Tajny kardynał

2009-05-27
978-83-7508-153-4
Jacek Mikołajczyk
sensacja

Książka przeciętna. Są momenty, że jest ciekawa i dobra ale te momenty szybko się kończą. W większości akcja się dłuży. Na plus jest to, że nie ma w niej zdań wielokrotnie złożonych, jednakże zbyt długie opisy nieciekawych scen sprawiają, że książka jest jedynie przeciętna. Nie mniej polecam, jak się nie ma nic innego do czytania bo da się ją przeczytać w całości i są nieliczne momenty, które się mogą podobać.

Jedną z najważniejszych spraw jakie spędzały sen z powiek papieża Leona IV jest uwięziony od prawie trzydziestu lat w komunistycznym więzieniu chiński biskup Yin – kardynał ,,In pectore”. Krótko przed swoją śmiercią papież w końcu decyduje się podjąć radykalne działania i powołać grupę, której zadaniem ma być uwolnienie duchownego. Z USA zostaje w tym celu ściągnięty były komandos – Nolan Kilkenny. Plan dosyć szybko zostaje opracowany ale zanim zostanie wcielony w życie dojdzie do nieoczekiwanych komplikacji. Zacznie się wyścig z czasem połączony z dramatyczną ucieczką przed komunistycznymi agentami.
,,Tajny kardynał” to nie specjalnie wyróżniająca się powieść sensacyjna. Autor mocno bazując na faktach tworzy dramatyczną akcję. Jego papież Leon XIV bardzo mocno przypomina Jana Pawła II a wydarzenia z powieści stanowią pewne odbicie rzeczywistości z okresu po jego śmierci oraz następującego po nim konklawe. Tyle tło. Bo cała reszta to już szalejąca, rozbuchana wyobraźnia autora, który postanowił zapewnić czytelnikowi fabułę pełną spisków, zabójstw, afer podsłuchowych i szpiegowskich oraz pościgi i ucieczki po terenie Chin. Pozornie brzmi nieźle i niesie obietnicę przygody niepozwalającej na nudę. Ale to tylko pozornie. Czytelnik dostaje podręcznikowo przeprowadzoną intrygę. Dokładnie w tych miejscach gdzie można się tego spodziewać są przeszkody, ci, których podejrzewamy giną, zdrajca od razu jest widoczny. A finał oczywiście taki jakiego się spodziewamy. A główny bohater? Standardowo poobijany. Klasyczny przykład standardowej przygodówki. Kuleje trochę tempo akcji ale da się to przeżyć i można spokojnie obserwować jak źli obrywają a dobrzy wychodzą cało (prawie) nawet z największych opresji.
Jeśli ktoś szuka czegoś prostego, nie zbyt skomplikowanego a zapewniającego trochę napięcia to będzie zadowolony. Idealny weekendowy umilacz czasu.

Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie ta książka. Autor napisał ją z pomysłem i trzymał poziom do samego końca. Ba, powiedziałabym nawet,że z strony na stronę poziom jest co raz większy. Na pewno trzyma ona w napięciu i nie rozczarowuje. Polecam

Nic specjalnego:) Można ją przeczytać ale na wiele nie można liczyć gdyż się tego nie dostanie:)

Doceniam intencję autora by ogrzać się w ciepełku opowieści w stylu Dana Browna połączonego z klimatem Clancy'ego albo Ludluma. Wyszło nie najgorzej.

sprzedawca powiedział że to jest książka w stylu Dan Brown ale trochę mu brakuje. Ale książka nie jest zła , warta przeczytania.Polecam

• 2010
  • Thriller historyczny
  • Przeczytane 2015
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • EpuB

Dodaj cytat z książki Tajny kardynał