzieja Zeda, całkiem mi się spodobał. Czyta się go szybko, bez zbędnych dłużyzn i jest to opowieść hermetyczna. Może po nią sięgnąć zarówno osoba, która zna całą serię "Miecz Prawdy", jak i taka, która nie miała z nią wcześniej styczności. Warto poświecić jedno popołudnie jeśli książka wpadnie wam w łapki.