Klątwa Prometeusza

The Prometheus Deception
powieść, agent, szpieg, spisek
dona

Inne wydania

Nick Bryson jest najlepszym agentem operacyjnym Dyrektoriaru – supertajnej agendy wywiadowczej rządu USA, o której istnieniu wie tylko garstka wybranych osób, dopuszczonych do tajemnicy. Po powrocie z kolejnej, zakończonej fiaskiem misji w Tunezji, zostaje przez swojego szefa wysłany na przymusową emeryturę. Pod zmienionym nazwiskiem obejmuje posadę wykładowcy na wydziale historii w małym...

Pod zmienionym nazwiskiem obejmuje posadę wykładowcy na wydziale historii w małym college'u w Pensylwanii. Mija pięć lat.
Nieoczekiwanie odwiedza go Harry Dunne – zastępca szefa CIA. Dunne twierdzi, iż Nick dał się zwieść, że cała jego zawodowa kariera była wielka mistyfikacją. Dyrektoriat to w rzeczywistości wrogi karter działający przeciwko Stanom Zjednoczonym, stworzony przez Rosjan na wzór słynnego Trustu Feliksa Dzierżyńskiego. Po zakończeniu zimnej wojny władza w nim przeszła w inne ręce – nie wiadomo czyje.
Bryson zgadza się na propozycję Dunne'a, by infiltrować swoich byłych chlebodawców. Ale cena jest niezwykle wysoka – zostanie wplątany w ciąg wydarzeń, które doprowadzą go do wykrycia spisku o światowym zasięgu.
W centrum intrygi znajduje się tajna organizacja o nazwie Prometeusz, kierowana przez ludzi dysponujących ogromnymi wpływami i realną władzą. Do Prometeusza mogła należeć żona Nicka, Elena, która niespodziewanie opuściła go przed kilkoma laty nie podając powodów...

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
gwiazdka | 2016-02-18
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 18 lutego 2016

Przez chwilę wahałam się, dać 7 czy 8 gwiazdek za „Klątwę Prometeusza”. Z jednej strony powieść napisana jest naprawdę dobrze, językiem barwnym ale jednocześnie nieskomplikowanym, intryga skonstruowana tak, by czytelnik nie mógł na dłużej odłożyć książki, z drugiej strony taż intryga jest tak zamotana, że automatycznie staje się baśniowo niewiarygodna. Na plus można zaliczyć szybką akcję, do tego trochę tajemniczości.

Niestety, poza tym zajeżdżało mi tu cały czas innymi powieściami Ludluma, szczególnie kojarzył mi się Bourne. No i jeszcze sam Bryson, był tak niesamowicie niezwyciężony, że Superman przy nim to nieopierzony chłopiec. Brakowało mi też świeżości i oryginalności. Dlatego też zdecydowałam, że siódemka to całkiem dobra ocena. Na pewno docenią powieść ci, którzy lubią sensację, umieją przymknąć oko na niepokonanego bohatera, który z każdej sytuacji wychodzi zwycięsko. Dla mnie, niestety, to wada, pewnie dlatego końcówka „Klątwy…” lekko mnie przynudzała, bo wiedziałam,...

Paco | 2015-03-12
Przeczytana: 2015 rok

Cóż mogę poradzić na to,że lubię profesorów uniwersyteckich ratujących świat? Autor w swojej najwyższej formie.Czyta się bez większego wysiłku. Przyjemna rozrywka,na tyle lekka,że praca szarych komórek na poziomie ,,na tapczanie siedzi leń,, :)

Marduk | 2016-03-24
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Ludlum w szczytowej formie!

Hari_Seldon | 2015-09-29
Przeczytana: 10 września 2015

Szpiegowski thriller. Główny bohater jest znakomitym tajnym agentem pracującym dla rządowej organizacji. Pewnego dnia dowiaduje się jednak, że tak naprawdę cały czas pracował dla terrorystów, a jego życie jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Książka dobrze oddaje zdezorientowanie bohatera i jego rozpacz, kiedy stopniowo odkrywa, że coraz więcej elementów jego życia było kłamstwem. Także zwroty akcji są autentycznie zaskakujące. Warto wspomnieć, że nie ma tutaj klasycznego podziału na dobro i zło, a granice są bardzo rozmyte – nikomu nie można do końca ufać. Trochę jednak zawodzi końcówka, która niestety jest dosyć nielogiczna. Miejscami są też pewne dłużyzny, które psują dobrze budowane napięcie. Nie jest to pozycja wybitna, ale można ją czytać z przyjemnością.

mala_mi | 2014-07-22

Bardzo dobra książka. Jedna z najbardziej trzymających w napięciu pozycji, jakie ostatnio miałam okazję przeczytać. Nagłe zmiany, wciągająca fabuła, wartka akcja i ...same zaskoczenia. Do samego końca praktycznie nie wiadomo kto jest tym złym. Polecam :)

Karolina | 2013-10-21
Przeczytana: grudzień 2012

Moim zdaniem książka dłuży się w nieskończoność, chociaż dobrnęłam do końca i byłam mile zaskoczona zaskoczona :) ( nie tylko tym, że do niego dobrnęłam )

Bogdan Brykman | 2014-09-07
Przeczytana: 07 września 2014

Trochę się zawiodłem, czytając inne książki tego autora miałem nadzieję na coś więcej.

Alek | 2016-06-15

Moja ulubiona książka Ludluma. Żywa akcja, świetny język, co sprawia że książkę czyta się bardzo przyjemnie. Do tego zaskakujące zwroty akcji. wszystko czego trzeba w dobrej sensacji.

Daniel Wojciechowski | 2012-12-01

Typowa fabuła Ludluma. Tajna organizacja nadzorująca przebieg ważniejszych wydarzeń

ikark | 2012-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2012

schyłkowa powieść autora, mnóstwo wątków , niezbyt powiazanych byle więcej stron