Kultura w płynnej nowoczesności

Wydawnictwo: Agora SA
978-83-268-0505-9
Snoopy

Książka "Kultura w płynnej nowoczesności" to zbiór wykładów prof. Zygmunta Baumana nigdy dotąd nie publikowanych opatrzonych zdjęciami autorstwa samego profesora. Do książki dołączony jest film DVD pt."Miłość, Europa , Świat Zygmunta Baumana", gdzie o Profesorze opowiadają jego najbliżsi oraz on sam. Zygmunt Bauman swoim najnowszym zbiorem nigdy dotąd niepublikowanych wykładów zmusza nas do...

Zygmunt Bauman swoim najnowszym zbiorem nigdy dotąd niepublikowanych wykładów zmusza nas do zastanowienia się nad zachodzącymi obecnie procesami kulturowymi.

Krytyk wychodzi od rozważań, jak dziś zdefiniować samo pojęcie kultury. Jaki stosunek mają do niej elity, a jaki miłośnicy popkultury. Czy fascynacja jedną wyklucza drugą? Zastanawia się nad fenomenem społecznym mody. Czy nas ogranicza? Dlaczego jest kołem zamachowym postępu? Porusza temat globalizacji oraz jej wpływu na funkcjonowanie współczesnych państw i narodów. Podejmuje też kwestię oddziaływania Unii Europejskiej na naszą tożsamość i próbuje ustalić, czy przynależność do UE ją podważa czy wprost przeciwnie – umacnia.

„Kultura w płynnej nowoczesności” to książka, która pozwoli nam odpowiedzieć na wiele pytań związanych m.in. ze współczesnym konsumpcjonizmem i tolerancją wobec inności.

Traktat o dziejach i roli kultury uzupełnia film dokumentalny o Zygmuncie Baumanie „Miłość, Europa, świat Zygmunta Baumana” w reżyserii Krzysztofa Rzączyńskiego.

„Kultura w płynnej nowoczesności” powstała z okazji Europejskiego Kongresu Kultury organizowanego we Wrocławiu od 8 do 11 września 2011 z inicjatywy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego przez Narodowy Instytut Audiowizualny.

źródło opisu: Agora, 2011

źródło okładki: kulturalnysklep.pl

Snoopy | 2011-09-03
Przeczytana: 02 września 2011

Spojrzenie na kulturę w ujęciu społeczno-politycznym, z uwzględnieniem takich stron, jak ekonomiczna, czy historyczna. Autor analizuje również rolę kultury we współczesnym zglobalizowanym świecie, akcentując mocno problem współistnienia różnych kultur, co jest szczególnie widoczne w Europie. Po raz kolejny Zygmunt Bauman udowodnił jak uważnym jest obserwatorem i wnikliwym myślicielem. Jego opisy, analizy i interpretacje są niezwykle trafne. Co mnie szczególnie cieszy, nie stroni on też od wartościowania pewnych zjawisk. Czytając tę napisaną piękną polszczyzną książkę, w wielu miejscach odkrywałem samego siebie. No, tak. Nie da się ukryć, że też jestem takim niemal wszystkożernym konsumentem produktów kultury i żyję w rzeczywistości, która charakteryzuje się płynnością. Bauman pomaga te kwestie dostrzec lub po prostu nazwać to, z czego już zdajemy sobie sprawę. Bardzo pożyteczna i inspirująca lektura.

Pioter | 2013-05-04
Przeczytana: 03 maja 2013

Jest to pierwsza książka Z. Baumana, z jaką dane mi było za sprawą polecenia się spotkać. I z pewnością nie ostatnia a autor trafił już na listę moich ulubionych. Już wcześniej zapoznawałem się po trochu z filozofią postmodernizmu a więc czasów "płynnej nowoczesności" jak to określa autor. Filozofii w tym dziele Z. Baumana bezpośrednio danej nie ma lecz jest wyczuwalna o tyle, o ile co najmniej leży ona u podstaw omawianej tematyki i się z nią pięknie łączy, lub też jest odwrotnie - filozofia stała się "ofiarą" modusu rynkowego, została tak jak wszystko mu podporządkowana, a - jako element kultury - nie wymaga jej rozprzestrzenianie się odgórnego nadzoru, planowania, kontroli (czy nawet nie ma takiej możliwości ani potrzeby - autor pisze również o wynikającym z dzisiejszych warunków braku zaangażowania inteliktualistów i ogolnie elit). Tak więc czytając tę książkę i "wyłapując" zawartą w niej filozofię po raz pierwszy zadałem sobie pytanie: Jak ma się filozofia panująca w danej...

mgiełka | 2012-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2012

Niecodzienna lektura napisana przez wyjątkowego człowieka, Polaka, Europejczyka. Zbigniew Bauman obnaża dzisiejsze społeczeństwo, ujawnia wszystkie jego wady, problemy ale również zalety i szanse rozwoju. Obecna kultura jest wg Niego czymś płynnym, stale zmieniającym formę przez co zmierza ku ciągłemu niezaspokojeniu i poszukiwaniu. My odbiorcy zaś jesteśmy tzw" wszystkożercami", konsumującymi, mającymi problem z własną " tożsamością". Ogrom możliwości prowadzi do zagubienia, pędu i strachu przed porażką, wykluczeniem. Jednostki odpowiedzialne są same siebie, gdyż pozbawiono je "nadzoru", wszechobecne jest zaś niezaangażowanie.

Europę oraz świat charakteryzują migracje oraz diaspory. Różnorodność wymaga dialogu i szacunku, może to doprowadzić do "fuzji horyzontów" i powiększenia tożsamości kulturowej. Europa ze względu na własną historię, współżycie od wieków "innej" ludności ma misję do spełnienia. Mnogość może doprowadzić do wzbogacenia.

Do książki dołączony jest również...

Shino11 | 2017-09-01

Nic specjalnego. Nic ciekawego.

chocochanel | 2018-07-12
Grekorn | 2018-02-18