Kobieta, którą porzuciłem

6 (18 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Watakushi ga suteta onna
Japonia, chrześcijaństwo
kashka

Morita Minsu, bohaterka prezentowanej powieści, prosta, naiwna dziewczyna, bezwiednie realizuje na co dzień ideały chrześcijańskie, zmuszając tych, którzy się z nią zetknęli, do refleksji, do chwili zadumy nad własnym egoizmem, roznieca iskrę dobra, tlącą się w sercu każdego człowieka.

[z okładki]

natanna | 2012-05-27

Tokio , tuż po wojnie japońsko - amerykańskiej, zniszczone , biedne, brzydkie i oni , ubogi student Yoshioka Tsutome pragnący kontaktów fizycznych z dziewczynami oraz Morita Mitsu, wydawałoby się na pozór zwykła , niezbyt ładna dziewczyna, która naiwnie marzy o miłości oglądanej w filmach z ulubionymi aktorami. Morita jest jednak dziewczyną niezwykłą , dziewczyną o duszy anioła , dobrą i głęboko współczująca innym , która nie zawahała się gdy trzeba było odejść z domu by nie przeszkadzać macosze , jak również by pomagać innym , nawet kosztem utraconych własnych marzeń. Yoshioka natomiast jest pozbawionym skrupułów młodym człowiekiem nie widzącym nic złego w tym, że wykorzysta dziewczynę .

Ich krótka znajomość, która odmierzona zostaje w sumie dwoma spotkaniami , jaką nawiązują po przypadkowym wyborze przez Yoshiko właśnie Mitsu na dziewczynę dla zaspokojenia swojego popędu, pozostawia trwały ślad w psychikach obojga.
Morita , dla której randka z panem studentem...

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: maj 2008

Literacko nie zrobiła na mnie żadnego większego wrażenia, ot kolejna historia dwojga ludzi. Zrozumiałam, że odebrałam ją głębiej niż bym chciała, kiedy po czterech dniach nadal myślałam o głównej bohaterce: dziewczynie nieatrakcyjnej, niezbyt rozgarniętej, padającej ciągle ofiarą własnej dobroci. To właśnie było najbardziej paradoksalne: ze współczucia i żalu potrafiła oddać się mężczyźnie, którego nie kochała, a który nawet nie docenił jej poświęcenia, porzucając bez słowa, ze współczucia i żalu odeszła z rodzinnego domu, aby nie irytować samą swoją obecnością nowej żony ojca, ze współczucia i żalu pracuje w burdelu, pomiatana i lekceważona, wreszcie ofiarnie zostaje kimś w rodzaju wolontariuszki w szpitalu dla trędowatych.
Teoretycznie jej postępowaniu nie można nic zarzucić: jest przepełniona chrześcijańskim miłosierdziem, gotowa do każdego poświęcenia, wrażliwa na ludzką krzywdę. I budzi moją głęboką odrazę, jakiś bunt przeciwko takiej… naiwności? Tak bym to nazwała. I...

anulka24 | 2016-06-06
Jago | 2015-02-26