SS. Przestroga historii

83-7311-898-5
Knopp, SS, Himmler, Heydrich
historyczna
Marcin

W maju 1923 roku w monachijskiej gospodzie Torbräu 22 mężczyzn utworzyło formację paramilitarną. Oddział szturmowy Hitlera miał strzec życia wodza. W taki niepozorny sposób powstała SS, jedna z najbardziej zbrodniczych organizacji w dziejach. W skład SS wchodziły zarówno policja polityczna, jak i elitarne siły zbrojne: Waffen-SS. Siepacze spod znaku trupiej główki byli odpowiedzialni za organizację obozów koncentracyjnych i masowe egzekucje na ludności cywilnej, z ich rąk ginęły miliony. Kres ludobójstwu przeprowadzanemu przez SS położyła dopiero klęska III Rzeszy. Książka Guido Knoppa to wyjątkowy i rzetelny opis działalności SS, jej struktury i nieludzkich zbrodni. Są tu także minibiografie przywódców SS: Heinricha Himmlera i Reinharda Heydricha. Książka Guido Knoppa to wyjątkowy i rzetelny opis działalności SS, jej struktury i nieludzkich zbrodni. W skład SS wchodziły zarówno policja polityczna, jak i elitarne siły zbrojne: Waffen-SS. Wszyscy popełniali zbrodnie.

Marduk | 2016-04-03
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Moim skromnym zdaniem "SS. Przestroga historii" idealnie uzupełnia się z książką Laurence'a Reesa pt. "Naziści. Ostrzeżenie historii". Rees przedstawił wyśmienicie genezę nazizmu; Knopp z kolei w bardzo dobry i "obrazowy" sposób przedstawia powstanie i rozwój najbardziej fanatycznej "broni" nazizmu, czyli właśnie SS.

Nowik | 2014-05-15

Swietna książka ukazująca SS z Heinrichem Himmlerem na czele. Pokazuje konstrukcje SS. Książka jak napisałem świetna, jednak do idealnej jej trochę brakuje.

viola | 2011-02-17

Bardzo dobra książka, ciekawie wydana (jak zresztą wszystkie książki Knoppa w tym wydawnictwie, dużo wypowiedzi świadków, dużo, mało znanych, fotografii), nie tylko rzetelny dokument o SS, ale, przede wszystkim, próba pokazania historii tej organizacji, jako historii tzw. "zwyczajnych ludzi", którzy pod wpływem odpowiednich czynników, potrafili zmieniać się w potwory. Bardzo przekonująca, właśnie, jak w tytule - przestroga historii.

Szokujące, ale do głębokiej refleksji.

No i doskonale się czyta.

Moim zdaniem, najlepsza książka tego autora.

Polecam

AdrianX | 2016-10-21