Czysta gra

Okładka książki Czysta gra Philip K. Dick
Okładka książki Czysta gra
Philip K. Dick Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Nowa Fantastyka [Seria książek] fantasy, science fiction
Nowa Fantastyka [Seria książek]
The Father-Thing
Prószyński i S-ka
1999-02-19
1999-02-19
Magdalena Moltzan-Małkowska
Nieufność Różnorodność Niepewność

Dawno nie czytałem Dicka.
Bardzo przyjemna lektura.
Najbardzie zapadły mi w pamięć opowiadania: Wisielec, Służąc Panu, Tożsamość, Druga odmiana.
Swoją drogą nie wiedziałem wcześniej, że film "Tajemnica Syriusza" powstał na podstawie tego ostatniego opowiadania.
W opowiadanich czuć klimat zimnej wojny, strach przed zakładą nukleraną. Auto chyba był miał dość nachalnej reklamy i komiwojażerów. W wielu historiach pojawia się wątek przejmowania ciałą przez obcych.
Niektóre rzeczy czyta się z uśmiechem np. bohaterowie palący w miejscach gdzie dziś jest to zabronione czy wideorozmowy na monety.

Dawno nie czytałem Dicka.
Bardzo przyjemna lektura.

ZBIÓR OPOWIADAŃ ,, CZYSTA GRA'' (z przełomu 1952-1954) - przełożyła MAGDALENA GAWLIK

CZYSTA GRA *

Blurb: Douglas dostrzega wielkie oko przez okno. Od teraz nie zazna już spokoju. Paranoja w pełnej krasie. Motyw Obcych.

WISIELEC *

Blurb: Dlaczego nikt nie dostrzega wisielca na ulicznej latarni? Opowiadanie jest przesączone paranoią, pościgami i...no właśnie...Dick rozwija tu ponownie motyw z Obcymi. Kiedy pierwsza część historii toczy się szybko, tempo drugiej części opowiadania niestety zwalnia i jej końcówka rozczarowuje.

,, Kill All Others – tak brzmi adaptacja filmowa opowiadania gdzie główną rolę odgrywa Mel Rodriguez znany również z postapokaliptycznej komedii ,,The Last Man on Earth’’( I sezon serialu PHILIP K. DICKS’S ELECTRIC DREAMS)

CZEGO OKO NIE WIDZIAŁO *

Te opowiadanie spodoba się fanom serialu ,, Z Archiwum X''.

ZŁOTY CZŁOWIEK( Złotoskóry)*

Czy istnieją mutanty, które mogą zagrozić ludzkiej rasie?
FILM: w oparciu o te opowiadano nakręcono film ,, NEXT'' z Nicolasem Cage'em w roli głównej.

KOŁO FORTUNY*

Blurb: Czy Suwg-wu czeka przyszłość, którą ujrzał w skanerze przyszłości?

OSTATNI Z WŁADCÓW ( Ostatni Pan i Władca)*

Wyobraźcie sobie sztucznie wykreowany świat - mikroświat z funkcjonującym społeczeństwem zarządzonym przez robota – robota, któremu udało się zbiec gdy Liga Anarchistów dokonywała czystek w niegdyś zmechanizowanym świecie. Jak długo przetrwa ten sztuczny twór?

NIBY OJCIEC( Kopia ojca)*

Charles nie wierzy własnym oczom, ale czuje to. Jego ojciec jest nieprawdziwy. To jedynie replika. Gdzie, zatem podziewa się ten prawdziwy? Charles wyczuwa zagrożenie ze strony ojca. Ucieka z domu i prosi o pomoc chłopaka z sąsiedztwa. Jak potoczą się dalsze losy malca?

DZIWNY RAJ*

Blurb: Stara rasa przygląda się ludzkości od wieków. Kim są ich przedstawiciele?

nawiązania: Tony i Żuki

TONY I ŻUKI (1953)*

Blurb: Trwa wojna między Terranami a rasą Pas-udeti. Tony Rossi wraz ze swoim mechanicznym zwierzakiem wybiera się do Kantor, starego miasta by razem z tamtejszymi dzieciakami budować model portu lotniczego…Tony nie wie jeszcze, że wieść o zwycięstwie Pas-udeti może namnożyć mu wielu kłopotów.

Bardzo podobał mi się moment, kiedy statek terrański przybywa by wybawić Tony’ego z opałów.

Czas i miejsce akcji: Odległa przyszłość; jedna z planet Betelgezy w pobliżu układu Oriona zamieszkana przez Terran i Pas-udeti.

NUL-0*

Blurb: Kim jest Lemuel i do czego dąży tajemnicze ugrupowanie Nul-0?
nawiązania: Tony i Żuki, Gdyby nie Benny Cemoli

SŁUŻĄC PANU*

Blurb - Podrzędny urzędnik dostrzega robota w opuszczonym jarze. To niewiarygodne, ponieważ wszystkie zostały zniszczone. Ten jednak ocalał...Co on tam robił?

Czas akcji: 2136

Nawiązania: Automatyczne fabryki

Jedno z lepszych opowiadań jakie napisał Dick. Jedno z tych co na długo zapada w pamięć.

EKSPONAT (1953)*

BLURB: George Miller, pracownik Agencji Historycznej prowadzi dział wystaw dotyczących XX wieku. Wchodząc wgłąb eksponatu odnajduje się niespodziewanie w drugim równorzędnym świecie. Jest tylko jeden problem...który z tych dwóch światów jest prawdziwy?

Czas i miejsce akcji: II połowa XXII w, Ziemia, Nowy York

,, Real Life’’ – tak brzmi adaptacja filmowa gdzie główną rolę odgrywa Terrence Howard i Anna Paquin( I sezon serialu PHILIP K. DICKS’S ELECTRIC DREAMS)

PEŁZACZE*

Blurb: Co pani Higgins wie o pełzaczach? Pudło. Para. Ogródek. Budowniczowie. Odległa wyspa. Jedno ze słabszych opowiadań Dicka.

UCIECZKA (Chwyt reklamowy)*

Natrętne reklamy zagnieżdżają się w głowie przemęczonego Morrisa w drodze do domu. Natrętni robohandlarze łażą za Morrisem w drodze powrotnej do domu. Jak z tym walczyć? Jak od tego uciec? Kiedy Morris w końcu znajduje sposób na swoje bolączki u progu jego domu pojawia się robot – Casrad. Czy Morris porzuci plany i zdecyduje się na zakup robota?

,, Crazy Diamond’’ – tak brzmi adaptacja filmowa gdzie główną rolę odgrywa Steve Buscemi ( I sezon serialu PHILIP K. DICKS’S ELECTRIC DREAMS)

TOŻSAMOŚĆ*

Blurb: Historia o próbie obalenia spisku. Atmosfera nasiąknięta paranoją - tak gęsta, że można ją kroić nożem.

Końcówka: 5 ostatnich akapitów to plastyczne arcydzieło. Reszta...o reszcie zapomnijcie.

ZIEMII NĘDZNA, ZIEMII JAŁOWA*

Blurb: Rick pragnąc odzyskać ukochaną nie spodziewa się, że naruszy boskie kontinuum.

FOSTER, JUŻ NIE ŻYJESZ*

Konflikt USA - Sowieci trwa w najlepsze. Marzeniem Mike Foster jest mieć swój własny schron. Jednakże jego rodzice nie mogą sobie na to pozwolić. Przynajmniej jeszcze nie teraz. Czy spełni się marzenie Fostera i dzieciaki ze szkoły przestaną nim gardzić?

ZAPŁATA ZA DUPLIKAT*

Blurb: Co zrobimy kiedy rozsypią się ostatnie Biltongi?

WETERAN WOJENNY*

Blurb: Wenus dąży do zyskania suwerenności i niezależności, lecz przedstawiciele Ziemii są temu przeciwni. Jakie kroki zostaną podjęte by Wenus odzyskał swoje prawa? Wojna wydaje się nieunikniona. Kim jest stary weteran i jaką rolę odegra w tym konflikcie?

BEZSTRONNY*

Blurb: Starcie dwóch obozów: Purystów i Naturalistów, a pośrodku on - Don Walsh, który wolałby pozostać bezstronny. Motywy zawarte w opowiadaniu mają charakter uniwersalny i zupełnie nie przeszkadza to, że akcja osadzona jest w odległej przyszłości.

NIEPRZYSTOSOWANIE*

Blurb: Co łączy Jaya Richardsa, biurokratę i Johna Eggertona, jednego z ważniejszych szych w mieście?

Wszelkie działania zmierzają ku temu by społeczeństwo zostało poddane kontroli. Przy pomocy telepatów wniknie się do myśli i podświadomości ludzkiej - to droga, która wyeliminuje ze społeczeństwa mutantów ze zdolnościami parapsychicznymi.

Akcja utworu: Nowy York, Pittsburg, po 2045r.

Nawiązania/motywy: Kopia Ojca, psi,

Refleksje: Możliwe, że oprócz opowiadania ,,Mała czarna skrzynka’’ ,,Nieprzystowanie'', zwłaszcza klimat ostatnich jego stron, skłoniło wiele lat później Dicka do stworzenia postaci, która będzie mordowała roboty, które są łudząco podobne do ludzi…

ŚWIAT TALENTU*

Jedno z dłuższych opowiadań w tym zbiorze opowiadań.

Blurb: Tim to dzieciak bez zdolności psi. Jego rodzice, Curt i Julie to Prekogowie i są rozczarowani brakiem talentu syna. Curt odsyła syna do szkoły Psi. Czy Tim rzeczywiście posiada talent, który być może umknął uwadze jego rodziców?

Klasy społeczne: Normy, Tech, Psi

Zdolności: W świecie Curta tzn. na Proximie III społeczeństwo jest podzielone na Tipy, Telepatów, Prekogów, Animatorów oraz Rezurektorów.

Konflikt: Terra vs Kolonie

Cytaty: ,, Mówisz jak Prekog do kwadratu''**

Nawiązania: Nieprzystosowany ( konflikt klasowy w społeczeństwie)

CZŁOWIEKU O ZDOLNOŚCIACH PSI WYLECZ MOJE DZIECKO*

Blurb: Poza obrębem zamieszkanych okręgów żyją ludzie o cechach psi. Zjeżdżają do nich licznie ludzie chorzy, ludzie, którzy chcą poznać przyszłość i niedowiarki. Ed Garby wyrusza tam by wyleczyć swoje chore dziecko. Czy zdoła uleczyć swoje dziecko?

DRUGA ODMIANA

Wojna między Rosją a USA. Fabryki produkujące machinerie wojenne. Przykładem są szpony – machinerie likwidujące wrogów. To maszyny, które potrafią przystosować się do nowego środowiska, co więcej upływ czasu upodobnia je do bestii. Hendricks, amerykański żołnierz wyrusza by negocjować z Rosjanami. Wie, że jego podróż może być tą ostatnią. Czy odkryje czym jest druga odmiana?

Za uwagę zasługuje niezwykły opis walki Hendricsa, jego kompanów z maszynami.
W ,,Drugiej Odmianie’’ pojawia się jeden z naczelnych tematów Dicka, mianowicie:
człowiek vs replika udająca człowieka.

ŹRÓDŁA*

*P.K.Dick, Czysta Gra, Wyd, Prószyński i S-ka, Warszawa 1999
** P.K.Dick, Czysta Gra, Wyd, Prószyński i S-ka, Warszawa 1999, s.374

CZYSTA GRA *

WISIELEC *

Przyjemnie się czyta, ale opowiadania powtarzalne.

Przyjemnie się czyta, ale opowiadania powtarzalne.

Najlepszy jak do tej pory zbiór opowiadań Philipa K. Dicka. Aż trudno uwierzyć, że tak wiele przełomowych i ciężkich tematów Dick wymyślił w tylko jeden rok. Ten zbiór oprócz przedstawienia (standardowo) społeczeństwa w stanie rozkładu i ogólnej deterioracji ludzkości, traktuje przede wszystkim o problemie mutantów czy ludzi obdarzonych zdolnościami psi. Philip w swoim stylu pokazuje, że jednostki ponadprzeciętne, parające nadnaturalnymi mocami, wcale nie muszą być dobre czy przyjazne społeczeństwu. Jak sam stwierdził w końcowych uwagach, było to opozycyjne zdanie do jego dawnego wydawcy Johna W. Campbella, który w mutantach upatrywał zbawienie. Dick jednak w swoich opowiadaniach wspaniale zobrazował pytanie "a co jeśli mutanci wcale nie chcą nas zbawiać czy prowadzić do chwały?". Standardowy Philip K. Dick, niestandardowe opowiadania. Oczywiście nie wszystkie teksty trzymają poziom, ale jest kilka pereł, które wybijają się tak bardzo, że zawyżają ocenę - i słusznie, bo pewnie na długo w umysłach czytelników pozostaną wątpliwości zasiane przez sceptycznego co do przyszłości Dicka.

Świetne jako całość.Ma się wrażenie wdepnięcia w inny wymiar a po skończeniu lektury czujemy jakąś pustkę więc myślimy jak najszybciej tam wrócić.

• Philip K. Dick
  • Science fiction
  • SF, Fantasy i Horror
  • Sci-fi

Dodaj cytat z książki Czysta gra