Pięć pism moralnych

Cinque scritti morali
978-83-240-0946-6
esej, etyka, filozofia
Snoopy

"Pięć pism moralnych" to teksty, które - jak pisze Umberto Eco - „mają charakter etyczny, to znaczy dotyczą tego, co należałoby robić, tego, czego robić się nie powinno, bądź wreszcie tego, czego za żadną cenę robić nie wolno”. Autor "Imienia róży" dotyka najważniejszych zagadnień współczesności, takich jak stałe zagrożenie odradzającym się faszyzmem, tolerancja czy rola mediów. Eco - choć...

Eco - choć porusza tematy poważne - czyni to jednak z zacięciem i pasją, które sprawią, że książka zaintryguje nie tylko specjalistów od etyki.

| 2013-01-11

Chór najlepiej brzmi

Ta niewielka książeczka dowodzi, że autor o znanym nazwisku może wydać właściwie wszystko. Tytułowe pięć utworów powstało przy rozmaitych doraźnych okazjach: a to jako odczyt dla studentów, a to mowa do włoskich parlamentarzystów, a to list otwarty itp. Literat ze słonecznej Italii stwierdził widocznie, że myśli w nich zawarte godne są szerszego upowszechnienia, skoro postanowił opublikować je w postaci druku zwartego. Jednak dla zwykłego czytelnika publicystyka „moralna” Eco jest daniem raczej ciężkostrawnym. Pokrętność rozumowania, intelektualne dzielenie włosa na czworo i wyraźnie wyczuwalny ton wyższości zdumiewają wiernych admiratorów „Imienia róży” czy „Wahadła Foucaulta”, rekrutujących się przecież nie tylko spośród przedstawicieli elit umysłowych. Właściwie ma się ochotę już po kilku stronach odłożyć książkę i nigdy więcej do niej nie wracać.

Skoro więc „Pięć pism moralnych” nie jest przeznaczone dla masowego odbiorcy, to może ich adresatami są...

cesar58 | 2012-03-02

Z pięciu pism moralnych naprawdę spodobało mi się jedno - o faszyzmie. Dwa wydały mi się przeciętne, a dwa wydawały mi się kiepskie. Z całym szacunkiem dla osiągnięć autora w wielu aspektach się z nim nie zgadzam. Książka mnie nie porwała, ale mogłem poznać inny punkt widzenia na poruszane tematy.

Wojciech | 2016-10-09
Przeczytana: 08 października 2016