Kore. O chorych, chorobach i poszukiwaniu duszy medycyny

Okładka książki Kore. O chorych, chorobach i poszukiwaniu duszy medycyny Andrzej Szczeklik
Okładka książki Kore. O chorych, chorobach i poszukiwaniu duszy medycyny
Andrzej Szczeklik Wydawnictwo: Znak językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Znak
2007-01-01
2007-01-01
978-83-240-0863-6
medycyna filozofia literatura ciało i dusza

Okładka książki Słuch absolutny. Andrzej Szczeklik w rozmowie z Jerzym Illgiem Jerzy Illg, Andrzej Szczeklik
Słuch absolutn... Jerzy Illg, Andrzej...
Okładka książki Medycyna. Vs religia Halina Bortnowska, Jacek Filek, Krystyna Strączek, Andrzej Szczeklik, Marzena Zdanowska, Andrzej Zoll
Medycyna. Vs r... Halina Bortnowska, ...
Okładka książki Gen ryzyka w sobie miał... Adam Boniecki, Józefa Hennelowa, Adam Michnik, Janina Ochojska-Okońska, Joanna Podsadecka, Anna Szałapak, Andrzej Szczeklik
Gen ryzyka w s... Adam Boniecki, Józe...

Kore czytasz jednym tchem, mimo iż wiele w niej fachowych terminów, odniesień do tajników medycyny, ale i mitologii. Andrzej Szczeklik, wybitny lekarz i humanista, wprowadza nas w rozważania o życiu i śmierci, ale jakże empatycznie, jakże mądrze. Poznajemy kulisy pracy medyków, odwieczną walke z chorobami, sztukę wnikania w ich źródła. Poznajemy świat antyczny, którego wiedza o leczeniu jakże wydaje sie nam z dzisiejszego punktu widzenia naiwna. Autor odkrywa metodologie walki z wirusami i bakteriami dziesiątkującymi miliony ludzi na całym świecie. Ale największą wartością tej niezwykłej ksiązki jest jej warstwa duchowa, umiejętność pokazania związku miedzy ciałem i psyche, między życiem i śmiercią od zarania cywilizacji będącym przedmiotem rozważań filozofów, poetów, uczonych. Andrzej Szczeklik wyznaje, że do napisania tej książki "o umieraniu i śmierci" w pewnym stopniu zachęcił go Czesław Miłosz, będący w ostatnich latach życia jego pacjentem. Zachęcam do lektury.

Wybitna w mojej ocenie - autor stosuje liczne odnośniki, wtrącenia z szerokiej i wielkiej literatury oraz malarstwa. Lekarz humanista, po wielu latach praktyki porównuje medycynę do sztuki. Gdyby ta książka dostała się w moje ręce jakieś 10 lat temu, może poszłabym na medycynę..

Kore to dość nietypowa pozycja rozprawiająca głównie o wybranych zagadnieniach z dziedziny medycyny.

Książka jest dla mnie nietypowa, ponieważ pomimo tematu przewodniego, którym są (choroby?) przybiera ona dość specyficzną formę za sprawą wplecenia w do niej naprawdę wielu odniesień głównie w stosunku do cywilizacji zachodniej w postaci mitów, znanych osób, literatury, malarstwa czy też różnych wydarzeń. Miejscami można wręcz odnieść wrażenie, że sama medycyna gra tu drugie skrzypce i jest to po prostu ciekawa książka filozoficzna, można wręcz rzec, że jest to popis erudycji autora.

Kore czyta się całkiem przyjemnie, kilka z poruszanych tematów to np. mózg, genetyka, dusza, nowotwory, miłość czy śmierć. Właściwie to nie mam żadnych zastrzeżeń, co do treści czy też formy. Ciekawą rzeczą jest także samo wydanie, ponieważ pierwszy raz spotkałem ze zdjęciami przedstawianych malowideł wydrukowanych i po prostu przyklejonych do kartek.

Reasumując Kore poleciłbym większości osób z wyjątkiem tych, którzy liczą solidną dawkę wiedzy o chorobach/medycynie, takie osoby powinny poszukać czegoś innego, bo po prostu nie taka była idea napisania tej książki. Cała reszta może spodziewać się eklektycznej mieszaniny wielu ciekawych tematów.

Jedna z najlepszych książek ever jaką czytałem. Świetna, poruszająca, widać że Szczeklik był tytanem intelektualnym. Warto, zdecydowanie warto.

TO KSIĄŻKA Z MOJEJ LISTY "MUST SEE" POLECAM KAŻDĄ KTÓRA NA NIEJ JEST

TO KSIĄŻKA Z MOJEJ LISTY "MUST SEE" POLECAM KAŻDĄ KTÓRA NA NIEJ JEST

Książka, zgodnie z oczekiwaniami, wybitna. Postacią prof. Szczeklika jestem zainteresowany odkąd na fakultecie z filozofii usłyszałem, że nie ma już lekarzy takich jak z początku XX wieku w Polsce. Oni tworzyli polską szkołę filozofii medycyny - istotną w skali świata. Wg prowadzącego jedynie Andrzej Szczeklik stara się tę tradycję kontynuować. Po lekturze przyznaję mu rację.

Poza pięknym językiem i popisem erudycji otrzymałem coś istotniejszego. Bywały rozdziały, po których ukończeniu nie byłem pewien czy dobrze zrozumiałem to, o czym autor traktował. A jednak czułem się inaczej. Czułem, że myślę w inny sposób. Tego szukam w książkach :)

Wspaniała, mądra książka. Rzadko można czytać tak mądre książki. Andrzej Szczeklik profesor medycyny, pianista, społecznik, znawca mitologii, antyku i malarstwa. Człowiek niezwykle oczytany i potrafiący tą wiedzę wpleść w swoją opowieść. Opowieść jest o człowieku od narodzin do śmierci, o człowieku chorym i umierającym. Obok niego stoi lekarz, jego partner, który pomaga mu wyzdrowieć, ale także umrzeć z godnością. Dla niego człowiek nie sprowadza się do jednostki chorobowej. Autor poszukuje duszy medycyny i czym jest. Szuka jej miedzy życiem, a śmiercią, między zdrowiem, a chorobą, nauką i sztuką, a także w miłości. Czy ją znajdzie? W fascynujący sposób opowiada o historii medycyny, aktualnym stanie i o przyszłości.. Jak była , jest i powinna być medycyna. Napisana pięknym, ale prostym językiem, zrozumiałym dla każdego i wciągająca nas w refleksje . Nie omija tematów trudnych, jak genetyka, eutanazja . Można do niej wracać wielokrotnie i zawsze coś nowego odkrywać.
A kim jest Kore? Przeczytajcie.
Dziękuję wydawnictwu ZNAK za wspaniałe wydanie tej książki. Dzięki temu jest to nie tylko uczta duchowa, ale też estetyczna.
Czy polecam? Nie, gorąco namawiam do jej przeczytania.

Podczas wymieniania książek będących dla mnie tak zwanymi kamieniami milowymi, bez większego zastanawiania, niemal natychmiast przywołuję Nieśmiertelność Andrzeja Szczeklika. Spotkanie ze słynnym lekarzem kazało mi przed kilku laty na nowo zdefiniować swój humanizm (tak by nie zwalniał ze znajomości dziedzin ścisłych, a raczej do niej zobowiązywał).

Bo ten piękny humanizm Szczeklika opierał się przede wszystkim na ogromnej, imponującej wiedzy. Wiedzy, która wypływała z wielkiej ciekawości, z głodu poznania i rozlewała się po licznych i szerokich dziedzinach. We wszystkich trzech książkach „humanistyczno-eseistycznych”, które autor przed śmiercią zdążył napisać, przewija się ten głód zrozumienia – istota humanizmu.

(...)

I jest u Szczeklika, jak zwykle zresztą, pewna niezwykła poetyka. Zachwycająca gracja, z którą przemierzamy, wiedzeni przez niego, świat greckich mitów. W towarzystwie faunów, nimf i herosów wkraczamy między płótna i pędzle kolejnych malarzy, wzdłuż pięciolinii biegniemy z wielkimi kompozytorami, w końcu, znienacka, zdziwieni odkrywamy, że finałem tej podróży jest medycyna i ciało… z kryjącą się podobno gdzieś w środku duszą, Kore.

___________________________________

___________________________________
reszta tekstu:

Bo ten piękny humanizm...

Wybitny autor i wybitna publikacja. Dokładnie taka kolejność.
Sięgając po tę książkę, nie spodziewałam się tak doskonałego dzieła. „Kore. O chorych, chorobach i poszukiwaniu duszy medycyny” zawiera ogromną dawkę wiedzy z dziedziny medycyny, historii, sztuki, literatury, muzyki, życiowych doświadczeń… oraz szereg przepięknych kolorowych ilustracji. Dopełniające wysoki poziom książki ilustracje otwiera obraz Rafaela Santi „La Fornarina” z 1520 r. Autor patrzy na to dzieło jako lekarz i potwierdza diagnozę, jaką postawiono w roku 2002 – rak piersi lewej z prawdopodobnym przerzutem do węzłów pachowych. Podejście autora do poruszonego w książce jakiegokolwiek tematu jest wielostronne i pełne pokory, na jaką stać chyba tylko osobę o wielkim intelekcie i przekonaniu, że świat i życie zaskakuje, i jeszcze raz zaskakuje. Wyczuwa się pochylenie głowy autora wobec spraw duchowych, wokół których toczy się cała rozprawa „Kore…”. Książka intryguje na każdej stronie – nieżyjący już profesor medycyny Andrzej Szczeklik okrasza tekst wieloma ciekawostkami, jak ta, że w roku 2003 podjęto próby analizy składu napoju miłosnego, który nieświadomie wypili Tristan i Izolda. Cały czas mam olbrzymią ochotę zacytować tutaj choćby fragment tej publikacji, ale nie jestem w stanie go wybrać, a jak już wybieram, to nie potrafię zdecydować, gdzie przerwać. Okazuje się, że chciałabym przepisać całość, gdyż tak książka jest dla mnie arcyciekawa, arcywzbogacająca – po prostu genialna! Wobec powyższego zachęcam do lektury KAŻDEGO!

Wybitny autor i wybitna publikacja. Dokładnie taka kolejność.

Bardzo się zawiodłam. Do Andrzeja Szczeklika samego w sobie się nie zrażę, bo to niemożliwe, ale Kore najzwyczajniej mi się nie podobała.

Ekscytujące spotkanie z umysłem poszukującym. W 'Kore' wędrujemy za Szczeklikiem od świata mitów i magii, przez literaturę i sztukę by wreszcie dotrzeć do rozległych obszarów wielu dyscyplin naukowych. W wędrówce tej spotykamy i Homera, i Wagnera, i Ishiguro...
Przemierzamy tę nieskończoność, aby wraz z autorem zadawać sobie odwieczne pytania, które nas określają: o granice wolności, o istotę człowieczeństwa i próbujemy znaleźć harmonię między rozumem a wiarą.
Lektura 'zapładniająca' umysł i dostarczająca estetycznych wibracji.
Na pewno będę wracać do 'Kore'.

• Medycyna
  • Do kupienia

Andrzej Szczeklik Kore. O chorych, chorobach i poszukiwaniu duszy medycyny Zobacz więcej