Kobieta, którą porzuciłem

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Watakushi ga suteta onna
Japonia, chrześcijaństwo
kashka

Morita Minsu, bohaterka prezentowanej powieści, prosta, naiwna dziewczyna, bezwiednie realizuje na co dzień ideały chrześcijańskie, zmuszając tych, którzy się z nią zetknęli, do refleksji, do chwili zadumy nad własnym egoizmem, roznieca iskrę dobra, tlącą się w sercu każdego człowieka.

[z okładki]

natanna | 2012-05-27

Tokio , tuż po wojnie japońsko - amerykańskiej, zniszczone , biedne, brzydkie i oni , ubogi student Yoshioka Tsutome pragnący kontaktów fizycznych z dziewczynami oraz Morita Mitsu, wydawałoby się na pozór zwykła , niezbyt ładna dziewczyna, która naiwnie marzy o miłości oglądanej w filmach z ulubionymi aktorami. Morita jest jednak dziewczyną niezwykłą , dziewczyną o duszy anioła , dobrą i głęboko współczująca innym , która nie zawahała się gdy trzeba było odejść z domu by nie przeszkadzać macosze , jak również by pomagać innym , nawet kosztem utraconych własnych marzeń. Yoshioka natomiast jest pozbawionym skrupułów młodym człowiekiem nie widzącym nic złego w tym, że wykorzysta dziewczynę .

Ich krótka znajomość, która odmierzona zostaje w sumie dwoma spotkaniami , jaką nawiązują po przypadkowym wyborze przez Yoshiko właśnie Mitsu na dziewczynę dla zaspokojenia swojego popędu, pozostawia trwały ślad w psychikach obojga.
Morita , dla której randka z panem studentem...

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: maj 2008

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Literacko nie zrobiła na mnie żadnego większego wrażenia, ot kolejna historia dwojga ludzi. Zrozumiałam, że odebrałam ją głębiej niż bym chciała, kiedy po czterech dniach nadal myślałam o głównej bohaterce: dziewczynie nieatrakcyjnej, niezbyt rozgarniętej, padającej ciągle ofiarą własnej dobroci. To właśnie było najbardziej paradoksalne: ze współczucia i żalu potrafiła oddać się mężczyźnie, którego nie kochała, a który nawet nie docenił jej poświęcenia, porzucając bez słowa, ze współczucia i żalu odeszła z rodzinnego domu, aby nie irytować samą swoją obecnością nowej żony ojca, ze współczucia i żalu pracuje w burdelu, pomiatana i lekceważona, wreszcie ofiarnie zostaje kimś w rodzaju wolontariuszki w szpitalu dla trędowatych.
Teoretycznie jej postępowaniu nie można nic zarzucić: jest przepełniona chrześcijańskim miłosierdziem, gotowa do każdego poświęcenia, wrażliwa na ludzką krzywdę. I budzi moją głęboką odrazę, jakiś bunt przeciwko takiej… naiwności? Tak bym to nazwała. I...

Piotr1967 | 2018-03-15
Przeczytana: 2017 rok