Planeta zielonych widm

Seria: Fantazja, Przygoda, Rozrywka
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
planeta, kosmos, zielonych, widm, prostak, widma
Psioro

Statek kosmiczny "Sol" ląduje na nowej planecie. Musi. Jest zniszczony i wyeksploatowany, potrzebuje naprawy. załoga miała tyle szczęścia, że akurat mijali niezamieszkałą zdatną do zatrzymania się planetę. Podczas eksploracji terenu natrafiają na zniszczone wraki innych statków międzygwiezdnych i na tajemnicze akweny wodne z płaskimi ścianami. Co czai się w środku?

Autor „Planety zielonych widm” popełnił przynajmniej dwa błędy, które momentalnie wpychają jego powieść w jałowe obszary konwencji. Przed pierwszym z nich przestrzegał Stanisław Lem, który zalecał natychmiast przerwać lekturę, gdy trafimy na bohaterów legitymizującymi się krótkimi, jedno lub dwusylabowymi nazwiskami. Prostak (to nazwisko autora, nie inwektywa) chrzci swoje postacie następująco: Dar, Kir, Mir, Nils, Tor…

Drugi błąd to męczące na dłuższą metę przywiązanie fabuły do jednego głównego wątku, eliminacja wątków pobocznych, brak głębi fabularnej. Czytamy tak naprawdę jedno obszerne opowiadanie rozpisane na niemal 200 stron.

Błąd bonusowy – poczucie humoru autora, który w stresującej sytuacji każe jednemu z bohaterów wygłosić suchy żart stulecia: „Mnie oprócz smoczka nic nie uspokoi.” Boki zrywać… Dodajmy do tego irytujące zdrabnianie wyrazów, za sprawą czego poważni astronauci brzmią nieziemsko infantylnie.

Stereotypowe rozwiązania są podstawowym budulcem tej książki....

Jale | 2015-05-08
Przeczytana: 07 maja 2015

Żadna specjalna tragedia, ale chwalić się tą książką też za bardzo nie ma jak. Ot, linearna powiastka w duchu międzygalaktycznej przyjaźni (obca rasa jest uprzejma, wyrozumiała i miła, w dodatku od pierwszego kopa znajduje wspólny język z ziemską ekspedycją, która wylądowała na planecie), biegnąca od lądowania, przez rekonesans, pierwsze spotkanie, próby zrozumienia, dojście do porozumienia - aż po odlot. Żadnych skoków w bok, żadnej psychologii postaci (wszyscy inteligentni, chłodni emocjonalnie, wręcz do urzygu grzeczni - za jednym wyjątkiem), żadnych większych fabularnych szaleństw.

Idea wodnej cywilizacji, zupełnie ukrytej pod powierzchnią globu, jest przedstawiona w sumie znośnie, podwodne eksploracje też są odmalowane plastycznie, ale już wyposażenie techniczne ziemskiej ekspedycji lekko razi (po co targać ze sobą w kosmos pojazdy "podziemne" i pełnowymiarową łódź podwodną?), a już w ogóle zdumiewa machnięcie ręką na kilka wątków aż proszących się o pociągnięcie (badanie...

Aritka | 2014-08-04
Przeczytana: 11 czerwca 2014

Lekka lektura, idealna do czytania w drodze do pracy i z powrotem, mały format, wszędzie się zmieści.

sansin | 2012-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2012

Bardzo dobra książka. Trzyma w napięciu do samego końca.
Czyta się z dużym zaciekawieniem. Oryginalny świat stworzony przez autora. W końcu zdecydowałem się ją przeczytać i było warto. Polecam!

Krzysztof Frątczak | 2010-08-02
Przeczytana: 1986 rok