Białe noce

Data 1. wydania:
1985-01-01
Władysław Broniewski, Gabriel Karski
Książka i Wiedza
naiwność marzycielstwo literatura rosyjska powieść rosyjska opowiadania Dostojewski klasyka
Белые нoчи
klasyka
1986-01-01
Władysław Broniewski, Gabriel Karski
Koliber

psychotyczna gonitwa myśli uchwycona niemal postmodernicznie w swojej namacalności. ciężko odkleić się od tego słowotoku, szczególnie, że racje rozłożone są niesamowicie równo.

Bajeczna. Wzruszająca i piękna prosta historia o miłości i potrzebie bycia kochanym.

...A może po to był stworzony,
Ażeby chociaż krótką chwilę
Przebyć w bliskości twego serca?... Cytat z wiersza Iwana Turgieniewa, idealnie obrazuje charakter opowiadań Fiodora Dostojewskiego zawartych w tej książce. Opowiadanie "Łagodna", stanowi studium psychologiczne człowieka pogrążonego w żałobie - człowieka, który za wszelką cenę próbuje wyjaśnić dlaczego jego żona...

'' Marzyciel,jeśli chodzi o ścisłe określenie, nie jest człowiekiem, lecz jakimś gatunkiem pośrednim ''

Ach ten Dostojewski, ach te jego '' Białe noce '' petersburskie. Toż to broszurka ledwo, nowelka cienka, a ileż w niej emocji. Ileż ochów , achów, wzruszeń i westchnień . Wyznań, niezdecydowania, kochania czy nie kochania . U każdego innego pisarza byłby to kicz i...

Łagodna sprawiła, że zakochałam się w Dostojewskim^^ Naprawdę bardzo polecam

Książka cudowna w swojej prostocie. Te pięknie płynące słowa z ust marzyciela oddają jego wyobcowanie a zarazem jego wyjątkowość w świecie. Historia piękna, króciutki ale pełna samych wartościowych treści.

Seria Koliber przedstawia największych twórców literatury światowej, w której nie mogło zabraknąć oczywiście reprezentanta literatury rosyjskiej, Fiodora Dostojewskiego.
"Białe noce" to dwa opowiadania: pierwsze o tym samym tytule, które nosi omawiana pozycja, zaś drugie opowiadania to znana szerszemu gronu czytelników "Łagodna".
"Białe noce" to historia pewnego...

Biegłość języka i po mistrzowsku oddany klimat.

Takie tam. Dla myślicieli.

Zaraz po Lwie Tołstoju i Michaile Bułakowie Dostojewski należy do moich ulubionych i najbardziej podziwianych rosyjskich pisarzy. To bardzo wszechstronny pisarz, genialny jest w powieściach jak i w krótkich formach a jego zdolności portretowania ludzi i ich psychiki są wręcz zdumiewające. I chociaż czasem niełatwą prozę tworzy (jak „Zbrodnia i kara” czy „Idiota”) to nie...

Dyskusje

2 005