Podstęp Prometeusza

2002-01-01
Andrzej Leszczyński
thiller szpiegowski

Okładka książki Przewaga Bourne’a Robert Ludlum, Eric van Lustbader
Przewaga Bourne’a Robert Ludlum, Eric...
Okładka książki Zagadka Bourne’a Robert Ludlum, Eric van Lustbader
Zagadka Bourne’a Robert Ludlum, Eric...
Okładka książki Odwet Bourne’a Robert Ludlum, Eric van Lustbader
Odwet Bourne’a Robert Ludlum, Eric...

Super. Polecam

Super. Polecam

Lubię tego typu książki ale ta jest zdecydowanie zbyt naiwna i nieprawdopodobna a wątek prywatny to totalna katastrofa jak z harlequina.

Pan Ludlum ma wiele swietnych ksiazek - przeczytalem prawie wszystkie; a moje ulubione to:
- Tożsamosc Bourne'a
- Krucjata Bourne'a
- Mozaika Parsifala
- Przesylka z Salonik
- Protokół Sigmy
- Klatwa Prometeusza
A najlepsza to chyba TOŻSAMOSC BOURNE'A.
pozdrawiam ;]

- Tożsamosc Bourne'a
- Krucjata Bourne'a
- Mozaika Parsifala
- Przesylka z Salonik
- Protokół Sigmy
- Klatwa Prometeusza
A najlepsza to chyba TOŻSAMOSC BOURNE'A.
pozdrawiam ;]

--> pięknej pani u boku... a najlepiej pań sztuk dwie,
--> walki, walki i jeszcze raz walki,
--> płatnych zabójców
--> wielu miejsc, które trzeba odwiedzić,
--> przeszłości, którą można manipulować.

Dostajesz:
Fabułę, od której ciężko jest się oderwać, dzięki językowi powieści, który jest niezwykle barwny, a przy tym prosty oraz akcji, która przy każdej stronie nabiera tempa.
Bohatera głównego o imieniu Nick, który był już szpiegiem na emeryturze. Ale znów musi zabawić się szpiega, by odkryć kto kłamie, a kto nie.
Historię tak zagmatwaną, że aż niewiarygodną.
Szpiegowski klimat.
Nawiązania do Prometeusza, który dał ogień... czyli iskrę do światła, do rozwoju człowieka.
I klątwę, która klątwą nie jest.

Co więc sądzę o książce?
Czyta się ją niezwykle szybko. Na początku już łatwo wciągamy się akcję. Ale po kilkunastu stronach miałam dość spisów, bohaterów, którym można ufać, bohaterów, którym ufać nie można. Po pewnym czasie czytania miałam wręcz wrażenie, że wszyscy poza bohaterem są źli. Aż się dziwię, że bohater nie popadł w paranoję przy tym zadaniu.
Zastanawiam się, czy oceniać głównego bohatera. Nick jest postacią... zbudowaną tak jak praktycznie każdy bohater w filmach szpiegowskich czy kryminalnych. On jest wręcz niezniszczalny, co momentami irytowało.
Zastanawiający jest też fakt wplątania Nicka w całą intrygę. Nie chcę spojlerować, więc postaram się napisać to w sposób, który nie ujawni fabuły... chociaż lepiej jak nic nie napiszę, może tylko tyle, że to wszystko nie miało sensu. Takie jest moje zdanie.
Jednak muszę przyznać, iż książkę czytało się rewelacyjnie. Wciągnęłam się nawet bardziej niż przy filmach, które też są budowane w tym samym stylu.

Książka jest dobra, by zapomnieć o rzeczywistym świecie, by znaleźć się w świecie opanowanym przez szpiegów. Plusem też są ciągłe podróże bohatera. Jakoś podobało mi się, że bohater ciągle gdzieś gonił, ciągle czegoś szukał.

Ogromnie podobał mi się fakt, że bohater miał przeszłość. Nie był tylko szpiegiem, nie był super gościem. Miał też chwile zwątpienia, smutku, miał za sobą normalne, życiowe przeżycia, która też były ważne.

W powieści pojawiają się też dwie bohaterki. Jednak to analityczka, druga jest szpiegiem. Obie są ciekawymi, mądrymi postaciami, które potrafią wiele. I choć konikiem jednej jest odszyfrowanie danych, a drugiej walka, to obie w trudnych sytuacjach dają radę.

Sam Dyrektoriat jest zbyt tajemniczy, by mógł istnieć naprawdę. Zwierzchnik Nicka jest postacią interesującą. Naprawdę ciekawią. Może niezbyt skomplikowaną, aczkolwiek budził moje zainteresowanie. Jeśli zaś chodzi o Dyrektoriat, to właśnie taka organizacja byłaby wielką gratką dla fanów teorii spiskowych.

Książka jest przyjemna. Fabuła wciągająca. Bohaterowie... no cóż, szpiedzy jak szpiedzy. Powieść jest na tyle ciekawa, że mogę ją polecić każdemu fanowi sensacji. Na pewno się nie zanudzi, raczej polubi tą opowieść.

Klątwa Prometeusza

Potrzebujesz:
--> spisów, które są tak zagmatwane, że się szybko w nich pogubisz,
--> bohatera - szpiega, który musi rozwiązać zagadkę,
--> pięknej pani u boku... a najlepiej pań sztuk dwie,
--> walki, walki i jeszcze raz walki,
--> płatnych zabójców
--> wielu miejsc, które trzeba odwiedzić,
--> przeszłości, którą można manipulować.

Dostajesz:
Fabułę,...

Moja ulubiona książka Ludluma. Żywa akcja, świetny język, co sprawia że książkę czyta się bardzo przyjemnie. Do tego zaskakujące zwroty akcji. wszystko czego trzeba w dobrej sensacji.

Ludlum w szczytowej formie!

Ludlum w szczytowej formie!

Nie porywa. Jakoś tak się dłuży przy czytaniu. Nie bardzo chce się do niej wracać.

Przez chwilę wahałam się, dać 7 czy 8 gwiazdek za „Klątwę Prometeusza”. Z jednej strony powieść napisana jest naprawdę dobrze, językiem barwnym ale jednocześnie nieskomplikowanym, intryga skonstruowana tak, by czytelnik nie mógł na dłużej odłożyć książki, z drugiej strony taż intryga jest tak zamotana, że automatycznie staje się baśniowo niewiarygodna. Na plus można zaliczyć szybką akcję, do tego trochę tajemniczości.

Niestety, poza tym zajeżdżało mi tu cały czas innymi powieściami Ludluma, szczególnie kojarzył mi się Bourne. No i jeszcze sam Bryson, był tak niesamowicie niezwyciężony, że Superman przy nim to nieopierzony chłopiec. Brakowało mi też świeżości i oryginalności. Dlatego też zdecydowałam, że siódemka to całkiem dobra ocena. Na pewno docenią powieść ci, którzy lubią sensację, umieją przymknąć oko na niepokonanego bohatera, który z każdej sytuacji wychodzi zwycięsko. Dla mnie, niestety, to wada, pewnie dlatego końcówka „Klątwy…” lekko mnie przynudzała, bo wiedziałam, że po kolejnym mordobiciu (czy tam strzelankach) wszyscy dobrzy będą żyli długo i szczęśliwie.

1931

Szpiegowski thriller. Główny bohater jest znakomitym tajnym agentem pracującym dla rządowej organizacji. Pewnego dnia dowiaduje się jednak, że tak naprawdę cały czas pracował dla terrorystów, a jego życie jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Książka dobrze oddaje zdezorientowanie bohatera i jego rozpacz, kiedy stopniowo odkrywa, że coraz więcej elementów jego życia było kłamstwem. Także zwroty akcji są autentycznie zaskakujące. Warto wspomnieć, że nie ma tutaj klasycznego podziału na dobro i zło, a granice są bardzo rozmyte – nikomu nie można do końca ufać. Trochę jednak zawodzi końcówka, która niestety jest dosyć nielogiczna. Miejscami są też pewne dłużyzny, które psują dobrze budowane napięcie. Nie jest to pozycja wybitna, ale można ją czytać z przyjemnością.

Cóż mogę poradzić na to,że lubię profesorów uniwersyteckich ratujących świat? Autor w swojej najwyższej formie.Czyta się bez większego wysiłku. Przyjemna rozrywka,na tyle lekka,że praca szarych komórek na poziomie ,,na tapczanie siedzi leń,, :)

• Robert Ludlum
  • Sensacja