Pięć pism moralnych

1999-01-01
978-83-240-0946-6
Ireneusz Kania
esej etyka filozofia

Tytuł książki nie ma żadnego uzasadnienia w treści.
5 przypadkowych tekstów zebranych razem i do tego jeden z nich jest również w zbiorze "W co wierzy ten co nie wierzy", tutaj dostawiony na siłę.
Można sobie darować.

Tytuł książki nie ma żadnego uzasadnienia w treści.
Można sobie darować.

Pięć esejów-odczytów wydanych zwartym drukiem. Eco zajmuje się w nich kulturą, cywilizacją, zachodzącymi zmianami, ale też pewnymi stałymi socjologicznymi. Część jego myśli wydaje się mocno trwała, część jednak z czasem raczej się dezaktualizuje, inne natomiast nabierają mocy. Wszystkie pięć tekstów warta jest lektury, najcelniejsze są jednak te o faszyzmie, wojnie i tolerancji.
Zdecydowanie warto.

8/10

Bardzo mądra i rozwijającą książka. Wypożyczyłam ją ze względu na tematykę, wcześniej miałam bardzo mało wspólnego z filozofią. Inteligenty styl wypowiedzi Umberto Eco bardzo do mnie przemówił, z pewnością sięgne po wiecej jego książek.

Szczególnie interesujący jest esej o faszyzmie. Prosto i rzeczowo wskazuję znamiona prafaszyzmu, często posiłkując się przykładami różnych nurtów, co pozwala świetnie rozpoznać cechy faszyzmu i pokazuje, że wciąż są powszechne, nawet tam gdzie wydaje się to niemożliwym czy niedorzecznym.

Teksty o prasie i tolerancji również ciekawe, mimo że powstały przed tym co nazywamy "kryzysem migracyjnym"; choć akurat Włochy zmagały się z tym zjawiskiem na dużą skalę już wcześniej.

Z pięciu pism moralnych naprawdę spodobało mi się jedno - o faszyzmie. Dwa wydały mi się przeciętne, a dwa wydawały mi się kiepskie. Z całym szacunkiem dla osiągnięć autora w wielu aspektach się z nim nie zgadzam. Książka mnie nie porwała, ale mogłem poznać inny punkt widzenia na poruszane tematy.

Genialna rzecz.

Genialna rzecz.