Kodeks 632

Wydawnictwo: Albatros
O Codex 632
978-83-7359-926-0
Ag2S

Trzymający w napięciu thriller historyczny, który ujawnia tajemnicę tożsamości jednego z największych odkrywców w dziejach – Krzysztofa Kolumba. Pół miliona dolarów – tyle oferuje tajemnicza American History Foundation z Nowego Jorku za rekonstrukcję badań profesora Martinha Toscano z Uniwersytetu Klasycznego w Lizbonie, który zmarł niespodziewanie w pokoju hotelowym. Dla Tomása Noronhy,...

Pół miliona dolarów – tyle oferuje tajemnicza American History Foundation z Nowego Jorku za rekonstrukcję badań profesora Martinha Toscano z Uniwersytetu Klasycznego w Lizbonie, który zmarł niespodziewanie w pokoju hotelowym. Dla Tomása Noronhy, portugalskiego historyka i zarazem doświadczonego krypto analityka na życiowym zakręcie, to kwota nie do pogardzenia. Wkrótce po przyjęciu zlecenia ze zdziwieniem odkrywa, że Toscano wcale nie zajmował się badaniami na temat odkrycia Brazylii (jak utrzymuje fundacja), ale próbował poznać prawdziwą tożsamość Krzysztofa Kolumba. Krocząc śladami Toscana – od Lizbony i Nowego Jorku do Rio de Janeiro i Jerozolimy – Tomás rozwiązuje kolejne zagadki oraz odszyfrowuje zakodowane informacje pozostawione przez profesora.
Życie osobiste historyka komplikuje się, gdy wikła się w niebezpieczny romans ze zmysłową studentką Leną. Okaże się, że piękna Szwedka nie jest osobą, za którą się podaje…

joly_fh | 2012-07-09
Przeczytana: 05 lipca 2012

Jeśli ktoś ma awersję do historii, niech nawet nie zbliża się do "Kodeksu 632". Historia bowiem znaczy większość kart tej książki: przedstawione są na nich obszerne analizy różnych XV-to i XVI-wiecznych dokumentów oraz wyjaśnienia mające na celu odkrycie pochodzenia Krzysztofa Kolumba. Okazuje się, że Żeglarz nie znał języka włoskiego, a w Genui jemu współcześni nie znali żadnego Kolumba... Ciekawsza nawet od pochodzenia Kolumba jest kwestia tego, dlaczego odkrycie Ameryki dokonało się pod banderą hiszpańską, a nie portugalską... Te wszystkie spekulacje i zagadki wciągnęły mnie, a – co najlepsze – argumentacja przekonała, że rzeczywiście było tak, jak to przedstawiono w książce. Problem w tym, że "Kodeks 632" jest powieścią, a nie pozycją historyczną, a autor skonstruował ją tak sprytnie, że kompletnie nie wiadomo, gdzie kończą się fakty, a zaczyna fikcja literacka.

"Kodeks 632" to nie jest thriller historyczny – nie dzieje się tu nic, co pozwalałoby na takie nazwanie tej...

amalgamat | 2013-07-06
Przeczytana: 2012 rok

Sprawę należy postawić w tym przypadku jasno: książka jest pasjonującą podróżą po świecie z pogranicza fikcji historycznej. Aby się jednak z nią skutecznie zmierzyć, trzeba odznaczać się zamiłowaniem do historii. W przeciwnym razie może okazać się, że do celu podróży nie dotrzemy, wyczerpując po drodze wszystkie zapasy mieszaniny naszej cierpliwości z życzliwością dla tego typu literatury. Kres wędrówki, w którą zabiera nas Dos Santos wart jest podjęcia trudu.

Kuba | 2016-01-16

Kupując Kodeks 632 oczekiwałem, że autor stanie się portugalskim odpowiednikiem Dana Browna. Niestety z każdą stroną rosło moje rozczarowanie. Cała historia odbija się o ogromny bezsens i błahostkę, która może mieć znaczenie tylko dla Portugalczyka, czy Włocha (i to pewnie też nie każdego, a jedynie jakieś nieliczne, fanatyczne grupy), a mianowicie odpowiedź na pytanie, jakiej narodowości był K. Kolumb... Naprawdę? W jakim stopniu może to obchodzić przeciętnego czytelnika z Polski, Anglii, Niemiec, czy Japonii. Książka chciałaby być wielkim odkrywczym dziełem, budując napięcie z każdą stroną, jakby jej główny bohater miał dowiadywać się o intrydze, mającej zniszczyć świat ludzi. Byłem bardzo rozczarowany w momencie, w którym odkryłem o co ta cała walka. Jedynym plusem pozycji jest użycie autentycznych dokumentów historycznych, które dodają książce masę autentyczności (która i tak nikogo nie obchodzi, bo cała fabuła oparta jest o pierdołe)

dionizy | 2014-01-19

Bardzo dobra, jesli akceptujemy styl po trosze dziennikaeski i duza doze spekulacji historycznych. Ale prowokuje do myslenia, dalszych studiow i proponuje pare miejsc do odzwiedzenia.Dodatkowy punkt za drobne "momenty", w szczegolnosci Lene, ktora "zrewanzowala sie inaczej - uklekla u stop krzesla, pochylila sie nad..." itd.

Jacek | 2013-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2013

Książka która miała być w stylu "Kodu Da Vinci" a w opisie przedstawiana jako "trzymający w napięciu thriller historyczny" jest w rzeczywistości nudną historią. Jeżeli ktoś oczekuje szybkich akcji, zwrotów wydarzeń czy wielkiej tajemnicy to raczej się zawiedzie.
Pomijam milczeniem sposób opisu uczuć i miłości gdyż jest to napisane na poziomie ucznia podstawówki.
Na plus można uznać tylko przygotowanie autora który prawdopodobnie musiał przebrnąć przez wiele starych dokumentów i które z lubością opisuje w książce. Szkoda tylko że nie wiele to wnosi.

Taka tematyka mnie interesuje. Zachęcił mnie opis z okładki. Autor tego opisu nie wiedział chyba jaką książkę opisuje. Gdyby napisał powieść historyczna, byłby bliższy prawdy. O "trzymaniu w napięciu" nawet nie chce mi się pisać. Książka nudna jak flaki z olejem. Czytałem z przerwami. Autor próbował nawiązać do najlepszych w tym gatunku, ale daleko mu jeszcze do tego. Oceniam, bo po miesiącu udało mi się zakończyć - jedna gwiazdka. Druga za ładne wydanie (godnie prezentuje się w mojej biblioteczce). Szkoda kasy i czasu.

Maciej Korpuliński | 2014-08-04

Część obyczajowa wspaniała,jeśli chodzi o fakty historyczne wokół której toczy się ta książka mogły by być napisane bardziej zrozumiale.

Joanna | 2016-10-14
LIDIA | 2016-10-11