Conrack

Tłumaczenie: Andrzej Leszczyński
Seria: Złota Seria
The Water is Wild
przedmieścia, Ameryka, wychowanie

Wyspa Yamacraw jest oddzielona od wybrzeży Karoliny Południowej tylko wąskim pasmem oceanu. Od współczesnej Ameryki wydaje się jednak oddalona o lata świetlne, jest bowiem zdumiewającą enklawą nędzy i zacofania. Życie mieszkańców ulega zmianie wraz z przybyciem na wyspę młodego nauczyciela. Conrack w nader oryginalny sposób wprowadza swoich wychowanków w wiek dwudziesty.

Greg00 | 2017-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2017

Zacznę od tego, że odkryłem Conroya stosunkowo niedawno i w ekspresowym tempie dosłownie połykam jego ksiazki, sa tak magiczne i tak swietnie napisane - czlowiek doslownie przezywa razem z bohaterami ich perypetie, staje sie jednym z przyjaciol i przenosi sie w czasie i miejscu na fascynujace amerykańskie Południe. Przeczytałem większość z nich (Fatalny sezon, Na poludnie od Broad, Muzyke Plazy, Ksiecia Przyplywow i Wladcow dyscypliny) i teraz przyszedl czas na Conracka.

Musze przyznac, ze byla to chyba najslabsza z jego pozycji, co jednak wcale nie oznacza, ze sie ksiazka meczylem - w jego przypadku nawet jego nie najlepsza ksiazka jest dobra pozycja i absolutnie nie jest straconym czasem. Moja opinia wynika z tego, ze ksiazka byla nieco infantylnie napisana, co jednak skladam na karb tego, ze byla to jego pierwsza powiesc i jako mlody czlowiek i amator dopiero uczyl sie pisac, "jechal" troche na mlodzienczej fantazji i naiwnosci. Zabraklo mi tez watku przyjazni, tak cechujacego...

Vinga | 2016-11-26
Na półkach: Przeczytane, 2008