Białe noce

83-05-11684-0
klasyka
Arek

Inne wydania

Dwa opowiadania Dostojewskiego zawarte w tym tomie to prawdziwe arcydzieła. W "Białych nocach" występuje charakterystyczna dla wczesnej twórczości pisarza postać naiwnego marzyciela pogrążonego w wydumanym przezeń świecie, którego iluzoryczność zostaje w końcu brutalnie obnażona. "Łagodna" to studium psychologiczne mężczyzny, którego żona popełniła samobójstwo. Wzburzony - usiłuje uporządkować myśli i dociec, dlaczego tak się stało.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Shimik | 2016-06-29

Białe noce to powieść nostalgiczna, opowiadająca o niespełnionych marzeniach. Każdy ma jakieś swoje własne marzenia, które nie chcą się ziścić i tak było w przypadku Marzyciela. Zakochał się on później w Nastieńce, a ona w nim. Było to uczucie krótkie w moim mniemaniu. W końcu ona wybrała kogo innego raniąc w ten sposób naszego bohatera. Dla mnie niezrozumiałe było to, że wybaczył jej "bez mrugnięcia okiem" i życzył szczęścia jej wybrankowi. Ja po takim odrzuceniu raczej czułbym się źle i nie potrafiłbym wybaczyć od razu. Rany najlepiej leczy czas i według mnie trzeba by czasu na wybaczenie, a tu niespodzianka. Sam nie wiem, nie rozumiem Marzyciela, a tym bardziej Nastieńki, która ponoć kochała, a mimo wszystko porzuciła. Według mnie albo się kocha, albo nie. Nie ma nic pośredniego. Przyjaźń i takie uczucia nie są uczuciami pośrednimi, miłość jest zupełnie czymś innym.

zosia_bm | 2015-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2015

Wróciłam do lektury po bardzo, bardzo wielu latach. Pamiętam, jak bardzo w szkole średniej byłam zachwycona tymi opowiadaniami. Wspominałam romantyczne, wzruszające i zagubione postaci. Charakterystyczny klimat opowiadań Dostojewskiego. Powrót do lektury potwierdził moje wspomnienia.

K_Schmidt | 2012-06-19

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Trudno jest ocenić zestawienie dwóch opowiadań jako całość (gdybyż to był tomik kilku, wówczas łatwiej byłoby wyciągnąć jakąś "średnią" z własnej opinii). Pierwsze- tytułowe "Białe noce" jest bowiem dobre, ale daje się w nim dostrzec ledwie zaczątek geniuszu pisarze. Historia marzycielsko usposobionego młodzieńca zakochującego się w dziewczynie, która zwierza mu się ze swojej nieszczęśliwej miłości do innego i która finalnie wraca do tamtego wbrew nadziejom swego powiernika- choć opowiedziana jest z właściwą temu autorowi wrażliwością, niewiele jednak wnosi do tematu, który jest dobrze literaturze znany. Z kolei drugie opowiadanie- „Potulna”- wznosi się już na wyżynę. To kolejne ujęcie tematu miłości- ale za to jakie! Daleko mu do wyidealizowanych, romansowych konwencji, jest wręcz do bólu realistyczne psychologicznie. Dostojewski z pietyzmem i wnikliwością, a zarazem zostawiając szerokie pole tajemnicy – koniecznej dla historii tak delikatnej i wartej pozostawienia czytelnika z...

Theodozy | 2014-12-05

Wzruszająco pięknie napisane dwie nowele o zagubionych duszach. Pierwsza o życiu iluzją, druga o bolesnym niezrozumieniu i uczuciu "tak blisko a jednak tak daleko" w związku dwóch osób... Właśnie za tak mistrzowsko opisane emocje kocham klasyków. Tego szukam w literaturze: by wzruszyć się losami ludzi, których nigdny nie znałam i nigdy nie poznam, przez kartki książki zajrzeć w głąb ich duszy.

Hinoto | 2013-11-21
Przeczytana: 13 czerwca 1995

Bardzo nostalgiczna książka, czytałam ją dawno temu, a jednak nadal pamiętam ten magiczny słodko-gorzki klimat Białych Nocy. W tej historii widać jeszcze młodzieńczy romantyzm Dostojewskiego, który miejscami jest bardzo uroczy.

"Łagodna" jest moim ulubionym opowiadaniem Dostojewskiego, wgniotła mnie w fotel. Chyba nikt nie opisał tak dobrze uczucie osamotnienia i straty. Bardzo sugestywny obraz ukazujący jak brak bliskości i komunikacji potrafi zniszczyć związek.

Monika | 2012-07-03
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 03 lipca 2012

Klasyka. Jak dla mnie dobra, ale nie zachwycająca.
Zdecydowanie wolę Dostojewskiego ze "Zbrodni i kary".
Czyżbym była mało romantyczna...? ;)

marcin | 2014-03-25

tak jak (chyba) wszystko Dostojewskiego, można czytać do rana... a więc życzę wszystkim nocy przy zapalonym ogarku z książką w ręku :)

emoteve | 2010-10-02
Przeczytana: październik 2010

Klasyka literatury. Polecam!

Ewelina | 2015-04-30
Na półkach: 2015, Przeczytane, Klasyka
Przeczytana: 28 kwietnia 2015

Czasami ciężko jest mi się zmusić do tego, by sięgnąć po klasykę, ale kiedy już to zrobię, to rzadko kiedy bywam rozczarowana.
Obydwa opowiadania mówią o nieodwzajemnionej miłości i w obydwu przypadkach kończy się to bardziej lub mniej tragicznie. Zarówno jeden jak i drugi bohater to postaci niezwykle samotne, nieszczęśliwe i wycofane.
W tekstach tych ujął mnie fakt, iż na kilkudziesięciu stronach autor zawarł tak wiele, że czasem czytając kilkusetstronicowe powieści nie poznajemy tak głębokiego studium psychologicznego bohatera, jak w tych właśnie opowiadaniach.

lenaeem | 2014-04-16
Przeczytana: 2009 rok

dzieło dla mnie szczególne, opierałam na nim swoją pracę maturalną i tego nie żałuję. książka otwierająca podwoje innego świata, kruchego, ale pozostawiającego trwałe ślady. polecam z uśmiechem.