Odkupienie Althalusa

Tłumaczenie: Anna Bańkowska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Redemptation of Althalus

Althalus jest właśnie złodziejem. I to nie byle jakim, lecz słynnym na pograniczu, gdzie prawo nie znajduje się w wielkim poważaniu. Jest przy tym łgarzem, gdy trzeba - mordercą i wyzutym z honoru bufonem. Znany jest także z obżarstwa i nadużywania miodu. A przy tym potrafi być człowiekiem ujmującym, błyskotliwym, wspaniałym gawędziarzem i żartownisiem. Jednak największą sławę przyniosło mu co innego. Althalus ma bowiem szczęście wręcz absurdalne, dzięki czemu udaje mu się wszystko, czego się podejmie. A że osiadłego życia nie lubi, włóczy się po znanym sobie świecie, przez co jego sława sięgnęła daleko, zaś jego szczęście stało się nieomal przysłowiowe. Do czasu wszakże. Wkrótce jego wielkie szczęście zamienia się w równie wielkiego pecha. Znajdując się w opłakanej sytuacji, Althalus przyjmuje dziwaczną propozycję od człowieka, któremu nie ufa i który wydaje mu się jeszcze większym łotrem, niż on sam. Ni mniej, ni więcej, tylko ma udać się do Domu Na Końcu Świata i ukraść Księgę. I tu właśnie zaczyna się właściwa akcja liczącej ponad sześćset stron powieści. Ani Dom nie jest zwykłym domem, ani Księga – zwykłą księgą. I przyjdzie Althalusowi spędzić w Domu o wiele więcej czasu, niż mógłby przypuszczać, nim znów wyruszy na wędrówkę. Tym razem służyć nie będzie już własnym zachciankom, lecz bogini i nie łupów będzie szukać, lecz pewnego przedmiotu i kilkorga wybranych przez boginię ludzi. A potem – a jakże – pozostanie mu tylko pokonać władcę piekła i ocalić świat./źródło: efantastyka.pl

sigma122 | 2016-09-15
Przeczytana: październik 2014

Główny bohater Althalus jest złodziejem, kłamcą, oszustem, a nawet mordercą. Lecz pomimo tych wszystkich wad bardzo go polubiłam, zwł. że szybko i przyjemnie czytało się jego przygody. Fabuła bardzo wciąga i nie można się od niej oderwać. Bardzo podoba mi się wątek związku Althalus z boginią - zachowują się jak stare, dobre małżeństwo, widać że lubią się sprzeczać, ale bardzo się kochają. Polecam wszystkim wielbicielom fantasy.

Toddziak | 2010-10-02

Odkupienie Althalusa przeczytałam już dawno temu, ale ta książka zapisała się bardzo dobrze w mojej pamięci. Tak dobrze, że mam ochotę przeczytać ją jeszcze raz w wolnej chwili. Bardzo przyjemne fantasy.

Świetna książka zwłaszcza dla fanów fantasy. Atrakcyjna koncepcja fabularna. Polecam

Łukasz Staniec | 2010-09-16

Jedna z lepszych książek które czytałem. Czytałem i co jakiś czas powtarzam lektórę

Wizzard | 2011-01-26
Przeczytana: 2010 rok

..dałbym i więcej bo wątek i pomysł nawet ciekawy choć mało oryginalny ale potem to już wszystko od początku do końca totalnie do przewidzenia i żadnych zwrotów akcji..jak zaczyna być dobrze tak już wszystko nagle i pięknie do samego końca się ciągnie..do poczytania ale nie, żeby bogowie wiedzą jak się tym zachwycać :P..

Rich4rd | 2011-09-22

Gdzieś kiedyś, może nawet przez przypadek, znalazłem ją w bibliotece. Wypożyczyłem i przeczytałem. Jednego dnia.
Książka bardzo przyjemna, szybko się czyta.
Fabuła dość ciekawa, wciągająca. Co jakiś czas wplątany w treść jakiś zabawny moment.

Książka, do której wiem, że kiedyś jeszcze wrócę :)

g4rin | 2012-01-09

Świetna książka, w której znalazłem wspaniałe opisy, humor, tajemnicę i to że każdy poboczny bohater miał swój niepowtarzalny charakter. Do odkupienia althalusa wracam co jakiś czas, jeśli chce się kogoś zarazić fantastyką, to ta książka spełnia większość wymogów.

Marek Bednarczuk | 2013-01-28
Przeczytana: 17 czerwca 2012

Książka wręcz genialna. Wspaniale wykreowani bohaterowie, nie tuzinkowy humor i znakomity pomysł na przygodę. Prawdziwy Biały Kruk.

Kern | 2015-02-23
Na półkach: Fantasy, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 21 lutego 2015

Czyta się przyjemnie, jest kilka ciekawych pomysłów, ale całość pozbawiona jest sensu.

Kamila Ciechorska | 2016-01-10

Sprawia wrażenie dość niedbałego zarysu kolejnych, naprawdę świetnych serii.