Prawo miecza

By the Sword
83-7120-073-0
Opowieść Kerowyn
kasira_

Kerowyn wnuczka czarodziejki Kethry, córka szlacheckiego rodu, zostaje zmuszona do samodzielnego gospodarowania w rodzinnym zamku po przedwczesnej śmierci matki. Nadchodzi jednak czas ślubu brata, po którym to panna młoda zostanie panią na zamku, a Kerowyn będzie mogła powrócić do tego, co naprawdę lubi- ujeżdżania koni i polowań. Tymczasem nadzieje i plany Kerowyn zostają obrócone w gruzy, dgy siedziba jej przodków pada ofiarą zajazdu, ojciec ginie od miecza, brat zostaje raniony, zaś narzeczona porwana. Powodowana rozpaczą, wiedząc, że to mag stał na czele najeźdźców, Kerowyn szuka pomocy u babki, czarodziejki Kethry i wyrusza w podróż, która okaże się zaledwie pierwszym krokiem na drodze prowadzącej do wypełnienia się jej przeznaczenia. Starcie z wrogami rodziny przemieni Kerowyn w odszczepieńca, wojownika związanego z czarodziejskim mieczem- Potrzebą i najemnikia postawionego przed wyborem między swymi towarzyszami broni a Haroldem z Valdemaru, którego wybawiła z opresji, a który w zamian nauczył się słowa "miłość", budząc tkwiące w niej wyjątkowe siły magii.

aredhela | 2015-05-16
Przeczytana: 16 maja 2015

"Prawo miecza" Mercedes Lackey opowiada o losach najemniczki Kerowyn, wnuczce, znanej z dylogii o związanych przysięgą, czarodziejki Kethry. I, jak to w opowieści o najemnikach, mnóstwo w tej książce scen walki, wojennych potyczek i strategii. Jednym słowem, nie bardzo dla mnie ;) Ale warto ją przeczytać, zwłaszcza poprzedzając lekturę poprzednimi tomami dziejów Valdemaru. W "Prawie miecza" splatają się wątki z niemal wszystkich poprzednich czytanych przeze mnie książek z tej serii (śmiem twierdzić, że pośrednio nawet trylogia o gryfach ma tam swoje nawiązanie). Świat ukazany przez autorkę robi się przez to niesamowicie spójny, co ogromnie mi się podoba. A zakończenie dosłownie wbija w fotel :)

Alannada | 2012-03-05

Zaczęło się od piosenki Kerowyn's ride, usłyszanej na początku zeszłych wakacji. A właściwie - zaczęło się kilka lat temu, kiedy w bibliotece publicznej dopadłam Zgubę elfów, napisaną przez Andre Norton i Mercedes Lackey. O samej Zgubie elfów opowiem potem. W każdym razie w moje ręce w te wakacje wpadła pierwsza książka napisana przez samą Lackey. Prawo miecza, w oryginale By the sword, wydało wydawnictwo Zysk i S-ka (strona książki:Prawo miecza) w 1994 roku.
Jest to opowieść o młodej kobiecie, Kerowyn, córce niezbyt majętnego, ale i nie biednego szlachcica, wnuczce słynnej czarodziejki Kethry, która mieszkała w swojej wieży dość daleko od rodzinnego zamku Kero. Historia zaczyna się w dniu ślubu brata Kerowyn. Dziewczyna pełniła funkcję gospodyni zamku od czasu śmierci matki i już nie mogła się doczekać chwili, kiedy mogłaby oddać klucze szwagierce. Kerowyn nie ciekawiło pieczenie chleba, wolała ujeżdżać konie i polować - to miała zamiar robić po ślubie brata.
Niestety, w czasie...

Gwena | 2011-04-17
Przeczytana: 1994 rok

Tak przyznaję się. Lubię Mercedes Lackey. I zupełnie mi nie przeszkadza fakt, że jej świat jest zwykle czarno-biały, a dobrzy w końcu zwyciężają.
Wśród postaci "dobrych" Kero jest moją ulubioną. Może dlatego, że sama mam militarne zapędy i problemy Kerowyn - honor najemnika, odwaga, odpowiedzialność i lojalność wobec podwładnych, wybór między życiem osobistym a zobowiązaniami są dla mnie interesujące.

Moullin | 2010-09-30

Uwielbiam tą książkę, przeczytałam ja nie jeden raz, chociaż na ogól czytanie ciągle tego samego mnie nudzi. Uwielbiam postać Kerowyn, jej przygody.

Aza Guilli | 2016-11-16
Piotr | 2016-11-11