Białe noce

1967-01-01
Data 1. wydania:
1985-01-01
Władysław Broniewski, Gabriel Karski
naiwność marzycielstwo literatura rosyjska powieść rosyjska opowiadania Dostojewski klasyka

więcej Więcej

Co tu dużo mówić - Dostojewski jak zwykle mnie nie zawiódł.
Kolejny raz nie mam zbytnio słów żeby opisać to jak uwielbiam styl pisania autora i to, co przekazuje w swoich utworach.

"Przypomina mi się na przykład, że w tym właśnie miejscu akurat rok temu, akurat o tej samej porze, o tej samej godzinie włóczyłem się, tak samo samotny, tak samo posępny jak teraz! I...

Zdarzało mi się czytać książki, które później uważałem za wybitne. Jednak, dopiero po przeczytaniu "Białych nocy" Dostojewskiego, zrozumiałem, czym naprawdę jest książka wybitna.
"Białe noce" to nie tylko ciekawe opowiadanie napisane "czytelnym" językiem. To dużo więcej. Gdy czytałem "Białe noce", czułem się jak gitara, której struny są delikatnie ciągnięte by wydały...

Piękny język książki nie pozwala mi ocenić jej na mniej niż 6 gwiazdek. Oba opowiadania mają bardzo słabo rozwiniętą fabułę. W zasadzie skupiają się na obrazie psychiki głównych bohaterów, których ciężko jest polubić. Nam współczesnym niełatwo jest także rozumieć meandry ówczesnych związków. Mimo niewielkiej objętości nie jest to lekka lektura.

Przyznam, że "Białe noce" był urzekające, i po dwudziestu latach wciąż mam do nich sentyment. Nietoczka Niezwanowa za to rodziła współczucie. Potrzebujemy więcej takich pięknych książek.

Fiodor Dostojewski (według mnie) bardzo dobrze umiał zainteresować czytelnika (nawet historią banalną/dziwną). "Białe Noce" są na to przykładem. Wniknięcie w duszę głównego bohatera, który niewiadomo czy kocha szczerze, a następnie ukazanie tego czy ona (ta kobieta) odwzajemnia jego zaloty? Drugie opowiadanie "Łagodna" również jest inną historią, która swoim brzmieniem nie...

Na półkach: , , , , ,

7/10
"Białe noce" to bodaj najbardziej znane dzieło Fiodora Dostojewskiego z jego wczesnego etapu twórczości, który przypada na czas przed jego 10-letnim zesłaniem na Syberię za działalność antycarską. Jeśli to opowiadanie jest zarazem najlepsze z tego okresu, to naprawdę szkoda, bo nigdy nie sądziłem, że wystawię jakiemukolwiek dziełu podpisanego nazwiskiem mistrza Fiodora...

Książka zawiera dwa opowiadania Dostojewskiego pochodzące z wczesnego okresu jego twórczości, jeszcze przed zesłaniem na katorgę – tytułowe „Białe noce” oraz „Łagodna”.

To nie jest ten Dostojewski, którego pamiętam ze „Zbrodni i kary” czy „Idioty”, może ze względu na krótką formę literacką zabrakło tu możliwości przedstawienia głębi psychologicznej postaci, złożoności ich...

Esencja Dostojewskiego. Typek budzi się po fantastycznie spędzonych dniach i widzi tylko zachodzące słońce, smutek i 4 ściany.

Krótka książka pisana w pierwszej osobie, o znajomości niewinnej niczym tytułowa biel, a jednocześnie obiecującej tak wiele - jak noce, kiedy się spotykali... Autor wykazuje się świetną znajomością psychologii człowieka, z drobnymi detalami pokazując obraz samotności.

psychotyczna gonitwa myśli uchwycona niemal postmodernicznie w swojej namacalności. ciężko odkleić się od tego słowotoku, szczególnie, że racje rozłożone są niesamowicie równo.

2 096
    1 589